1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. اراده مسئولان ایران و ترکیه بر…

اراده مسئولان ایران و ترکیه بر ارتقا و جهش در روابط به‌ویژه در بخش تجاری و اقتصادی است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هشتمین نشست شورای عالی همکاری های ایران و ترکیه. به خواست دو مقام کشوری بر ارتقا و جهش مناسبات در بخش‌های مختلف به‌ویژه در بخش تجاری و اقتصادی تاکید کرد و گفت: معتقدیم دو کشور ایران و ترکیه با ظرفیت‌های بسیار بالایی که دارند می‌توانند دست به کار شوند. گام های مهمی در مسیر توسعه و جهش در روابط است و در این راستا در مرحله اول برای افزایش همکاری های تجاری و اقتصادی بالغ بر 30 میلیارد دلار هدف گذاری شده است که تحقق آن با تلاش رهبران و فعالان اقتصادی دو کشور.

رئیس جمهور در ادامه بخش های مختلف انرژی، حمل و نقل جاده ای و ریلی، فرهنگی و مبارزه با تروریسم و ​​جرایم سازمان یافته را از جمله زمینه های موجود و مورد توافق برای توسعه و بهبود روابط ایران و ترکیه برشمرد و افزود: نظام اسلامی جمهوری ایران در مبارزه با تروریسم شکی نیست و در این راستا ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم ایجاد شده توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی یعنی گروه تروریستی داعش یک امر است. دلیل روشن این ادعا

آیت الله رئیسی در ادامه اراده جدی کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم را تنها راه ایجاد ثبات و امنیت در منطقه دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران امنیت ترکیه و سایر کشورهای منطقه را به عنوان امنیت خود می داند. امنیت، کوچکترین ناامنی در گوشه ای از منطقه فراتر از ثبات است. و امنیت کل منطقه موثر خواهد بود، لذا همکاری کشورهای منطقه در این زمینه و در جهت خنثی سازی توطئه نظام سلطه برای ایجاد اختلاف بین ملت های منطقه، تجزیه طلبی و ایجاد ناامنی باعث خواهد شد. بسیار موثر باشد

رئیس جمهور در ادامه به موضوع فلسطین و جنایات و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در غزه به عنوان یکی از مهم ترین مسائلی که جهان اسلام و همچنین جهان بشریت را تحت تأثیر قرار داده است، اشاره کرد و گفت: امروز کدام وجدان به این میزان بیدار است. ظلم و جنایت علیه زنان و کودکان. آیا ظالم غزه متاثر نشده است؟ امروز فلسطین به مسئله اول جهان اسلام و جهان بشریت تبدیل شده است و همه ملت های آزاده تحت تأثیر ظلم و ستم مردم غزه قرار گرفته اند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی از رژیم صهیونیستی در جنایت علیه مردم غزه بر عمق این فاجعه افزوده و دستان خون آلود آمریکایی ها عامل اصلی و عامل اصلی این جنایت شده است. او افزود که مباشران این جنایت برای همه مردم جهان است. : مایه تاسف است که تمامی سازمان ها و نهادهای بین المللی که وظیفه اصلی آنها حفظ حقوق بشر و امنیت جهانی است به کلی کارایی خود را از دست داده و در این جنایات به حاشیه رفته اند.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: قطعا همکاری ایران و ترکیه با سایر کشورهای اسلامی و ملت های آزاده دغدغه مند حقوق بشر در ایجاد و جایگزینی نظم نوین و عادلانه جهانی یا نظام ناعادلانه کنونی بسیار مؤثر خواهد بود.

آیت الله رئیسی همچنین محدودیت ارتباطات و قطع شریان های حیاتی رژیم صهیونیستی توسط کشورهای مرتبط با این رژیم را در وادار ساختن صهیونیست ها به توقف جنایت علیه مردم مظلوم غزه موثر و مهم دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه از فلسطین حمایت می کند. مقاومت اسلامی، احقاق حقوق ملت فلسطین، رفع اشغال 75 ساله و استیضاح اشغالگران مورد توافق است و معتقدند ادامه جنایت نه مشروعیت می‌آورد و نه مالکیت می‌آورد.

رئیس جمهور ضمن تمجید از زمان شناسی ملت ترکیه در حمایت از مردم فلسطین و ابراز انزجار و نفرت از تجاوزات صهیونیست ها، افزود: امروز پس از گذشت بیش از 100 روز جنایت علیه مردم غزه، پیروز این میدان مظلومان و مستضعفان هستند. قدرتمندان این منطقه و شکست خوردگان. اینجا میدان رژیم غاصب صهیونیستی است و ما معتقدیم که پیروزی نهایی متعلق به ملت فلسطین خواهد بود.

آیت الله رئیسی در پایان ضمن تشکر از میزبانی دولت ترکیه، اجرای توافقات صورت گرفته در شورای عالی همکاری های ایران و ترکیه را تامین کننده منافع دو کشور و دو ملت دانست و تصریح کرد: معتقدیم که همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ حائز اهمیت است. و در حل بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی موثر خواهد بود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *