1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. زوال عقل چه علائمی دارد؟

زوال عقل چه علائمی دارد؟

میر شهرام صفری در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: زوال عقل جزئی از روند طبیعی پیری نیست و از دیگر نشانه های آن می توان به تغییر خلق و خو، مشکل در یادگیری مطالب جدید، داشتن سوالات مکرر، قرار دادن چیزها در مکان های عجیب و غریب، مشکل داشتن در آن اشاره کرد. به هم ریختگی و مبارزه با زندگی روزمره، اما ممکن است افراد فوراً این علائم را تشخیص ندهند.

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که خانواده فرد تا مدتی متوجه آن نشوند یا به این علائم توجهی نکنند، افزود: در برخی افراد این علائم ثابت می ماند و بدتر نمی شود و سایر افراد مبتلا MC آه تو با گذشت زمان، آنها دچار زوال عقل می شوند.

این فیزیولوژیست عصبی وی تصریح کرد: اگر فناوری یا ابزار جدیدی به دست افراد برسد، تنظیم آن یا یادگیری نحوه کار با آن ممکن است کمی طول بکشد، اما اگر راهنما وجود داشته باشد، برایشان راحت‌تر می‌شود، اما اگر فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است یادگیری نحوه استفاده از یک دستگاه یا دستگاه جدید دشوار است.

صفری ادامه داد: اگر فردی مکالمه ای را که برای مدت طولانی شنیده شده است فراموش کند، مثلا حداقل یک روز، جای نگرانی نیست، اما زمانی که فرد دچار زوال عقل است، موضوعی که پنج یا 10 دقیقه پیش مطرح شده است. . او آن را شنیده است، اما آن را به خاطر نمی آورد و ممکن است بارها درباره آن سوال کند.

وی بیان کرد: اگر افراد فراموش کنند کلید یا موبایل خود را کجا گذاشته اند جای نگرانی نیست اما فرد مبتلا به زوال عقل معمولا وسایل را در مکان های عجیب و غریب قرار می دهد. مثلا ممکن است این فرد کلید خانه را در یخچال بگذارد و این کمی عجیب است.

این فیزیولوژیست عصبی وی افزود: در برخی موارد به ویژه با افزایش سن، تنظیم تکالیف و فعالیت های فردی دشوار می شود. به عنوان مثال، مدیریت بودجه یا صورت‌حساب‌ها ممکن است بیشتر از قبل طول بکشد، اما افراد مبتلا به زوال عقل با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و توانایی سازماندهی و برنامه‌ریزی را از دست می‌دهند.

صفری افزود: اگر فردی مبتلا به زوال عقل باشد، علائم بیماری نشان می دهد که در انجام کارهای روزمره دچار مشکل شده و این موضوع زندگی روزمره او را مختل می کند. با توجه به این موضوع، صحبت و چیدمان کار برایشان سخت می شود و حتی به راحتی به یاد نمی آورند که ماشین خود را کجا پارک کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم باید اتفاقات رخ داده را به طور طبیعی به خاطر بسپارند، زیرا برای شناسایی علائم زوال عقل، مردم باید مراقب تغییرات باشند. به عنوان مثال، اگر فردی همیشه در مسائل مالی ناموفق بوده یا هرگز حافظه خوبی نداشته است، این روند با افزایش سن ادامه پیدا می کند و این برای او طبیعی است.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *