1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. واکنش‌ها به تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری؛…

واکنش‌ها به تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری؛ ادعای نتانیاهو: اسرائیل در حال جنگی عادلانه است / تشکیلات خودگردان فلسطینی: دیوان به نفع بشریت حکم داد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: تصمیم روز جمعه دیوان بین المللی دادگستری درباره اقداماتی که اسرائیل باید فورا اتخاذ کند واکنش هایی را برانگیخت.

دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز جمعه 26 ژانویه در جریان رسیدگی به پرونده ای که اسرائیل را به نسل کشی غزه متهم می کند، در دستور تدابیر امنیتی به صراحت به آتش بس در غزه اشاره نکرد، اما از اسرائیل خواست تا تدابیر بیشتری اتخاذ کند. برای محافظت از زندگی فلسطینی ها موظف هستند. دادگاه همچنین از اسرائیل خواست تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از نسل کشی و مجازات عاملان انجام دهد.

اکثریت قضات دیوان بین‌المللی دادگستری به اقدامات حفاظتی رای دادند که بیشتر خواسته‌های آفریقای جنوبی را پوشش می‌داد، به استثنای دستور توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه. از جمله، آفریقای جنوبی خواستار آتش بس فوری در غزه شد.

جلسه امروز با واکنش های زیادی همراه بود که به طور مرتب به روز رسانی می شود.

اردوغان رای دیوان بین المللی دادگستری را ارزشمند توصیف کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از حکم دادگاه بین المللی دادگستری مبنی بر اینکه اسرائیل باید نسل کشی در غزه را متوقف کند، استقبال کرد و گفت که امیدوار است حملات به غیرنظامیان متوقف شود.

اردوغان رای دادگاه را ارزشمند توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که حملات اسرائیل علیه زنان، کودکان و افراد مسن پایان یابد.

وزیر دفاع اسرائیل: کسانی که به دنبال عدالت هستند آن را روی صندلی های چرمی دادگاه لاهه نخواهند یافت

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، از دیوان بین المللی دادگستری انتقاد کرد و گفت که اسرائیل “نیازی به سخنرانی در مورد اخلاق” در هنگام مبارزه با حماس در غزه ندارد.

وی در بیانیه ای گفت: «دیوان بین المللی دادگستری در لاهه زمانی که به درخواست یهودی ستیز آفریقای جنوبی برای بحث در مورد ادعای نسل کشی غزه پاسخ مثبت داد، از حدود خود فراتر رفت و اکنون از رد این درخواست خودداری می کند».

وی افزود: کسانی که به دنبال عدالت هستند، آن را روی صندلی های چرمی دادگاه لاهه نمی یابند، بلکه در تونل های حماس در غزه که 136 گروگان در آن نگهداری می شوند و کسانی که فرزندان ما را به قتل رساندند، پنهان می شوند.

وی افزود: آنها عدالت را با روحیه ارتش اسرائیل خواهند یافت.

واکنش امیر عبداللهیان به رای بدوی دادگاه لاهه: تبریک به آفریقای جنوبی و فلسطین

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی اعلام کرد: موفقیت آفریقای جنوبی در دادگاه کیفری بین المللی را به دولت و ملت آفریقای جنوبی، ملت فلسطین و خانم نالدی پاندور وزیر امور خارجه این کشور تبریک می گویم. در طرح شکایت از رژیم صهیونیستی».

وی در این پیام گفت: از همه همتایان خود در کشورهای جهان تقاضا دارم از اقدام آفریقای جنوبی در دادگاه کیفری بین المللی حمایت کنند.

تشکیلات خودگردان فلسطین: دادگاه به نفع بشریت رای داد

ریاض المالکی وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از دستور “مهم” دیوان بین المللی دادگستری استقبال کرد.

او گفت که قضات «به نفع بشریت و قوانین بین المللی حکم دادند».

یک مقام حماس: تصمیم دیوان بین المللی دادگستری تحول مهمی است

یک مقام ارشد حماس به رویترز گفت که تصمیم دیوان بین المللی دادگستری تحول مهمی است که به “انزوای اشغالگران و افشای جنایات آنها در غزه” کمک می کند.

این مقام حماس خواستار وادار کردن اسرائیل به اجرای تصمیمات دادگاه شد.

ادعای بنیامین نتانیاهو: اسرائیل در حال جنگی عادلانه است که شبیه هیچ جنگ دیگری نیست

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به حکم روز جمعه دیوان بین المللی دادگستری مدعی شد: ما با پایبندی به قوانین بین المللی به دفاع از خود و شهروندان خود ادامه خواهیم داد.

وی مدعی شد: اسرائیل در حال جنگی عادلانه است که شبیه هیچ جنگ دیگری نیست.

وی تصریح کرد: اسرائیل مانند هر کشور دیگری از حق اولیه دفاع از خود برخوردار است. وی با اشاره به اینکه در تصمیم امروز درخواست آتش بس فوری مطرح نشده است، افزود: دادگاه لاهه حق دارد درخواست ظالمانه داشته باشد. [آفریقای جنوبی] برای گرفتن حق دفاع از ما رد شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *