وزیر اسرائیلی: قطر پدرخوانده حماس است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

در پی انتقاد وزارت خارجه قطر از اظهارات نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو وزیر دارایی قطر را «پدرخوانده» حماس معرفی کرد.

گروه حماس روابط نزدیکی با دولت قطر دارد و برخی از رهبران آن در قطر زندگی می کنند.

در پیام وزیر دارایی اسرائیل در کانال X آمده است: «قطر کشوری است که از تروریسم حمایت می کند و از تروریسم حمایت مالی می کند، پدرخوانده حماس است و تا حد زیادی مسئول قتل عام شهروندان اسرائیلی توسط حماس است. حمله گروه افراطی در 15 اکتبر)».

قطر روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل ندارد اما در کنار مصر یکی از دو میانجی اصلی در مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و حماس با هدف آزادی 136 گروگان اسرائیلی باقی مانده در دست گروه های افراطی مسلح غزه است.

دو ماه پیش، قطر و مصر نیز در دستیابی به توافقی بین اسرائیل و حماس که منجر به آزادی 110 اسرائیلی و تعدادی از خارجیان ربوده شده شد، نقش داشتند.

وزارت خارجه قطر روز چهارشنبه در بیانیه‌ای به سخنان بنیامین نتانیاهو که ظاهراً این هفته در دیدار با خانواده‌های اسرائیلی‌های ربوده شده در غزه گفته بود، پاسخ داد: «شما نمی‌شنوید که از قطر تشکر کنم، زیرا برای من، قطر اساساً سازمان ملل هیچ تفاوتی ندارد، اساساً با صلیب سرخ تفاوتی ندارد و مشکل ساز است.»

شبکه 12 تلویزیون اسرائیل صدای بنیامین نتانیاهو را از یک منبع مرتبط با خانواده گروگان هایی که با وی ملاقات کردند پخش کرد. اما دفتر نخست وزیر اسرائیل این اظهارات را تایید نکرد.

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر، نوشت که در صورت تایید گزارش رسانه های اسرائیلی، این اظهارات “غیر مسئولانه و مخرب در تلاش برای نجات جان بیگناهان است، اما تعجب آور نیست.”

قطر بنیامین نتانیاهو را متهم کرده است که “به جای اولویت دادن به نجات جان بیگناهان، از جمله گروگان های اسرائیلی، به منافع سیاسی خود فکر می کند” که “فرایند میانجیگری را تضعیف خواهد کرد.”

دفتر نخست وزیری اسرائیل به بیانیه انتقادی قطر واکنشی نشان نداد.

اما بتسال ال اسموتریچ وزیر دارایی و رهبر یکی از احزاب راست دولت نتانیاهو شامگاه چهارم بهمن در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه قطر ضمن متهم کردن این کشور به با حمایت و تامین مالی حماس افزود: رویکرد غرب در قبال قطر ریاکارانه و مبتنی بر منافع اقتصادی است.

وزیر ارشد دولت اسرائیل افزود: غرب می تواند و باید اهرم های بسیار قوی تری را علیه قطر اعمال کند و باعث آزادی هر چه سریعتر ربوده شدگان شود.

تعدادی از خانواده های اسرائیلی ربوده شده به غزه اخیرا پس از سفر به قطر و دیدار با مقامات دولتی دوحه به رسانه های اسرائیلی گفتند که احساس می کنند تلاش های قطر برای آزادی عزیزانشان جدی است.

دیوید بارنیا، رئیس موساد، و تیمی از آن سازمان، با مأموریتی از سوی دولت اسرائیل در آغاز جنگ و گروگان‌گیری، برای مذاکره با رهبران قطری با هدف آزادی اسرائیلی‌ها به دوحه رفتند. این تیم در هفته های اخیر ماموریت جدیدی در قطر نداشته است.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که بنیامین نتانیاهو می خواهد نقش مصر در مذاکرات جاری برای آزادی بقیه گروگان ها برجسته تر از نقش قطر باشد. مصر بیش از 45 سال است که روابط کامل سیاسی با اسرائیل دارد.

شبکه 13 تلویزیون اسرائیل گزارش داد که عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر به درخواست نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای گفتگوی تلفنی در روز چهارشنبه “پاسخ” نداد.

مصر از آغاز جنگ کنونی تاکید کرده است که با هرگونه تلاش اسرائیل برای وادار کردن فلسطینیان ساکن غزه به ترک نوار و ورود به خاک مصر مقابله خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *