1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. عزم جدی دستگاه قضایی برای مصون‌سازی…

عزم جدی دستگاه قضایی برای مصون‌سازی فضای مجازی

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام محمد مصدق با تبریک حلول ماه رجب و میلاد با سعادت حضرت علی (ع) و قدردانی از برگزاری جلسه سیاست قضایی جمهوری اسلامی ایران. ایران در مواجهه با تهدیدات سایبری استقرار حکومت ها برقراری نظم و امنیت عمومی جامعه است و آنچه ملت ها را حول یک محور گرد هم می آورد و موجب تشکیل حکومت می شود، رهایی از تهدیدها، تهاجم ها و درگیری ها در همه اشکال آن اعم از فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، زیرا مقابله موثر بر عهده یک دولت مقتدر است.

وی افزود: گاهی تهدیدها عینی، ملموس و قابل مشاهده است، بنابراین همه چیز مشخص است و متجاوزان و قربانیان مشخص هستند، اما گاهی حملات و تهدیدها به صورت نرم و گاهی حتی در قالب یک محافظ و حامی به عنوان تامین کننده امنیت جامعه ظاهر می شود. خود را نشان می دهند و از اصطلاحات رایجی مانند حقوق بشر، توسعه پایدار، حقوق زنان و دموکراسی استفاده می کنند که واژه های جذابی هستند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه از جمله روش های تهاجم نرم در جوامع کمتر توسعه یافته و در حال توسعه، تبلیغ کالا و خدمات است، اظهار داشت: در این راستا در حال توسعه است. از نظر فن آوری در آنها است، گفت: فناوری جنبه های متعالی دارد و این را نمی توان انکار کرد، اما فناوری می تواند وابستگی ایجاد کند که ما از آن غافلیم. ما هر موضوعی را در حوزه فناوری تشویق کرده ایم.

وی ادامه داد: در حین استفاده از هیچ نرم افزاری به این موضوع توجه نکرده ایم که این استفاده چقدر امنیت ما را تهدید می کند؟ در واقع نرم افزاری که مشکلات ما را حل می کند ممکن است سایر بخش های امنیت و آرامش جامعه را که به آن توجه کافی نداشته ایم، از بین ببرد.

مصدق با بیان اینکه جامعه را نمی توان از فناوری جدا کرد، گفت: جامعه نیازمند فناوری است، اما با کمی تامل در حوزه فناوری به این نتیجه می رسیم که تاکنون تحقیقات منطقه ای و ملی درباره هزینه و فایده این ها صورت نگرفته است. نرم افزارها. ما همیشه آنها را مفید می دانیم، اما آیا کاری در مورد اثرات منفی آنها انجام داده ایم؟

وی افزود: اکنون در برخی نرم افزارها محدودیت هایی برای دسترسی به فضای مجازی وجود دارد، اما خرید فیلترشکن بسیار آسان است و اگر تصور کنیم کسانی که فیلترشکن را ساخته اند، دلشان به حال ما است، ساده انگاری است، زیرا با این فیلترشکن می توانند امنیت جامعه را به هم بزنند، ما این جلسه را به فال نیک می گیریم و می دانیم که دلسوزان جامعه زیاد هستند اما باید تلاش کنیم و با برنامه ریزی سرعت ورود به این مسائل را افزایش دهیم. .

معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: این جلسه نشان دهنده عزم قوه قضائیه برای بررسی جدی موضوع ایمن سازی، سالم سازی و صیانت از فضای سایبری است و در این راستا برنامه ریزی هایی برای حضور در تمامی سطوح انجام شده است که بیشتر آنها از نظر معاونت حقوقی هستند مجاز و نظارت توسط دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی انجام شود.

وی خطاب به معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: در حوزه امنیت سایبری باید زمینه های حقوقی را بررسی کنیم و از کارشناسان بخش خصوصی و دولتی برای بررسی خلأهای قانونی در این زمینه استفاده کنیم و با ارائه پیشنهاد نسبت به رفع آن اقدام کنیم. در مجلس به همین ترتیب به عاملان سهل انگاری و افرادی که با اعمال و قصور خود باعث ایجاد تهدید در کشور می شوند، پاسخ بازدارنده داده خواهد شد.

مصدق با اشاره به اینکه تعامل سازنده با نهادهای نظارتی و توسعه فضای مجازی قطعا انجام خواهد شد، گفت: همه مردم باید در مقابل تهدیدات بالقوه و بالفعل که نظم، امنیت و آرامش عمومی جامعه را تهدید می کند، وارد عمل شوند. امیدواریم این جلسه آغازی باشد برای پیگیری موضوع مهم امنیت سایبری که مقام معظم رهبری همواره بر اهمیت آن تاکید داشته اند تا بتوانیم همه این تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

لازم به ذکر است، نشست تخصصی وظایف دستگاه های اجرایی در مقابله با تهدیدات و حوادث سایبری امروز سه شنبه سوم بهمن ماه به همت معاونت حقوقی و قانونگذاری قوه قضاییه با حضور معاون حقوقی و قضایی قوه قضاییه برگزار شد. حضور حجت الاسلام محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه بهزاد. پرسید معاون حقوقی قوه قضائیه، ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندانها و اقدامات امنیتی کشور، سرلشکر مصطفی ایزدی فرمانده قرارگاه تهدیدات نوین سایبری نیروهای مسلح و جمعی از مقامات لشکری ​​و کشوری برگزار شد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *