1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. دستخط؛ آیینه‌ای از نیمه پنهان وجود

دستخط؛ آیینه‌ای از نیمه پنهان وجود

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، توجه به خط به 3400 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد که بیشتر مورد توجه مصریان، رومی ها و برخی مناطق اروپا قرار گرفت و در نتیجه خوش خطی یک مهارت اجتماعی تلقی شد و اشراف تلاش کردند تا آموزش ببینند. برای داشتن دست خط بهتر

در این میان، گرافولوژی یا ریخت شناسی که علم تجزیه و تحلیل دست خط برای یافتن سرنخ هایی از ویژگی های شخصیتی است، از زمان ارسطو رواج داشته و امروزه نیز از این علم برای انواع مقاصد و مقاصدی استفاده می شود که از جمله آنها برای شناخت سلامت جسمی و روانی افراد می توان به بازجویی های جنایی اشاره کرد.

بر اساس تحقیقات، دستخط افراد می تواند سرنخ هایی در مورد 5000 ویژگی شخصیتی مختلف بر اساس فاصله حروف، نحوه امضای نام ها و حتی نحوه برقراری ارتباط بین حروف داشته باشد، حتی متخصصان نیز می توانند بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی، فشار خون بالا و سطح انرژی را شناسایی کنند.

به گفته متخصصان این حوزه، افرادی که دست خط کوچکی دارند و کلمات کوچک می نویسند، معمولاً افرادی خجالتی، دقیق و مشکل هستند. کوش هستند، در حالی که برونگراها افرادی هستند که کلمات را درشت می نویسند و در واقع دست خط آنها بزرگ است.

افرادی که فاصله زیاد بین کلمات را دوست دارند افرادی هستند که از آزادی استقبال می کنند، دوست ندارند در مکان های شلوغ باشند و در عین حال افرادی که کلمات را نزدیک به هم می نویسند معمولاً افراد تنها هستند و ممکن است افراد کنجکاو نیز باشند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با توجه به اهمیت تحلیل دستخط افراد، کاربرد این تحلیل و تأثیرپذیری از آنها، در واقع دستخط افراد نیمه پنهانی از شخصیت آنها را بازگو می کند و ویژگی هایی را آشکار می کند که ممکن است در ظاهر قابل مشاهده نباشد. عواملی مانند سن یا جنسیت در دستخط با محمود محجوب کارشناس خوشنویسی و گرافیست در مورد خط و روانشناسی دست خط افراد صحبت کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

به گزارش میهن تجارت: «خط» یعنی چه؟

محجوب: در معنای لغوی، خط نشانه ای است که در صورت ترکیب با یکدیگر نمادی از یک مفهوم یا موضوع را نشان می دهد و انسان اول مجبور بود آن را با دست بنویسد تا با استفاده از هر ابزاری خط را اختراع کند، اولین انسان. که بر روی تبلت اثری ایجاد کرد، شکلی ایجاد کرد. او طراحی می کرد و حتی امروزه نیز انسان ها از قلم برای نوشتن دست خط خود روی کاغذ استفاده می کنند.

اعتقاد بر این است که خط مقدم بر خط است و تا زمانی که خطی وجود نداشته باشد، خطی وجود نداشته است و همچنین می توان گفت که خط از همان ابتدای اختراع خط یا حتی یک لحظه قبل از آن وجود داشته است.

همانطور که خوشنویسی باستانی یک علم با پیشینه است، خط نیز یک علم باستانی است که در عصر جدید توسط کشورهای پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و کاربردهای آن پیاده سازی شده است.

به گزارش میهن تجارت: روانشناسی دستخط و امضا چه فایده ای دارد؟

محجوب: در واقع حوزه های خط و امضا به حوزه های شخصیت ناب محدود نمی شود گرافولوژی یا روانشناسی دستخط و امضا نیز در موضوعات تأیید سازمانی و استخدامی، مشاوره راهنمایی تحصیلی و شغلی، مشاوره والدین، مشاوره ازدواج، کارشناسی قضایی در موضوعات جعل و اصالت خط و امضا استفاده می شود.

به گزارش میهن تجارت: حالات و عواطف افراد چه تاثیری روی دست خط آنها دارد؟

محجوب: نوشتن بیشتر حالات درونی افراد را به اصطلاح بیرون می اندازد و خط مانند آینه ای است که حالات انسان را نشان می دهد و این حالات به فردی که علم خط و خط را می داند نشان می دهد. نشانه شناسی دارند؛ در واقع دست خط یک سی تی اسکن از شخصیت افراد است و حتی برخی از روانشناسان افراد را با یک نفر مقایسه می کنند. گرافیست و خوشنویسان مراجعه کنند.

نوع خط نشان دهنده جامعه پذیری و ویژگی های ذهنی است و به طور کلی دست خطی که کوچکتر باشد اگر منظم و تمیز نوشته شود با دقت بیشتری به افراد مربوط می شود، البته این بستگی به فشار وارده به دست دارد. خودکار. همچنین وابسته است، حتی ممکن است در خط کوچک با توجه به بررسی برخی پارامترها مشخص شود که فرد درجاتی از بخل دارد، برخلاف دستخط افرادی که بزرگتر می نویسند. معاشقه و برون گرایی فرد را نشان می دهد، البته در نحوه نگارش و نوشتن برای نظر دادن باید تمام پارامترها را در نظر گرفت.

دست خط؛  آینه ای از نیمه پنهان هستی

به گزارش میهن تجارت: آیا جنسیت، سن، شغل و راست دست بودن یا چپ دست بودن در خوشنویسی و امضا مهم است؟

محجوب: جنسیت فرد در خوشنویسی و امضاء تأثیر دارد، زنان به ظرافت و آراستن خط خود علاقه دارند و مردان تمایل به تعمیم دارند و کمتر به جزئیات خطوط توجه دارند و اینکه نویسنده زن باشد یا مرد. تاثیر بر نحوه رسم خطوط کلمات، جملات و پاراگراف ها. بنابراین برای افزایش دقت خط باید جنسیت نویسنده را در نظر گرفت.

شغل یک فرد تأثیر زیادی بر نحوه ترسیم خطوط کلمات، جملات و امضاها دارد. مثلاً اگر فردی در کار خود با قلم و کاغذ سر و کار نداشته باشد و یا در نوشتن تمرین و تکرار نداشته باشد، نه تنها در این زمینه پیشرفت نمی کند، بلکه به تدریج مهارت نوشتن را نیز از دست می دهد. دست او

فردی که در حین کار مجبور است مدام خط کلمات و امضا را انجام دهد، مشخص است که دستخط و امضای او شبیه دستخط و امضاهایی خواهد بود که خطوط سریع، ساده و تکه تکه دارند.

سن انسان نیز در دستخط او تأثیر زیادی دارد; گذر زمان خیلی چیزها از جمله دستخط و امضا را تغییر می دهد، انسان به مرور عادت هایی پیدا می کند و از دست می دهد، فکر می کند و افکار را از دست می دهد، به مرور زمان تغییر می کند، بالغ می شود، شاد و غمگین می شود. و با افزایش سن، دست خط فرد نیز تغییر می کند.

خط کودک ابتدایی با خط نوجوان و میانسال متفاوت است، گذر زمان همراه با ادامه عمل نوشتن (تمرین در خط کشی) باعث شده است که دستخط هر لحظه تغییراتی داشته باشد. در زمان، که در فرآیند خوشنویسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چپ دست یا راست دست بودن نیز در بررسی دست خط و روانشناسی آن موثر است. نوشتن به زبان فارسی از راست به چپ است و اگر قلم را در دست راست بگیریم و مچ ثابت باشد، دامنه نوشتار یک خط منحنی از بالا به پایین است. و اگر این کار برعکس و با دست چپ انجام شود، دامنه نوشتن بدون حرکت مچ کمتر و از پایین به بالا است و این موارد در درک بحث حالت ها و پارامترهای دست خط موثر خواهد بود.

دست خط؛  آینه ای از نیمه پنهان هستی

به گزارش میهن تجارت: منحصر به فرد بودن خط به چه معناست؟

محجوب: در خط نستعلیق سبک های مختلفی از جمله سبک وجود دارد میرعادسبک کلهر، سبک امیرخانی و استادان دیگری وجود دارد و در همه این سبک ها استادانی فعال بوده و هستند که قواعد هنر خوشنویسی نستعلیق را رعایت کرده و با رعایت دقیق ضوابط، سبک مورد نظر را اجرا می کنند.

اساتید این رشته با دیدن تابلو یا دست نوشته ای در نمایشگاه خوشنویسی نستعلیق به راحتی می توانند نویسنده را شناسایی کنند و در واقع باید گفت که هر فردی حتی اگر تمام قوانین و مقررات خوشنویسی را رعایت کند باز هم دست خط منحصر به فرد زیرا تمام دست نوشته هایی که یک نفر نوشته قطعا با شخص دیگر متفاوت خواهد بود.

به گزارش میهن تجارت: چه شباهتی بین تحلیل و بررسی نقاشی و دست خط کودکان وجود دارد؟

محجوب: با کمک تجزیه و تحلیل نقاشی های کودکان، درست مانند تجزیه و تحلیل دست خط، می توان شخصیت آنها را درک کرد. طبق منابع موجود، کودکانی که کوچک نقاشی می کنند محافظه کار هستند و همیشه احساس چالش یا انتقاد می کنند.

البته نقاشی کودکان در موقعیت های مختلف متفاوت است و این موضوع در دست خط نیز مطرح است و می توان با در نظر گرفتن و تغییر میزان فشار دست و نحوه نوشتن کلمات، اعتماد به نفس افراد را تحت تاثیر قرار داد؛ البته در این میان، نقاشی های کودکان در موقعیت های مختلف متفاوت است. البته زمانی که تغییری در خط ایجاد می شود باید به طور مداوم تکرار شود تا در ذهن ثابت و تاثیرگذار باشد.

دست خط؛  آینه ای از نیمه پنهان هستی

به گزارش میهن تجارت: آیا تغییر دست خط افراد می تواند بر ویژگی ها و رفتار آنها تأثیر بگذارد؟

محجوب: هر عملی که به طور مستمر و با تمرین زیاد انجام شود می تواند در روحیه و شخصیت افراد تاثیر داشته باشد، بنابراین می توان با تکرار عادت تغییر شخصیت داد، در واقع با تکرار یک عمل ابتدا تغییراتی در فرد ایجاد می شود. ذهن و فرد نیاز می بیند که هر بار آن عمل را تکرار می کند و این مشکل ناخودآگاه شخصیت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به این موضوع، زمانی که فرد ناهنجار را طوری تربیت کنیم که بتواند با نظم بنویسد، به کمک خط می توان برخی از ویژگی های شخصیتی و رفتاری افراد مانند بی نظمی یا اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار داد. و رعایت قوانین و فاصله بین کلمات. اندازه خط و علائم نگارشی را رعایت کنید، او به مرور زمان به این الگوی نوشتن عادت می کند.

ممکن است در ابتدا نوشتن صحیح برای یک فرد آشفته سخت باشد، اما با تمرین و تکرار، به مرور زمان این طرز نوشتن در ذهن او نقش می بندد و این عمل قطعاً بر رفتار فرد تأثیر می گذارد، زمانی که فرد باید انجام دهد. چیزی شبیه نوشتن اگر هر روز مرتب تکرار کند در زندگی نظم پیدا می کند و از نظر روحی استرس و اضطراب خود را کنار می گذارد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *