1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. اهمیت مشارکت خانواده و مدرسه در…

اهمیت مشارکت خانواده و مدرسه در بهبود انگیزه تحصیلی دانش‌آموزان

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، مشارکت مردم در آموزش و پرورش یکی از عالی ترین جلوه های مشارکت جمعی است. مدارس برای حل مشکلات و انجام امور نیازمند مشارکت عوامل درونی و بیرونی در تصمیم گیری و اجرای آن هستند. بنابراین والدین به عنوان نمایندگان جامعه پیرامون و یکی از عوامل اساسی سازماندهی بیرونی هستند. ، نقش بسزایی در تصمیم گیری های مدرسه خواهد داشت، بدون مشارکت فعال و مستمر اولیا، مدارس به سختی اهداف خود را دنبال می کنند، بنابراین مشارکت و همکاری اولیاء در فرآیند تصمیم گیری مدرسه یکی از سیاست های اساسی نظام های آموزشی پیشرو است. .

با توجه به مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، یکی از اهداف اصلی افزایش مشارکت و اثربخشی همگان به ویژه خانواده ها در ارتقای نظام است. آموزش و پرورش «رسمی و عمومی» مشخص شده است، همانطور که از قانون تشکیل شوراهای آموزشی، اساسنامه انجمن اولیا و مربیان، آیین نامه مصوب آموزشی و اجرایی، آموزش و پرورش رسمی و عمومی اهتمام لازم را به عمل آورده است. احیای نقش والدین در تمامی ارکان تصمیم گیری و اجرا. دارای برنامه درسی است، اما با وجود این تلاش ها، افزایش سطح مشارکت اولیا در مدارس ایران ضروری است.

ضرورت نگاه غیرسیاسی به پدیده های تعلیم و تربیت/ پیشبرد اهداف مدارس با مشارکت خانواده ها

با توجه به این، رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش در اولین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه، چالش ها، الگوها و راهکارها که با حضور انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برگزار شد، اظهار کرد: امروز سه هزار معلم داریم که حرکت با قبیله برای توسعه علم، اما چون اگر معلم بداند که بدون خانواده نمی تواند مأموریت خود را به پایان برساند، باید اقداماتی انجام دهد، بنابراین ما نیازمند برخورد غیرسیاسی با پدیده های تربیتی هستیم.

وی گفت: دو مدرسه را در نظر بگیرید یکی غیردولتی و دیگری دولتی که هر دو در یک خیابان هستند. به طور کلی باید گفت که ساختمان مدارس دولتی به مراتب بهتر از مدارس غیردولتی است، البته استثناهایی هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته شش هزار مدرسه دولتی با الگوهای معماری اسلامی و ایرانی به مردم تحویل داده شده است، افزود: بهترین معلمان را با آزمون های استخدامی سخت به مدارس دولتی اعزام می کنیم. ما بهترین مدیران مدارس دولتی را می‌سازیم، اما چگونه است که عملکرد مدارس غیردولتی در برخی موارد بهتر از مدارس دولتی است؟ با توجه به آنچه شواهد نشان می دهد، این امر به دو چیز برمی گردد. یکی اقتدار مدرسه و ایجاد نظام انگیزشی ایجاد شده در مدارس غیردولتی و دیگری مشارکت خانواده در مدرسه. البته مورد دوم مهمتر است.

وزیر آموزش و پرورش با طرح این سوال که چگونه می توان یک سیستم انگیزشی برای معلمان، مدیران و کارکنان مدرسه ایجاد کرد، تاکید کرد: اساسا اگر معلمی خوب و خیلی خوب بود، عوامل انگیزش بیرونی نسبت به معلمی که خوب است. شرایط است؟ چرا سیستم آموزشی به گونه ای پیش رفته است که تقریباً هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد؟

وی با بیان اینکه از سال آینده نقش دانش آموزان در نظام ارزشیابی دیده می شود و یکی از عوامل ارزشیابی معلمان خواهند بود، تصریح کرد: ایجاد ساز و کار ارزیابی معلمان توسط خانواده ها یکی از ضروریات امروز است. ما در اسنادمان چیزی کم نداریم. امروز نباید در جداول بودجه به دنبال اجرای سند تحول بنیادین باشیم چرا که دلیل عدم اجرای سند تحول بنیادین عدم هماهنگی نهادهای مجری سند است.

صحرایی خاطرنشان کرد: امروز مدارس در نبرد با آموزه هایی هستند که نه تنها غیر دینی بلکه غیرانسانی است، مدرسه قوی ضامن ایرانی قدرتمند است. هیچ پیشرفتی در هر زمینه ای بدون آموزش قوی امکان پذیر نیست. امروز سه هزار معلم داریم که با خانواده مهاجرت می کنند و به جاهایی می روند که امواج رادیویی و نور برق به آنجا نرسیده است. برای به پایان رساندن خود باید اقداماتی انجام شود، بنابراین نیازمند برخورد غیرسیاسی با پدیده های آموزش و پرورش هستیم.

اهمیت مشارکت خانواده و مدرسه در ارتقای انگیزه تحصیلی دانش آموزان

خانواده و مدرسه دو رکن اصلی تربیت هستند

محمدرضا ابراهیمی، مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با بیان اینکه انجمن اولیا و مربیان حلقه وصل دو رکن اصلی تعلیم و تربیت یعنی خانواده و مدرسه است، اظهار داشت: در این راستا، انجمن اولیا و مربیان و مربیان ارتباط برقرار می کنند. خانواده و مدرسه در این امر مکمل یکدیگر هستند و برای تعلیم و تربیت بهتر دانش آموزان روابط ویژه ای با یکدیگر دارند.

وی بیان کرد: در اهداف انجمن اولیا و مربیان; بهره مندی از حضور والدین در تصمیم گیری و تصمیم گیری، افزایش اثربخشی والدین در فرآیند تعلیم و تربیت، سازماندهی و استفاده از تخصص و مهارت های مختلف والدین و مشارکت در حل مسائل و مشکلات مدرسه مورد توجه قرار گرفته است.

اصفهان به عنوان دبیرخانه آموزش خانواده کشور انتخاب شد

مدیرکل آموزش و پرورش اصفهان با اشاره به انتخاب استان به عنوان دبیرخانه آموزش خانواده در کشور گفت: این انتخاب به منظور بهره گیری از نظرات کارشناسان، امکانات و ظرفیت های استان صورت گرفت. همچنین با تجربیات موفق در این زمینه، دوره های آموزش مجازی خانواده ویژه در سراسر کشور با حضور اساتید و اساتید مجرب و متخصص در اصفهان برگزار می شود.

وی تصریح کرد: خانواده در نظام اسلامی زیربنای تعالی، پیشرفت و آرامش در جامعه است. اساس یک جامعه پویا، توجه ویژه به سلامت همه جانبه خانواده و اقتدار و رشد آن است و زمانی که دو نهاد خانواده و مدرسه در کنار هم قرار گیرند، شاهد اتفاقات خوبی در اجرای تحول بنیادین خواهیم بود. سند

ابراهیمی افزود: آموزش و ارتقای مدیریت خانواده در استفاده صحیح از ابزارهای رسانه ای در محیط خانواده، در راستای اهداف نظام رسمی آموزش همگانی و تدوین مبانی راهنما و مبانی آموزشی در راستای اجرای سند تحول بنیادین آموزش از جمله اهداف دبیرخانه ملی آموزش مجازی است. خانواده است

وی تصریح کرد: در استان اصفهان نهضت توانمندسازی خانواده یکی از برنامه هایی است که در سال جاری اجرا می شود و نمونه بارز آن برنامه های موفق آموزش خانواده است که کل نظام والدین و فرزند را در بر می گیرد و بر اساس اصل همکاری و تعامل بین قطعات مرتبط قرار دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: در این آموزش ها به اساتید توانمند در حوزه تربیت خانواده و برگزاری برنامه ها و جلسات منظم و منسجم به منظور آگاه سازی والدین از نیازهای خود و فرزندانشان توجه ویژه ای شده است.

وی افزود: سال گذشته در اصفهان طرح «پدر پیشگام» در راستای توانمندسازی و تربیت خانواده به ویژه پدران اجرا شد و امسال نیز طرح «خانواده» اجرا شد. یافت – «جامعه پویا» برای خانواده فرهنگیان برای اولین بار در کشور اجرا می شود.

ابراهیمی تصریح کرد: در راستای عدالت آموزشی و اهداف سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت و اعتقاد به اینکه هر خانواده باید بتواند از سرفصل های تخصصی جلسات آموزش خانواده برای رشد و توسعه نظام خود بهره مند شود، امسال برای اولین بار در استان اصفهان مبلغ 15 میلیارد ریال به برگزاری جلسات آموزش خانواده در مدارس کم برخوردار بدون مشارکت مردمی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: نکته قطعی این است که جایگاه تربیت خانواده در بعد تربیتی بی بدیل است، هر چند ممکن است ضریب آن کاهش یافته باشد و هر چه در تعلیم و تربیت دانش آموزان اتفاق بیفتد بخشی از آن مسیر تربیت خانواده میسر است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: باید به گونه ای عمل کرد که مسیر کسب اطلاعات دانش آموزان و خانواده های آنان را بهبود بخشد که این امر از طریق آموزش خانواده امکان پذیر است تا دانش آموزان در مسیر درست قرار گیرند.

اهمیت مشارکت خانواده و مدرسه در ارتقای انگیزه تحصیلی دانش آموزان

نقش مؤثر مدرسه و مشارکت اولیا در فرآیند یادگیری

وی بیان کرد: تلاش بر این است که آموزش خانواده نسبت به گذشته بهتر و به روز شود و در حوزه های آموزش سواد رسانه ای، مسائل دینی، آموزشی و تربیتی برنامه های ویژه ای خواهیم داشت.

ابراهیمی تصریح کرد: خانواده ها در زمینه آموزش و پرورش باید نظارت ویژه ای بر مدرسه داشته باشند و با هماهنگی مدرسه وقت لازم را برای تربیت فرزندان خود بگذارند و اگر نکته یا مطلبی وجود دارد که احساس می کنند مدارس باید بدانند. آن را در اختیار مدرسه قرار دهد. نمونه ای از این بحث تربیت خانواده است.

وی افزود: امسال تلاش بر این است که آموزش خانواده نسبت به گذشته بهتر و به روز شود و در حوزه آموزش سواد رسانه ای، مسائل دینی و مسائل آموزشی و تربیتی برنامه های ویژه ای خواهیم داشت و استفاده خواهیم کرد. اساتید برجسته که امیدواریم خانواده از این فرصت استفاده کنند. بردن

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *