1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. گفتگو شامل آزادی تمامی گروگان‌های اسرائیلی…

گفتگو شامل آزادی تمامی گروگان‌های اسرائیلی در یک دوره ۳۵ روزه در ازای آزادی زندانیان فلسطینی و انتقال کمک‌های بشردوستانه است / حماس پیشنهاد تل آویو برای تبعید یحیی سنوار و سایر رهبران و فرماندهان اصلی را رد کرده، اما بحث بر سر احتمال تبعید آن‌ها ادامه دارد / دو طرف در مورد اکثر بند‌ها به تفاهم رسیده اند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داد که در یک قرارداد جدید برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی “تفاهم در مورد اکثر بندها” حاصل شده است.

گزارش هاآرتص به نقل از یک منبع دولتی نزدیک به مذاکرات، در آستانه دیدار سران موساد، سیا، نخست وزیر قطر و رئیس سازمان امنیت مصر برای گفتگو درباره توافق اسرائیل منتشر شد. و گروه حماس

تاریخ و مکان دقیق این مذاکرات اعلام نشده است، اما تاکید شده است که این مذاکرات آخر هفته جاری در یکی از کشورهای اروپایی برگزار خواهد شد. پیش از این، ویلیام برنز، رئیس سیا، در معامله ای که منجر به آزادی 110 نفر از بیش از 250 گروگان اسرائیلی دو ماه پیش شد، دست داشت.

هاآرتص پنجشنبه شب پنجم بهمن ماه نوشت: توافق مورد مذاکره شامل آزادی «همه ربوده شدگان اسرائیلی به غزه» در یک دوره 35 روزه است و در ازای آن، اسرائیل اسرای فلسطینی را آزاد می کند و با انتقال کمک های بشردوستانه بیشتر موافقت می کند. کمک به غزه

منبع مصاحبه شده با هاآرتص افزود که فرمول آزادی تعداد اسرای فلسطینی علیه هر یک از گروگان های اسرائیلی در غزه «از قبل مشخص شده است» و هویت اسرای فلسطینی که قرار است آزاد شوند در حال حاضر در دست بررسی است.

تخمین زده می شود که هزاران اسیر فلسطینی در زندان های اسرائیل بسر می برند.

حماس همچنین خواستار آزادی صدها نفر از اعضای خود از واحد به اصطلاح “نخبگان” شاخه نظامی حماس شد که در حمله به اسرائیل در 15 مهر یا در جریان جنگ اسرائیل در غزه دستگیر و به اسرائیل منتقل شدند.

هاآرتص افزود: حماس پیشنهاد اسرائیل مبنی بر اخراج یحیی سنوار و دیگر رهبران و فرماندهان اصلی حماس را از نوار غزه که در تونل های زیرزمینی غزه مخفی شده اند و گروگان های اسرائیلی همراه خود دارند رد کرده است، اما بحث بر سر امکان اخراج آنها به دیگر کشورها مطرح شده است. کشورها ادامه دارد. دارد.

به گزارش هاآرتص، تنها مسئله مهمی که طرفین هنوز نتوانسته اند حل کنند این است که آیا آتش بس کامل به عنوان بخشی از توافق اعلام می شود یا خیر.

حماس می خواهد آتش بس مطلق اعلام کند اما نخست وزیر اسرائیل با حمایت کابینه جنگ و ستاد ارتش اسرائیل بر ادامه جنگ حتی پس از وقفه طولانی در عملیات نظامی اصرار دارد.

به گزارش هاآرتص، جلسه کابینه جنگ رژیم صهیونیستی عصر پنجشنبه برای بررسی جزئیات این توافق با حماس برگزار شد.

در همین حال، بر اساس بیانیه دفتر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، یوآو گالانت صبح روز جمعه ششم بهمن در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود، لوید آستین، گفت: «فشار آمریکا در این زمینه بسیار مهم است. تلاش برای بازگرداندن گروگان‌هایمان».

شبکه کان اسرائیل نیز شامگاه پنجم بهمن ماه گزارش داد که تعدادی از اعضای کنگره آمریکا به پیشنهاد مقامات اسرائیلی در حال بررسی راه حل اعمال فشار بر قطر با اهرم تحریم ها برای استفاده از این فرصت هستند. روابط نزدیک خود با حماس و درخواست از این گروه برای آزادی اسرائیلی ها. ربوده شد تا به غزه مهلت فوری بدهد.

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که قطر “یک شریک کلیدی” در حل برخی از مسائل منطقه ای و فراتر از آن است و هیچ جایگزینی برای حل بحران کنونی بین اسرائیل و حماس وجود ندارد.

خانواده‌های گروگان‌ها و حامیان آن‌ها در افکار عمومی اسرائیل همچنان نخست‌وزیر را برای موافقت با توافقی که منجر به آزادی این شهروندان می‌شود تحت فشار قرار می‌دهند و این هفته در هوای سرد و بارانی، در کنار خانه نخست وزیر و دفتر او در شهر. آنها در اورشلیم اردو زده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *