1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. دانش‌آموزان می‌توانند معلمان خود را ارزیابی…

دانش‌آموزان می‌توانند معلمان خود را ارزیابی کنند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، دستورالعمل انتخاب معلمان سال 1403 ابلاغ شد تا کلیه معلمان رسمی، پیمانی، تجربی، پیمانی و پیمانی شاغل در کلیه مدارس دولتی و غیردولتی که موظف به تدریس حداقل باشند. 12 ساعت در هفته گنجانده شده است. .

بر این اساس داوطلبان سال گذشته سطح کشوری مجاز به شرکت در این برنامه نیستند. برای شرکت در طرح انتخاب معلم نمونه داشتن حداقل سه سال سابقه کار تا تاریخ 31 شهریور 1402 الزامی است. حداقل سنوات سابقه کار تا تاریخ مذکور برای احراز عنوان معلم نمونه استانی پنج سال و برای احراز عنوان معلم نمونه کشوری 10 سال می باشد. بنابراین، میانگین نمره ارزشیابی شرکت کنندگان برنامه در سه سال تحصیلی متوالی گذشته منتهی به این تاریخ نباید کمتر از 85 باشد.

به این ترتیب معلمانی که از تاریخ اول مهر 1402 امسال بیش از چهار روز غیبت داشته باشند (به تشخیص آموزش و پرورش) حق شرکت در طرح را ندارند. کلیه افرادی که طی سه سال منتهی به سال 1402 و طی این سال تا دوازدهم اردیبهشت ماه 1303 توسط هیأت های بدوی و تجدیدنظر به دلیل رسیدگی به تخلفات اداری به مجازات های قطعی موضوع ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری محکوم شده اند. ، مجاز به شرکت در برنامه شناسایی معلمان نمونه نیستند. محروم هستند

اشاره به این نکته ضروری است; افرادی که در زمان اجرای طرح دارای پرونده در دست رسیدگی در هیأت های تخلفات اداری بوده و منجر به صدور حکم قطعی نشده باشد، اجازه شرکت در برنامه را ندارند. بر اساس این دستورالعمل، انتخاب معلمان نمونه شامل سطوح مدرسه، ناحیه، استان و کشور می باشد.

مراحل شناسایی معلمان نمونه در سطح مدارس به شرح زیر است:

مدیران مدارس با ورود به سامانه my.medu.ir گزینه «سکوی مدیران هوشمند» را انتخاب کرده و از قسمت شناسایی معلم نمونه انتخاب کرده و ضمن مشاهده لیست تمامی معلمان آن مدرسه، معلمانی را که مشمول مفاد بند 3 دستورالعمل. . لازم است مدیران مدارس در اجرای برنامه های درج شده در سامانه نهایت دقت را داشته باشند و مسئولیت رعایت دقیق آن بر عهده مدیر مدرسه خواهد بود. اطلاع رسانی به همکاران و دانش آموزان توسط مدیر و ترغیب آنها برای شرکت در برنامه.

در این راستا یکی از نکات مثبت انتخاب معلمان نمونه سال 1403، نظرخواهی دانش آموزان و اولیا به عنوان ذینفعان اصلی نظام آموزشی است. در سال های اخیر یکی از انتقادات وزارت آموزش و پرورش بی توجهی به نظرات دست اندرکاران اصلی این وزارتخانه یعنی دانش آموزان و اولیا بود.

از این رو در دستورالعمل انتخاب معلمان نمونه در سال 1403 آمده است: با توجه به اینکه عملکرد معلمان در روند آموزش، پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان تأثیر دارد، لذا نظر دانش آموزان یکی از مواردی است که معیارهای شناسایی معلمان نمونه مدیر مدرسه باید تمامی دانش آموزان و اولیای آنان را برای تکمیل فرم نظرسنجی اطلاع رسانی، ترغیب، تشویق و توجیه کند و زمینه شرکت در سامانه my.medu.ir را فراهم کند.

لازم به ذکر است دانش آموزان پس از ورود به سامانه my.medu.ir قسمت «خدمات آموزشی» را انتخاب کرده و سپس از طریق گزینه «نظرسنجی معلمان» در شناسایی معلمان نمونه شرکت می کنند. شرکت حداقل (نیم بعلاوه یک) دانش آموزان هر کلاس در فرآیند نظرسنجی ضروری است و نتایج در شناسایی معلمان نمونه مدرسه موثر خواهد بود.

بر این اساس، تشکیل کمیته ارزشیابی مدرسه شامل مدیر، کلیه معاونان مدرسه، معلمان هم پایه دوره ابتدایی یا هم رشته در دوره متوسطه، نماینده معلمان و سرپرست اولیا است. -انجمن معلمان پس از پایان مرحله ارزشیابی معلمان، هر یک از اعضای کمیته ارزشیابی مدارس به صورت محرمانه امتیاز هر معلم را در سامانه my.medu.ir «ورود از طریق درگاه دولتی» گزینه «سکوی هوشمند معلمان» در نمونه ثبت می کنند. بخش شناسایی معلم

لازم است بدانیم؛ پس از اتمام فرآیندهای کمیته سنجش و سنجش دانش آموزان، لازم است مدیر مدرسه مشارکت کمیته ارزشیابی و دانش آموزان را کنترل کرده و سپس نسبت به تایید نهایی فرآیند شناسایی معلمان نمونه آن مدرسه اقدام کند. میانگین امتیازات داده شده از جمله کمیته ارزیابی مدرسه و نظرسنجی دانش آموزان به صورت سیستمی در سیستم ثبت می شود و برای مدیر مدرسه و معلمان قابل مشاهده است.

دانش آموزان می توانند به معلمان خود امتیاز دهند

نظر دانش آموزان در ارزشیابی معلمان از سال آینده تاثیرگذار است

رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش وی در اولین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه، چالش ها، الگوها و راهکارها در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: دانش آموزان از سال آینده در ارزشیابی معلمان دچار کمبودهایی خواهند شد.

وی گفت: دانش آموزان از سال آینده یکی از عوامل ارزشیابی معلمان خواهند بود و استقرار نظام ارزشیابی معلم توسط خانواده انجام می شود. در مدیریت امروزی رابطه سن و بودجه یکی از شاخص های توسعه یافتگی است، یعنی هر چه در سنین پایین برای افراد بیشتر هزینه شود توسعه یافتگی بیشتر است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ایران سهم خوبی از بودجه به آموزش و پرورش می دهد اما تفاوت ما با کشورهای پیشرفته این است که بیشتر برای سالمندان هزینه می کنیم.

وی ادامه داد: یکی از افتخارات دولت مردمی راه اندازی سازمان ملی آموزش و پرورش کودکان است که باید بتواند به اهداف خود برسد. انجام دهید، در سنین بالاتر راحت‌تر خواهیم بود، بنابراین خانواده‌ها شرکای راهبردی ما در آموزش و پرورش هستند و حساس‌ترین مراحل اجتماعی شدن کودکان را دارند.

دانش آموزان می توانند به معلمان خود امتیاز دهند

نگاه به کیفیت باید بخشی از موضوع انتخاب معلم نمونه باشد

سید علی مدینه معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش استان توصیفش کن ن وی بیان کرد: باید از نگاه تجاری معلم نمونه پرهیز کرد و این یعنی کیفیت در انتخاب این فرآیند مهم است و توجه به اسناد و مدارک به تنهایی نباید ملاک انتخاب معلم نمونه باشد.

وی تصریح کرد: روند انتخاب معلم نمونه مهم است و باید نگاه جدیدی در این زمینه داشته باشیم و حرکت فعالی در مدارس ایجاد شود، ویژگی های یک معلم در انتخاب نمونه در نظر گرفته شود. معلم و دانش آموزان امسال باید مشارکت جدی در این امر داشته باشند و باید با تبلیغات گسترده زمینه مشارکت مردم را در این زمینه فراهم کنیم.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: باید به همه معلمان امید و انگیزه برای مشارکت در گزینش داده شود.

وی با بیان اینکه در این مسیر باید به نیروهای خدماتی نیز توجه شود، تصریح کرد: باید مانند سال گذشته در استان برای انتخاب این همکاران سیاست گذاری شود.

مدینه با بیان اینکه فرآیند انتخاب معلم نمونه باید از هرگونه نگاه سیاسی و مغرضانه پرهیز شود، خاطرنشان کرد: نیروهای خرید خدمت و دانشجو معلمان سال ۱۳۹۸ که امسال به صورت داوطلبانه در کلاس حاضر شدند باید در این روند مشارکت داشته باشند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *