1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. یوان چین در حال گرفتن جای…

یوان چین در حال گرفتن جای دلار است

یوان چین در حال گرفتن جای دلار است

به گزارش میهن تجارت، شبکه خبری راشاتودی در گزارشی تحلیلی تاکید کرد: در سال های اخیر چندین اقتصاد بزرگ جهان از جمله روسیه و ایران و حتی متحدان آمریکا مانند عربستان سعودی شروع به استفاده از یوان کرده اند که تسلط بر این کشور را به خطر انداخته است. دلار در تجارت جهانی است.

در این گزارش آمده است: زمانی که ذخایر ارزی روسیه مسدود شد و دسترسی این کشور به سیستم پیام رسانی سوئیفت پس از جنگ با اوکراین قطع شد، مسکو برای تسویه حساب های بین المللی خود به گزینه های دیگری از جمله یوان روی آورد.

با این حال، روسیه به هیچ وجه در استفاده از پول چین تنها نیست. در سال‌های اخیر، چندین اقتصاد بزرگ دیگر جهان یا شروع به استفاده از یوان کرده‌اند یا در حال بررسی این کار هستند. از آنجایی که روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر به دنبال رهایی از سلطه دلار هستند، استفاده از یوان در حال گسترش است.

راشاتودی در گزارشی بررسی کرده است که کدام کشورهای بزرگ در تجارت خارجی خود به ارز چینی روی آورده اند.

روسیه

روسیه پیشتاز استفاده از یوان است، با تحمل بار تحریم های سنگین غرب که اساساً تسویه حساب به یورو و دلار را قطع کرده است، مسکو به طور فزاینده ای از یوان در تجارت خارجی خود استفاده می کند.

بر اساس آخرین اطلاعات موجود از بانک مرکزی روسیه، تا جولای 2023، 34 درصد از واردات و 25 درصد از صادرات روسیه به ارز چینی بوده است.

بخشی از این افزایش به دلیل افزایش واردات از خود چین است، اما استفاده از یوان برای تسویه واردات از کشورهای ثالث – کشورهایی که خطوط سوآپ آنها با بانک مرکزی چین باز است – نیز افزایش یافته است.

با این حال، نفوذ یوان در روسیه بسیار فراتر از تسویه حساب های تجاری است. روسیه اکنون سومین مرکز تسویه حساب یوان در خارج از چین است.

یوان تبدیل به پرمعامله ترین ارز در بورس اوراق بهادار مسکو شده است، در حالی که اولین صندوق مبادله ای با یوان در ژانویه 2023 در بورس راه اندازی شد.

یوان اکنون پس از بازسازی ساختار در اواخر سال 2022 به منظور کاهش مواجهه روسیه با ارزهای کشورهای به اصطلاح غیردوست (آنهایی که از تحریم ها حمایت می کنند) جایگاه برجسته تری در صندوق ثروت دولتی روسیه دارد.

تعدادی از شرکت‌های بزرگ روسی نیز در دو سال گذشته اوراق قرضه به یوآن منتشر کرده‌اند که بر اهمیت فزاینده این ارز فراتر از تجارت تاکید دارد.

ایران

ایران نیز مانند روسیه اساسا از سیستم مالی غرب جدا شده و مدت هاست که به دنبال جایگزینی برای این سیستم بوده است. در سال 2012، چین خرید نفت از ایران را به یوآن آغاز کرد و دو کشور در حال مذاکره برای تقویت تسویه تجاری با پول ملی بودند.

با این حال، همانطور که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ایران گفته است، هنوز کارهای زیادی برای تسهیل روند استفاده از ارز چینی وجود دارد. در همین حال، ایران در سال 2018 در اقدامی که ممکن است ارزش نمادین داشته باشد، دلار را با یوان در پلت فرم رسمی گزارش نرخ ارز خود جایگزین کرد.

آرژانتین

چین و آرژانتین یک خط سوآپ دوجانبه 11 میلیارد دلاری را در سال 2014 افتتاح کردند. این خط به دو کشور اجازه می دهد تا ارزها را با نرخ بهره و نرخ ارز از پیش تعیین شده مبادله کنند. در آوریل 2023، آرژانتین به 1.04 میلیارد یوان برای پرداخت هزینه واردات از چین دسترسی داشت.

این سقف بعداً برای دسترسی بوئنوس آیرس به بودجه بیشتر تمدید شد. برای آرژانتین، که ذخایر خارجی آن تمام شده است و نکول‌های بی سابقه‌اش سرمایه‌گذاران را از اعطای وام منصرف کرده است، دسترسی به منابع مالی با یوان گاهی یک راه حیاتی بوده است.

آرژانتین همچنین از یوان برای پرداخت بدهی های خود به صندوق بین المللی پول استفاده کرده است و این اولین بار است که یک کشور آمریکای جنوبی از پول چین برای تسویه تعهدات بدهی خود استفاده می کند، نقطه عطفی که احتمالاً راه را برای استفاده گسترده تر از یوان هموار می کند. یوان فراتر از تسویه حساب تجاری باز می شود.

گزارش کارکنان صندوق بین المللی پول از آگوست 2023 نشان می دهد که این خط سوآپ با چین بخش قابل توجهی از ذخایر بانک مرکزی آرژانتین را تشکیل می دهد (خطوط سوآپ موجود را می توان به عنوان ذخایر ارزی حساب کرد) و منبع مهم نقدینگی کوتاه مدت برای خدمات بدهی و تامین مالی واردات است. . این امر به ویژه با توجه به ذخایر ارزی بسیار پایین آرژانتین اهمیت دارد.

عربستان سعودی

از میان بسیاری از خطوط سوآپ ارزی که چین در دهه گذشته با بانک‌های مرکزی در سراسر جهان باز کرده است، هیچ‌یک به اندازه خطی که نوامبر گذشته با عربستان سعودی راه‌اندازی کرد، به ارزش 50 میلیارد یوان (6.98 میلیارد دلار) تأثیرگذار نبوده است.

اگرچه این میزان به خودی خود در مقایسه با حجم مبادلات تجاری دو کشور زیاد نیست، اما با توجه به نقش حیاتی عربستان در پیدایش نظام موسوم به دلار پترو، این حرکت بسیار نمادین است. علاوه بر این، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این خط مبادله ارز تنها آغاز راه است و پکن و ریاض ممکن است همکاری بسیار بیشتری در این زمینه داشته باشند.

چین در سال 2011 از ایالات متحده به عنوان بزرگترین شریک تجاری عربستان سعودی پیشی گرفت و در آن سال بیش از 64 میلیارد دلار کالا مبادله کرد و متعاقباً دو کشور گردش مالی خود را به بیش از 100 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش دادند.

عربستان سعودی در سال 2020 به بزرگترین تامین کننده نفت چین تبدیل شد، اگرچه در سال 2023 از روسیه پیشی گرفت. برای عربستان سعودی، معامله سوآپ ارز فرصتی برای تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی این کشور است.

عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان، مدت هاست که به دلار آمریکا به عنوان منبع اصلی ارز خود برای معاملات نفتی وابسته است.

گزارش وال استریت ژورنال در می 2022 نشان داد که دو کشور در حال مذاکره برای ایجاد یک خط سوآپ ارزی برای واردات نفت عربستان به یوان هستند، تا کنون چیزی اعلام نشده است، اما خط سوآپ اخیراً افتتاح شده به وضوح راه را برای چنین توافقی هموار می کند. حرکت.

تغییر قیمت نفت عربستان به یوان ضربه ای به دلار نفتی تلقی می شود. دلار نفتی که از دهه 1970، زمانی که ریاض نفت خود را تنها به دلار قیمت گذاری می کرد، پشتوانه اصلی سلطه دلار بوده است.

برزیل

در فوریه 2023، برازیلیا و پکن همچنین توافق کردند که ترتیبات تسویه یوآن را در برزیل ایجاد کنند و راه را برای استفاده از پول چین در تسویه حساب ها هموار کنند. اندکی پس از آن، برزیل نیز معادل چینی سیستم پیام رسانی را معرفی کرد. SWIFT، سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی، مورد دسترسی قرار گرفت.

در ماه آوریل، چین و برزیل به توافقی مبادله ارزی دست یافتند که به طور کامل دلار را به عنوان یک واسطه حذف کرد.
منبع:

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *