دیوان بین‌المللی دادگستری امروز در مورد درخواست توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه رای می‌دهد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: امروز دادگاه عالی سازمان ملل می تواند با صدور حکمی اضطراری به اسرائیل دستور توقف عملیات نظامی خود در غزه را بدهد.

جلسه امروز دادگاه لاهه بخشی از پرونده ای است که در آن آفریقای جنوبی اعلام کرد اسرائیل مرتکب نسل کشی شده است.

هر دو طرف در زمان شروع بررسی پرونده در دادگاه نظرات خود را ارائه کرده اند و اسرائیل به شدت این ادعا را رد کرده است.

حکم دادگاه لاهه علیه اسرائیل توسط دادگاه قابل اجرا نیست، اما از نظر سیاسی مهم است.

به گفته مقامات بهداشتی غزه، از آغاز حملات رژیم صهیونیستی تاکنون بیش از 25 هزار فلسطینی که بیشتر آنها زن و کودک هستند، کشته و ده ها هزار نفر زخمی شده اند.

آفریقای جنوبی که به شدت از فلسطینی ها حمایت می کند، از دادگاه خواست تا 9 اقدام موقت از جمله دستور توقف عملیات نظامی اسرائیل در حالی که اتهام نسل کشی را بررسی می کند، صادر کند.

پس از مدتی طولانی، احتمالاً سال‌ها، حکم دوم درباره اتهام نسل‌کشی صادر می‌شود.

اسرائیل ادعای نسل کشی را قویا رد کرد و آفریقای جنوبی را به تحریف حقیقت متهم کرد. نمایندگان اسرائیل گفتند که حق دفاع از خود را دارند و جنگجویان حماس را هدف قرار می دهند نه غیرنظامیان فلسطینی.

تل آویو از قضات دادگاه لاهه خواست تا درخواست آفریقای جنوبی را رد کنند.

برای حکم روز جمعه، 17 قاضی، از جمله 15 قاضی دائم، به اضافه یک قاضی از آفریقای جنوبی و اسرائیل، باید به دو سوال پاسخ دهند:

اول اینکه آیا آفریقای جنوبی اصولاً توانسته است ثابت کند که اظهاراتش علیه اسرائیل می‌تواند تحت کنوانسیون نسل‌کشی 1948 سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد. این کنوانسیون که توسط اسرائیل و آفریقای جنوبی نیز امضا شده است، نسل‌کشی را تعریف می‌کند.

و دوم اینکه اگر عملیات نظامی اسرائیل ادامه پیدا کند، آیا خطر خسارت جبران ناپذیری برای مردم فلسطین در غزه وجود دارد؟

همچنین داوران نمی توانند تنها به درخواست های آفریقای جنوبی محدود شوند. دادگاه می تواند به سادگی دستور دهد اسرائیل از قوانین بین المللی پیروی کند و اطمینان حاصل کند که هیچ کاری برای جلوگیری از تحویل غذا، آب یا دارو انجام نمی دهد.

با این حال، دیوان بین المللی دادگستری تنها قدرت صدور نظرات مشورتی را دارد و در حالی که احکام آن از نظر تئوریک قانونی لازم الاجرا هستند، دیوان نمی تواند آنها را اجرا کند. اگر حکم روز جمعه علیه اسرائیل باشد، انتظار می رود تا حد زیادی نادیده گرفته شود.

با این حال، فشار سیاسی بیشتری بر اسرائیل برای فشار برای آتش‌بس وارد می‌کند و فشار بر قوی‌ترین متحدان بین‌المللی اسرائیل را افزایش می‌دهد تا راه‌حلی در پشت صحنه برای اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *