1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. آیا بورس توان صعودی شدن دارد؟

آیا بورس توان صعودی شدن دارد؟

میهن تجارت- در این روز، فشار عرضه در سهام کوچک شدیدتر شد، بنابراین همانطور که دیدیم. شاخص همگن ریزش جدی تری نسبت به دماسنج اصلی بازار به ثبت رساند. روز سه شنبه شاخص مذکور با افت 2.12 درصدی یکی از بدترین روزهای هفته های اخیر را پشت سر گذاشت.

بازار سهام از ابتدای هفته با موج جدیدی از بلاتکلیفی مواجه شد و طیف وسیعی از سهامداران در نقش فروشنده ظاهر شدند و این در حالی است که در روزهای گذشته بازارهای موازی به ویژه دلار، سکه و طلا مسیر صعودی را در پیش گرفت این در حالی است که بازار سهام مانند سال گذشته واکنش کمی نسبت به حرکت بازارها داشته است. در حالی که به نظر می رسید با روند افزایشی بازارهای رقیب، بورس نیز می تواند از رکود خارج شود. اما بورس تاکنون علامت دلار را بی پاسخ گذاشته است. به این ترتیب در روزی که دلار و طلا در روز سه شنبه افزایش یافتند. کمبود تقاضا برای سهام باعث شد بخش هایی از بازار اصلاح شوند.

با بررسی روند بورس طی هفته های گذشته می توان گفت که عوامل خارجی زیادی تالار شیشه ای را احاطه کرده است. به همین دلیل تا زمان مشخص شدن وضعیت متغیرهای تأثیرگذار، بازار سهام در همین وضعیت باقی خواهد ماند. در این میان می توان گفت مهمترین عامل در ایجاد شرایط جدید بازار به دلیل نامشخص بودن متغیرهای سیاسی است که می تواند تا حدودی مسیر بورس و بازارهای موازی را تعیین کند. همزمان با تحولات منطقه‌ای و تنش‌های سیاسی، همه بازارها با تغییرات جدیدی مواجه شدند، اما با توجه به اینکه چشم‌انداز رویدادهای سیاسی با ابهامات فراوانی مواجه است. بورس برخلاف سایر بازارها دچار شوک منفی شده است. همچنین علاوه بر این مخاطرات، نگرانی تداوم مداخله سیاستگذار از طریق بخشنامه های مختلف و ناگهانی نیز موجب شده تا تقاضا برای سهام رعایت نشود.

اگر یکی از اتفاقات روزهای گذشته همگرایی دلار و سکه بود، دومین اتفاق مهم، واگرایی بازار سهام در رابطه با این موضوع است. شاخص کل از ابتدای هفته تاکنون بیش از 3 درصد افت داشته که اکنون در سطح قابل قبولی قرار ندارد. روند اخیر بورس باعث شده تا برخی معامله گران این احتمال را مطرح کنند که احتمال سقوط بیشتر در بورس وجود دارد و از سوی دیگر روند افزایشی دلار و طلا ادامه خواهد داشت. به همین دلیل می توان انتظار داشت با توجه به جو منفی معاملات، نوسانات نزولی در بورس ادامه یابد. این شاخص حتی به زیر این سطح هم می رسد. از سوی دیگر گروهی دیگر از کارشناسان می گویند طی 2 هفته گذشته بورس با افزایش فروش و خروج پول سهامداران خرد مواجه شده است؛ اما در این میان، بازار سهام با افزایش قیمت سهام مواجه شده است. در انتهای این مسیر قرار دارد و شاخص افت جدی دیگری را ثبت نخواهد کرد. در حالی که سناریوهای متفاوتی در خصوص روند کوتاه مدت بازار وجود دارد، بازار نیز منتظر عملکرد گزارش های 9 ماهه است.فاصله بین بازار سهام و تعادل

اکثر تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که بهار دلار آغاز شده و این موضوع بر سرنوشت بازارها تاثیر می گذارد. اگرچه بازار سهام در هفته های اخیر عملکرد ضعیفی داشته است، اما به نظر می رسد بازار سهام در ماه آینده با افزایش تدریجی تقاضا به سطوح بالاتری صعود کند. البته این وضعیت اساساً وابستگی مستقیم به شرایط عمومی اقتصادی و غیراقتصادی، مسیر حرکت دلار دارد.

در همین راستا یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس در حال تطبیق با متغیرهای تاثیرگذار است، گفت: وی بیان کرد: با توجه به نوسانات روزهای اخیر نمی توان چشم انداز روشنی از آینده بازار داشت. اما با مشاهده برخی متغیرها می توان نتیجه گرفت که روند نزولی بورس موقتی خواهد بود. محمد غفوری اظهار کرد: پس از تجربه هفتمین روز نزولی، نماگر اصلی بورس در یک پله کف روانی 2.1 میلیون واحدی متوقف شد. در حالی که انتشار گزارش 9 ماهه شرکت ها حکایت از سودآوری بیشتر نمادها دارد. اما سهامداران با بی توجهی به این موضوع، همچنان بازار را خالی می کنند. اکنون بازار با یک سوال مهم دست و پنجه نرم می کند. چرا بورس سیگنال بازارهای موازی را جدی نگرفته است؟ در پاسخ به این بلاتکلیفی باید گفت که سود خالص شرکت های سودده در فصل پاییز حدود 230 هزار میلیارد تومان برآورد شده که نسبت به تابستان رشد 25 درصدی را نشان می دهد.

بررسی های آماری نشان می دهد که این میزان نسبت به پاییز سال قبل 131 درصد رشد داشته که عملکرد خوبی محسوب می شود. البته شرکت های زیان ده نیز حدود 83 هزار میلیارد تومان زیان دادند. اکثر گروه های بانکی و ایران خودرو تا پایان فصل پاییز در راس گروه های زیانده قرار دارند. بررسی وضعیت بازار سرمایه نشان می دهد که در روندهای جدید معمولا سهامداران خرد نقش مهمی ایفا نمی کنند. بنابراین نباید سهامداران خرد را عامل وضعیت فعلی بورس نامید. تجربه نشان می دهد که بازارساز نقش مهمی در روندهای بورس دارد. با توجه به اینکه اکثریت بازار را بازارسازان تشکیل می دهند. حتی رفتار احساسی سهامداران خرد نیز نمی تواند تاثیر جدی بر بازار سهام داشته باشد. وضعیت تاریخی بورس در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد که بازار مذکور معمولاً بین یک خوش‌بینی و یک بدبینی در نوسان بوده و تا حد قابل توجهی از تعادل فاصله دارد.

یعنی در دوره‌هایی که بازار در ارزان‌ترین وضعیت خود معامله می‌کرد، بازارساز به‌عنوان یکی از ذینفعان اصلی بازار در این شرایط نقش برجسته‌ای داشت. اما بارها بوده است که بازار درگیر رشدهای غیرواقعی بود، اما بازارساز خریدهای احساسی عجیبی انجام داد. به گفته این کارشناس وضعیت بنیادی شرکت ها را باید زنگ خطر دانست. بازار سرمایه علیرغم ارزان بودن، می تواند در یک زمان سریع رشد سریعی را ثبت کند. با این حال، متغیرهای تأثیرگذار از این معناداری جلوگیری کردند. اما پیش بینی می شود نقدینگی تا عید به حدود 8 هزار میلیارد تومان برسد. بررسی سناریوهای سرمایه گذاری 4 تا 5 ماهه حاکی از آن است که بازارها با شوک های تورمی مواجه خواهند شد، بنابراین احتمال برداشت پول از سپرده های بانکی وجود دارد. با توجه به اینکه بازار سرمایه یک بازار فیزیکی محسوب نمی شود. به سرعت تحت تأثیر رشد نرخ ارز قرار نمی گیرد. بنابراین باید گفت که زنگ خطر انتظارات تورمی در بازار سرمایه به گوش می رسد و شاید بازار بتواند با اندکی تاخیر جذابتر ظاهر شود.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *