1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. درخواست بایدن از کنگره: فروش جنگنده‌های…

درخواست بایدن از کنگره: فروش جنگنده‌های اف‌۱۶ به ترکیه را بدون تاخیر تایید کنید

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی‌بی‌سی: رویترز گزارش داد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دیروز در نامه‌ای به رهبران کمیته‌های کلیدی کنگره آمریکا گفت که وقتی ترکیه توافق خود را با سوئد برای پیوستن به ناتو نهایی کند، دولت از آنها می‌خواهد «جت‌های جنگنده F-16» بفروشند. ” با ترکیه موافقت کنید.

در همین راستا، یک مقام آمریکایی گفت که آقای بایدن در این نامه از اعضای ارشد جمهوری خواه و دموکرات کمیته های روابط خارجی سنا و امور خارجی مجلس نمایندگان خواسته است تا از کنگره بخواهند که فروش این جنگنده ها را «بدون هیچ تأخیری» تایید کند.

چهار منبع دیگر به رویترز گفتند که کاخ سفید با ارسال نامه ای از اعضای کنگره خواسته است تا فروش جنگنده های اف 16 به ترکیه به ارزش 20 میلیارد دلار را تایید کنند.

پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد و به این ترتیب پس از یک تاخیر 20 ماهه، مانع بزرگ بر سر راه گسترش ائتلاف نظامی غرب برداشته شد.

بر اساس گزارش رویترز، تأخیر ترکیه در تایید عضویت سوئد در ناتو، مانع بزرگی برای دریافت موافقت کنگره آمریکا برای قرارداد هواپیماهای جنگنده بود. قانونگذاران آمریکایی گفته بودند که منتظر تایید ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو، از جمله امضای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور، قبل از تصمیم‌گیری درباره موافقت با فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه هستند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از ترکیه خواست تا رسما پیوستن سوئد به ناتو را نهایی کند. برای این کار آقای اردوغان باید این قانون را امضا کند و سپس در روزنامه رسمی ترکیه منتشر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *