1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. فایده حذف نام ایران از توصیه…

فایده حذف نام ایران از توصیه 7 اف ای تی اف چیست؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، پس از ارسال نامه اعتراض آمیز وزیر اقتصاد ایران به FATF، رئیس کارگروه اقدام مالی (FATF) در نامه ای رسمی از پذیرش درخواست ایران، اصلاحات و تغییرات استانداردهای آن در ارتباط با شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد. قطعنامه 2231 به تمامی کشورهای عضو و شبکه جهانی مبارزه با پولشویی اعلام شده است. یعنی حداقل شاخص ریسک شهرت کشور در ارزیابی موسسات مالی دنیا متزلزل نشود و بهانه ای برای بلوکه شدن دارایی های مالی ایران بر اساس تصمیم اخیر FATF وجود نداشته باشد.

گروه ویژه اقدام مالی یا FATF در سال های اخیر دو نوع اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است. یکی از این اقدامات، انتشار لیست سیاه و ارزیابی کاملا سیاسی، غیرفنی و ظالمانه علیه ایران بود که همچنان پابرجاست، اما اقدام دوم مربوط به توصیه شماره هفت این گروه است. بر این اساس FATF سالانه به کشورها توصیه می کرد بر اساس قطعنامه های سازمان ملل از جمله قطعنامه 2231 که قطعنامه تحریمی معروف کشورمان است، علیه اموال و دارایی های برخی کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران اقداماتی انجام دهند.

توصیه شماره 7 گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به تحریم های هدفمند مرتبط با اشاعه سلاح های کشتار جمعی اشاره می کند که بر اساس آن از کشورهای عضو می خواهد اقداماتی مانند مصادره وجوه و دارایی های افراد تعیین شده را در راستای رعایت قوانین تعیین شده انجام دهند. قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بدون تاخیر درخواست کنید البته قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2015 در راستای اجرای برجام به دوران فشارهای بین المللی سازمان ملل علیه ایران در قالب قطعنامه های متعدد پایان داد و تنها به اعمال برخی اقدامات محدود اشاره کرد. از جمله اعمال تحریم های مالی هدفمند. ایران با اشاره به پایان یافتن دوره 8 ساله محدودیت های مالی قطعنامه 2231 سازمان ملل، خواستار حذف نام کشورمان از فهرست این محدودیت ها توسط گروه ویژه اقدام مالی شد.

خاندوزی: امیدواریم این اقدام به چرخه تعاملات بین المللی ایران کمک کند

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی نامه رئیس کارگروه اقدام مالی FATF مبنی بر حذف نام ایران از توصیه شماره هفت و استانداردهای این سازمان را به شرح زیر تشریح کرد: در مهر ماه 1402 با پایان برخی از مهلت های مقرر در قطعنامه 2231 سازمان ما منتظر بودیم حداقل این قسمت از اقدامات به پایان برسد، اما متأسفانه در آبان ماه مجدداً دیدیم که گروه ویژه اقدام مالی همچنان نام ایران را درج کرد. توصیه شماره هفت در توصیه خود که نقض حقوق ملت ایران است.

وی افزود: در آذرماه نامه اعتراض آمیزی به رئیس گروه اقدام ویژه مالی ارسال کردیم و گفتیم باید به قوانین بین المللی ملت ایران احترام بگذارد. این انتقاد و اعتراض پذیرفته شد و پذیرفتند استدلال قانونی را که کشور ما مطرح کرده بود بیاورند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در آخرین مکاتباتی که رئیس گروه اقدام مالی از طریق ایمیل به همه کشورها ارسال کرد، اعلام کردند که استدلال ایران درست است و در سال 2024 دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنیم.

وی بیان کرد: به همه کشورها اعلام شده است که ایران از توصیه شماره هفت خارج شده است. این اقدام به شناخت بیشتر حقوق اقتصادی ملت ایران و خطر یا خطر آبرویی که کشورها دارند کمک می کند و با این بهانه و این ترس بسیاری از معاملات را محدود می کنند. زمانی که نام جمهوری اسلامی ایران از این توصیه حذف شود، امیدواریم بخشی از این ریسک و خطر اعتبار کاهش یابد و به چرخه تعاملات بین المللی اقتصاد ایران کمک کند.

داستان ایران و FATF

FATF یک سازمان غیردولتی است که سیاست ها و استانداردهایی را برای مبارزه با جرایم مالی تدوین و ترویج می کند. این استانداردها پولشویی، تامین مالی تروریسم و ​​سایر تهدیدات مرتبط با سیستم مالی بین المللی را هدف قرار می دهند. گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در سال 1989 به دستور گروه هفت (G7) تأسیس شد و مقر آن در پاریس است. این نهاد 40 توصیه در زمینه مبارزه با پولشویی و 9 توصیه برای مبارزه با تامین مالی تروریسم دارد که بر اساس این شاخص ها و نحوه اجرای آنها رتبه بندی کشورها را انجام می دهد.

همکاری ایران با FATF در یکی دو دهه اخیر با چالش هایی روبرو بوده است تا جایی که از سال 2007 نام کشورمان در فهرست کشورهایی قرار گرفت که از کشورهای دیگر خواسته شد تا اقدامات بیشتری علیه آنها انجام دهند. 2 سال بعد، این دایره محدودتر شد زیرا گروه ویژه اقدام مالی از اعضای خود خواست تا علاوه بر اقدامات تکمیلی، اقدامات متقابلی نیز اعمال کنند، تا اینکه در ژوئن 2016، در پی تعهد سیاسی ایران به اجرای برنامه اقدام پیشنهادی FATF، نام کشورمان نامگذاری شد. به طور موقت از فهرست متناقض حذف و به فهرست دوگانه اضافه شد و در فوریه 2020 این تعلیق موقت در نتیجه عدم تصویب نهایی 2 لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم حذف شد. و مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی.

با این حال، باقی ماندن ایران در فهرست کشورهای مشمول توصیه‌های هفتمین کارگروه ویژه اقدام مالی به این معناست که حدود 200 کشور و نهاد عضو FATF ایران را در فهرست ارزیابی ریسک شهرت در فهرست کشورهای پرخطر قرار داده‌اند، زیرا اکثر کشورها در جهان در سند ملی ارزیابی خطرات پولشویی، تامین مالی تروریسم و ​​اشاعه سلاح های کشتار جمعی، نام ایران درج شده بود، اما اکنون نام ایران از این فهرست حذف شده است.

خروج ایران از این محدودیت خطر آبروی کشورمان را بهبود می بخشد و این اقدامی مثبت تلقی می شود، اما نباید فراموش کرد که برنامه اقدام مورد توافق جمهوری اسلامی ایران و گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و قرار دادن نام جمهوری اسلامی ایران به ناحق در لیست سیاه، موضوع حذف نام ایران از توصیه شماره 7 کاملاً متفاوت است.

به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، اساساً این دو موضوع (قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه و توصیه شماره 7) به صورت جداگانه پیگیری و مدیریت می شود، زیرا برنامه اقدام بر اساس نسخه 2003 توصیه های FATF و موارد مربوط به آن است. به توصیه شماره 7 از سال 2012 در توصیه های FATF پیشنهاد و اجرا شده است.

حذف ایران از توصیه های 7 گروه ویژه اقدام مالی چه فایده ای دارد؟

از سال 2012 موضوع تکثیر سلاح های کشتار جمعی و تامین مالی آن به لیست توصیه های گروه ویژه اقدام مالی اضافه شد که بر اساس آن تهیه و اعلام فهرست اسامی و برنامه به سازمان ملل واگذار شد. از نوع خاصی از تحریم‌ها، بر اساس این تحریم‌ها، کشورها و موسسات مالی جهان موظفند بدون تأخیر وجوه و سایر دارایی‌های اشخاص و مؤسسات تعیین‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد را توقیف و اطمینان حاصل کنند که هیچ وجوه یا دارایی وجود ندارد. به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اختیار این افراد و یا به نفع آنهاست. البته دامنه این توصیه های محدودکننده بعداً گسترش یافت.

پذیرش درخواست کشورمان به معنای کاهش محدودیت های ناشی از قطعنامه 2231 است و با پایان یافتن دوره 8 ساله این قطعنامه، در نتیجه برجام، انتظار می رود گشایشی در روابط ایران و ایران ایجاد شود. FATF

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *