1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. به گزارش میهن تجارت | بزرگ‌ترین…

به گزارش میهن تجارت | بزرگ‌ترین غافلگیری اسکار ۲۰۲۴

اسکار هرگز بدون غافلگیری و شوک اسکار نبوده است و امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. دیروز با نامزدی اسکار 96، در حالی که نام های بزرگی مانند مارگو رابی و لئوناردو دی کاپریو در بخش بازیگری نامزد نشدند، موارد غیرمنتظره ای وجود داشت.

بزرگترین شگفتی ها و شگفتی های لیست نامزدهای اسکار 2024 به شرح زیر است:

انتظار می‌رود دو قدرتی که مسئول پرفروش‌ترین فیلم سال هستند، در جای دیگری ظاهر شوند، مارگوت رابی نامزد بهترین فیلم به‌عنوان تهیه‌کننده و گرویگ برای فیلم‌نامه «باربی» که با نویسنده همکار نوآ بامباخ، نویسنده همکار است. لیست ایجاد شد. اما اینها جای نامزدی رابی در بخش بهترین بازیگر زن و نامزدی گرویگ در بخش کارگردانی را نمی گیرند. در این میان، نامزدی فررا در رشته بازیگر نقش مکمل زن، علیرغم اینکه در فهرست نامزدهای انجمن بازیگران سینما و گلدن گلوب قرار نداشت، یکی از شگفتی های اسکار بود.

نامزدی اسکار برای دی کاپریو از زمان نمایش “قاتل ماه کامل” در کن در ماه مه گذشته امری مطمئن به نظر می رسید، اما پس از اینکه او نتوانست به فهرست نهایی انجمن بازیگران سینما راه یابد، این نگرانی وجود داشت که او برای بازی تحسین برانگیز خود در نقش ارنست غایب باشد. بورکهارت را نباید دید. این اولین انتقاد بزرگ برای این بازیگر نیست. شاید برخی از رای دهندگان از نامطلوب بودن شخصیت او ناراضی بودند، یا شاید او فقط قربانی یک رقابت شدید بود.

سورپرایز: نادیده گرفتن بازیگران «مه دسامبر»

با ورود به فصل جوایز، سه بازیگر جدیدترین فیلم تاد هاینز امیدوارکننده به نظر می رسید. ناتالی پورتمن و جولیان مور، بازیگر نقش مکمل، هر دو برنده قبلی اسکار هستند و چارلز ملتتون برای نامزدی بازیگر نقش مکمل تقریباً قطعی است. ملتون در اوایل فصل مسابقه جایزه گاتهام را به خانه برد و نامزد جوایز گلدن گلوب و جوایز منتخب منتقدان شد، اما به فهرست نهایی انجمن بازیگران سینما راه پیدا نکرد و هر سه بازیگر از فهرست نهایی اسکار خارج شدند.

سورپرایز: جاستین تریر و ساندرا هولر برای “آناتومی یک سقوط”

در حالی که هولر در تمام فصل سر و صدای زیادی به راه انداخته است و بسیاری انتظار داشتند که او در لیست بهترین بازیگر زن انجمن بازیگران سینما قرار گیرد، او این کار را نکرد و اکنون خود را نامزد بهترین بازیگر زن در اسکار می بیند. در عین حال جاستین تریر کارگردان این فیلم با ساخت فیلمی تکان دهنده که تماشای آن مسحورکننده است به فهرست بهترین کارگردانی امسال راه یافت.

اسکورسیزی's Clan Murder Mystery با 10 نامزدی در جایگاه خوبی قرار گرفت، اما 2 فیلمنامه نویس آن، اسکورسیزی و راث که 7 بار نامزد این بخش شده اند، علیرغم تبدیل یک کتاب تقریباً از دیدگاه پلیس به یک پرتره چند بعدی از آن نادیده گرفته شدند. یک جامعه بومی

سورپرایز: بهترین تدوین برای “بازماندگان”

با توجه به نامزدهای دیگر در بخش تدوین و با توجه به پیشینه سردبیران مطرح در این بخش، کار کوین تنت در “بازمانده ها” به طور قطع ضعیف است، اما شاید به دلیل توانایی آن در بازآفرینی حساسیت، سرعت و سبک یک فیلم واقعی دهه 1970 که در این قسمت مشاهده می شود.

علیرغم حضور قدرتمند فیلم «بازمانده ها» در فهرست نامزدهای امسال، حذف کارگردان آن شگفت انگیزتر به نظر می رسد. اگرچه بسیاری از بزرگترین فیلمسازان سال در رده کارگردانی قرار نگرفتند، گرویگ و پین نامزدی انجمن کارگردانان را به دست آوردند که معمولاً نشانگر قوی موفقیت اسکار است.

گلیزر نه تنها با این فیلم وارد رقابت کارگردانی شد، بلکه فیلمش در رشته های بهترین فیلم، فیلمنامه اقتباسی، فیلم بلند بین المللی و صدا، 5 نامزدی را کسب کرد. گلیزر از جشنواره فیلم کن 2023، جایی که جایزه بزرگ مسابقه و جایزه فیپرسی را از آن خود کرد، همواره جوایزی را دریافت کرده است.

اگرچه «فراری» یکی از بهترین فیلم‌های مایکل مان است، اما از نامزدی در هر رشته‌ای در اسکار 2024 محروم شد. در میان شانس های زیادی که برای برنده شدن در این نامزدی دارد، نادیده گرفتن کروز بیش از همه دردناک است. در همین حال، کروز نامزدی انجمن بازیگران سینما را دریافت کرد. به نظر می رسد فیلم ما باید در دل و ذهن سینمادوستان بماند.

سورپرایز: “ما همه غریبه ایم”

این فیلم درباره مردی است که پس از مدت ها دوباره با والدینش ملاقات می کند، مورد توجه بسیاری قرار گرفت، به خصوص برای فیلمنامه اقتباسی اندرو هی و بازی زیبای اندرو اسکات، اما فیلم به طور کامل هیچ نامزدی را از دست داد.

سورپرایز: ویلم دافو برای «بیچارگان»

این بازیگر محبوب که چهار نامزدی اسکار دارد، پس از دریافت نامزدی از انجمن بازیگران سینما، انتظار می رفت برای بازی در نقش پدر اما استون در فیلم «بیچارگان» نامزدی اسکار را دریافت کند، اما در نهایت مارک روفالو از بازیگران فیلم بود. فیلمی که نامزد این نقش شد. مکمل را دریافت کنید

سورپرایز: بهترین مستند “سمفونی آمریکایی”

«سمفونی آمریکایی» به نویسندگی، فیلمبرداری و کارگردانی نامزد سابق اسکار، متیو هاینمن، در اوایل فصل جوایز غیرقابل توقف بود و فیلم او درباره موسیقیدان جان باپتیست به جشنواره های درجه یک در سراسر جهان راه یافته است. با این حال، موزس بویو و کریستوفر شارپ بابی واین: رئیس‌جمهور خلق نیز به دلیل تصویری که از گذار یک موسیقیدان به سیاست دارد، بسیار شایسته نامزدی است، اما این واقعیتی را که هاینمن در لیست نیست جبران نمی‌کند.

سورپرایز: روزاموند پایک و زمرد فنل برای “Saltburn” بازی می کنند.

در حالی که ممکن است برخی داستان شیطانی امرالد فنل در مورد یک فرد خارجی را که خود را به خانواده ای ثروتمند تلقین می کند دوست نداشته باشند، این فیلم طرفداران خود را دارد و در مراسم بفتا هفته گذشته به خوبی جای گرفت و امیدوار بود که نام بازیگر نقش مکمل زن برای روزاموند پایک باشد. یا فیلمنامه اصلی برای رازیانه در نظر گرفته شد اما در نهایت فیلم به لیست اسکار راه پیدا نکرد.

سورپرایز: پدرو آلمادور برای «راه عجیب زندگی»

آلمودوار 9 نامزدی اسکار برای آثار برجسته و استادانه خود دارد. «راه عجیب زندگی» دومین پروژه انگلیسی اوست که پس از 25 سال به دوران وسترن می رود. شاید «داستان شگفت انگیز هنری شوگر» وس اندرسون جای او را در رده فیلم های کوتاه اسکار گرفته باشد.

سورپرایز: جان ویلیامز برای بهترین موسیقی «ایندیانا جونز و چرخ ثروت»

با توجه به اعلام ویلیامز مبنی بر اینکه از آهنگسازی بازنشسته می شود، این یک نتیجه قطعی بود. این نامزدی پنجاه و چهارمین نامزدی حرفه ای اوست و می تواند ششمین پیروزی او را رقم بزند.

سورپرایز: دنیل پمبرتون برای بهترین موسیقی برای Spider-Man: Into the Spider-Verse

چرا کار پیشگامانه پمبرتون روی Spider-Man: Into the Spider-Verse نادیده گرفته شد؟ او نه تنها در ایجاد یک موسیقی متن کاملاً یکپارچه هیپ هاپ و R&B موفق شد، بلکه موسیقی متنی برای فیلم ساخت که به خوبی با داستان واقعی آن همخوانی دارد.

سورپرایز: انیمیشن “رویای ربات” و “نیمونا”

رای دهندگان به جای نامزد کردن انیمیشن های مطرح تر مانند «آرزو» یا «لئو»، کمدی علمی تخیلی نتفلیکس «نیمونا» و اسپانیایی-فرانسوی «رویاهای ربات» را انتخاب کردند. شاید برای کسانی که می دانند هر دو فیلم نامزد جوایز فوری هستند، این نامزدی تکان دهنده نباشد.

سورپرایز: بهترین فیلمبرداری برای «ال کونده»

برخی از فیلم‌های مهم از جمله «باربی» نامزدی را از دست دادند. اگرچه رودریگو پریتو از بارداش برای فیلم قاتلان ماه کامل نامزد شد، اما ادوارد لاکمن برای طنز هوشمندانه پابلو لارین درباره یک خون آشام در حال مرگ، سومین نامزدی خود را در این رده کسب کرد.

مارول: جلوه های بصری “گودزیلا منهای یک”

گزارش شده که توسط تیمی متشکل از 35 هنرمند گردآوری شده است، این فیلم از 610 شات افکت فیلم ساخته شده است، و نامزدی نه تنها قانع کننده به نظر می رسد، بلکه در صفحه نمایش نیز بزرگ به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *