1. صفحه اصلی
  2. »
  3. خودرو
  4. »
  5. وضع ایران‌خودرو وخیم شد / آبی‌های…

وضع ایران‌خودرو وخیم شد / آبی‌های جاده مخصوص در باتلاق زیان انباشته

وضع ایران‌خودرو وخیم شد / آبی‌های جاده مخصوص در باتلاق زیان انباشته

به گزارش اختاز نیوز، صورت های مالی ایران خودرو در پایان دی ماه 1402 نشان می دهد که زیان انباشته آن به بیش از 104 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این میزان زیان انباشته در صورت های مالی شرکت های راه های خاص در حالی ثبت شده است که سرمایه شرکت خودروسازی ایران در صورت های مالی این شرکت حدود 30 هزار میلیارد تومان است.

بنابراین خودروساز ساکن در کیلومتر 14 جاده ویژه بیش از سه برابر سرمایه خود زیان در صورت های مالی خود ثبت کرده است.

بسیاری از کارشناسان دلیل این حجم از زیان انباشته را اصرار سیاستگذار بر اجرای سیاست قیمت گذاری اجباری عنوان می کنند.

قیمت گذاری اجباری باعث شده خودروسازان بزرگ کشور از جمله ایران خودرو محصولات خود را زیر قیمت تمام شده برای متقاضیان فاکتور کنند.

بررسی وضعیت صورت های مالی ایران خودرو در پایان نیمه اول سال جاری نشان می دهد این خودروساز جاده ویژه زیان انباشته بیش از 97 هزار میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کرده است. این میزان زیان انباشته در سه ماهه فصل پاییز با حدود هفت هزار میلیارد تومان افزایش به بیش از 104 هزار میلیارد تومان رسیده است.

البته این همه ماجرای وضعیت وخیم خودروهای ایران نیست. این خودروساز نمی تواند تولید مولد را در دستور کار خود قرار دهد. تعداد پرسنل ایران خودرو متناسب با نیاز این شرکت برای تیراژ تولید نیست. اما سیاستگذار بزرگ به مدیران ایران خودرو اجازه نمی دهد تعداد پرسنل خود را با توجه به شرایط تولید مدیریت کنند.

بازار خودرو نگران است که شرکت های خودروسازی ایران به دلیل افزایش زیان تولید نتوانند به موقع به تعهدات خود در رابطه با مشتریان و ثبت نام کنندگان محصولات خود در سامانه یکپارچه فروش خودرو عمل کنند. ناتوانی ایران خودرو در انجام تعهدات خود می تواند بر قیمت بازار محصولات این خودروساز تاثیر منفی بگذارد و شاهد فتح قله های قیمتی جدید توسط محصولات ایران خودرو در بازار باشیم.

باید منتظر ماند و دید سیاست گذار خودرو چه زمانی تصمیم می گیرد به جای سیاست قیمت گذاری اجباری از سازوکار عرضه و تقاضا استفاده کند تا شرکت های خودروسازی به کمک روش جدید قیمت گذاری از باتلاق زیان خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *