کشتی های ایرانی در بندر هند پذیرفته نشدند؟

ایلنا: قاسم عسکری نسب در نشست خبری امروز با بیان اینکه 80 درصد حمل و نقل در دنیا از طریق دریا انجام می شود، گفت: این میزان در ایران به 90 درصد می رسد. هفتم بر توسعه دریا تأکید دارد.

وی با تاکید بر اینکه در حالی که 5800 کیلومتر نوار ساحلی در کشور ما وجود دارد، تنها از 5 درصد این ظرفیت استفاده کرده ایم، گفت: سواحل مکران هزار کیلومتر طول دارد و در استان سیستان و بلوچستان ظرفیت بی بدیل برای توسعه دریا محور وجود دارد. . بندر شهید بهشتی بزرگترین بندر اقیانوسی و عمیق ترین بندر کشور محسوب می شود و ورودی این بندر به 19 متر می رسد به طوری که امسال کشتی های 120 هزار تنی حامل کالاهای اساسی را دریافت کردیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: توسعه بندر شهید بهشتی در 4 تا 5 فاز تعریف شد و توسعه فاز اول با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری انجام شد و در حال حاضر بندر شهید بهشتی سرویس دهی منظمی دارد. منطقه کانتینری در مسیر بنادر چین و با این اقدام زمان جابجایی کالا از 30 روز به 12 روز و سرویس دهی منظم به بنادر ناواشیوا و ماندلا غرب هند برای صادرات و حمل میوه و سرویس دهی منظم به امارات کاهش یافت. ایجاد شده است.

عسکری نسب با اشاره به رشد حمل و نقل کانتینری در بندر شهید بهشتی افزود: در 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 140 درصد رشد کانتینری را تجربه کردیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به ایلنا در خصوص علت عدم امضای قرارداد 10 ساله نهایی با اپراتور هندی در بندر شهید بهشتی در آبان ماه و اینکه آیا اپراتور هندی از بندر شهید بهشتی حذف می شود یا خیر. بندر به دلیل ادامه تاخیر وی بیان کرد: عقد قرارداد با هندی ها در بندر شهید بهشتی چابهار شرایط خاص خود را دارد و باید ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و حقوقی آن بررسی شود. در حال برگزاری است و سه مرحله مذاکرات فشرده انجام شده است. در حال حاضر قرارداد نهایی تقریباً امضا شده است و وزارت راه و شهرسازی از متولی در هند برای امضای قرارداد نهایی دعوت کرده است و ما به هند پیشنهاد کرده ایم که قرارداد نهایی را در روز هفتم اسفندماه در همان زمان منعقد کند. به عنوان روز چابهار و ما منتظر پاسخ هند هستیم.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که موضوع قرارداد با هندی ها واگذاری نیست بلکه سرمایه گذاری است و با هندی ها قرارداد بات با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری منعقد کردیم که 20 میلیون دلار آن در سال جاری اجرا شده است. فرم خرید 6 جرثقیل.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: بندر چابهار چه با حضور هندی ها و چه غیر هندی ها فعال است و بدون هندی ها متوقف نخواهد شد.

عسگری نسب گفت: هم چینی ها، هم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هم بنیاد مصطفان علاقه مند به سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه آیا همچنان محدودیت هایی برای ورود کشتی های ایرانی به بندر موندرا در هند با حضور اپراتور آدانی وجود دارد، گفت: با توجه به شرایط ایران در دنیا محدودیت هایی داریم. در مورد پذیرش کشتی در برخی بنادر و از شرکت آدانی این نیز یکی از موضوعات است.

همچنین حسین شهدادی معاون بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر ادامه محدودیت ها برای ورود کشتی های ایرانی به بندر موندرا هند گفت: بنادر مشکلی در تجارت ندارند. کالاها با یکدیگر انجام می شود و این ارتباط توسط خطوط کشتیرانی برقرار می شود، اما ممکن است برخی از خطوط کشتیرانی به دلیل عدم عقد قرارداد برای پذیرش در این بنادر با محدودیت هایی مواجه شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر محدودیتی برای تردد کشتی های ایرانی به بنادر غرب هند از جمله ناواشیوا، کاندلا و موندرا وجود ندارد اما به دلیل حضور آدانی در بندر موندرا که شریک خارجی دارد، برخی شرکت های کشتیرانی نمی توانند به این بندر سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *