1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. تاثیر همراه با تاخیر اثر تورمی…

تاثیر همراه با تاخیر اثر تورمی اقتصاد به بورس

رکود تورمی بر اقتصاد کشور سایه افکنده است

امیر باقری با اشاره به پارامترهای کلان اقتصادی و تاثیر آن بر سرمایه گذاری، به تجارت نیوز گفت: نرخ ارز و نرخ تورم، هم از منظر تورم مورد انتظار و هم از منظر تورم جاری، عمدتاً به میزان نقدینگی بستگی دارد؛ یعنی نرخ مالی. سیاست‌های دولت و سیاست‌های پولی بانک مرکزی مستقیماً بر حجم نقدینگی تأثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: معمولاً نرخ سود یکی از ابزارهای این نفوذ است، طبیعی است که وقتی حجم نقدینگی افزایش می یابد، اما رشد اقتصادی در مقابل آن وجود ندارد، تورم در کل فضای اقتصادی ایجاد می شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: از یک سو به دلیل شکاف قیمتی بین عرضه و تقاضا، رکود در بازارها تشدید شده است؛ بنابراین فضای کل کشور فضای رکود تورمی است؛ این رکود تورمی پنج را تحت تاثیر قرار می دهد. بازارهایی که یکی از آنها بازار ارز است.

سیاستمدار از بازار می ترسد

امیر باقری با اشاره به اهمیت ارز در جهت دهی اقتصاد کشور گفت: یکی از سیاست های اشتباهی که در دهه های گذشته تکرار شده مقوله سرکوب نرخ ارز است که به نظر می رسد سیاست گذار از بازار می ترسد و هراس دارد. قیمت گذاری در بازار است و حاضر نیست نوسانات اولیه را برای مدتی تحمل کند و قیمت گذاری را به بدنه بازار بسپارد.
وی افزود: به همین دلیل اقتصاد کشور شاهد تکانه های قیمتی در نرخ ارز است که این تکانه های تورمی به سایر بازارها از جمله بورس سرایت می کند.

تورم منجر به رشد دارایی شرکت ها می شود

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام در حال حاضر با چند پارامتر دست و پنجه نرم می کند، اظهار داشت: قیمت گذاری اجباری، تعرفه ها، قوانین دولتی و به هر حال انتظارات دولت برای سود شرکت ها در بورس، برخی از سرمایه گذاران را دلسرد کرده است. “
امیر باقری افزود: اما در نهایت مطالعه گذشته نگر این سیگنال را به ما می دهد که خواه ناخواه دارایی های شرکت ها با توجه به فضای تورمی اعم از تورم موجود و یا تورم مورد انتظار رشد خواهد کرد و طبیعتا این رشد رشد خواهد کرد. در قیمت سهام منعکس شود.

اثر تورم با تاخیر به بورس می رسد

این تحلیلگر بازار سرمایه در تشریح تاثیر تورم و رشد دارایی شرکت ها بر دیدگاه معامله گران گفت: از دیدگاه سرمایه گذار خرد که نگاه DPS محور دارد، این نوع پارادایم به DPS می رسد. سهام با کمی تاخیر.”


بیشتر بخوانید: استان های طرفدار بورس را بشناسید


امیر باقری با تاکید بر اینکه شرکت های ایرانی در سطح کارایی جهانی عمل نمی کنند، تصریح کرد: در واقع ممکن است قیمت دارایی ها و ROA (بازده دارایی) شرکت ها به شکل تورم در سمت راست تراز افزایش یابد. ورق است، اما به زودی خود را در DPS خواهد یافت، نشان نمی دهد و سرمایه گذاران تا حدودی از این موضوع دلسرد شده اند.

اثرات وحشت 2019 هنوز در بازار سهام قابل مشاهده است

وی افزود: همچنین به دلایل فنی بازار پس از سقوط در نیمه دوم سال 1398 در وحشت به سر می برد و تا روند قوی بعدی نباید انتظار جریان نقدینگی سنگین به سمت بازار داشت.

امیر باقری تاکید کرد: اما در میان مدت و بلندمدت با توجه به این دسته از تورم، قطعا روند بازار سرمایه در سهام شرکت های منطقی و مناسب افزایش خواهد یافت.
لازم به ذکر است شاخص کل بورس در هفته اول بهمن ماه افت کرد و افت هفتگی 2.86 درصدی را به ثبت رساند. در این هفته اکثر سهام شاخص‌ساز گروه‌های پالایشی، خودرو و فلزات اساسی با کاهش قیمت مواجه شدند. سهام کوچک و متوسط ​​بازار سهام در هفته اول بهمن ماه وضعیت خوبی نداشتند و بخشی از رشد هفته های قبل را از دست دادند به طوری که در نهایت شاخص هم وزن بورس که معرف این سهام است. بازده هفتگی منفی 4.5 درصدی را ثبت کرد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *