1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ویدیو / کِی، کجا و چگونه؟…

ویدیو / کِی، کجا و چگونه؟ / تصمیم سرنوشت ساز آمریکا برای پاسخ به کشته شدن سه سربازش

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

محمد بیات: تداوم بحران در اسرائیل و ادامه مرحله سوم عملیات زمینی ارتش اسرائیل در نوار غزه باعث شده است که سطح تنش در خاورمیانه به صورت تصاعدی افزایش یابد. در این مدت اقدامات انصارالله یمن در دریای سرخ واکنش قدرت های جهانی و حمله ائتلاف واشنگتن-لندن به اهداف نظامی در جنوب شبه جزیره عربستان را در پی داشته است. همزمان، مقاومت عراق با افزایش سطح حملات موشکی – پهپادی علیه پایگاه های منتسب به سنتکام در عراق، سوریه و اخیراً اردن، فشار بر واشنگتن را برای برقراری آتش بس در غزه تشدید می کند. بر این اساس، در حمله اخیر گروه های مقاومت عراق به برج 22 در نزدیکی پایگاه التنف در مرز اردن و سوریه، 47 نظامی آمریکایی مجروح و 3 نفر کشته شدند. تنها دقایقی پس از انتشار این خبر، نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا مانند تام کاتن و جام کورنین انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و خواستار پاسخ متقابل آمریکا در داخل جغرافیای ایران شدند. از سوی دیگر، گروهی از فرماندهان ارشد دولت آمریکا و تحلیلگران نزدیک به حزب دمکرات تلاش کردند نه تهران، بلکه گروه های مقاومت را مسئول این عملیات نشان دهند و خواستار پاسخ مناسب به این گروه های مقاومت شوند. به گزارش بلومبرگ، بایدن پس از بررسی پیامدهای حمله به هر یک از گزینه های پیشنهادی پنتاگون، دستور حمله به اهدافی در خاورمیانه را صادر کرده است. در ادامه این یادداشت تلاش خواهیم کرد تا واکنش احتمالی آمریکا و آینده روابط تهران و واشنگتن در منطقه را تحلیل کنیم.

بایدن و “میهن تجارت های سخت”
تغییر “خط قرمزها” در جریان درگیری بین نیروهای مقاومت و سنتکام به مهمترین چالش سیاست خارجی ریاست جمهوری بایدن تبدیل شده است. جمهوری خواهان پس از کشته شدن (حداقل) سه سرباز آمریکایی، با لحنی تحقیرآمیز از سیاست های بایدن در قبال ایران و محور مقاومت انتقاد کردند و از وی به عنوان عامل اصلی کشتار نظامیان آمریکایی در اردن نام بردند. در چنین سناریویی، بایدن و تیم امنیت ملی دولتش مجبور به میهن تجارت گزینه های جدید برای هدف قرار دادن در منطقه می شوند. در حالی که واشنگتن مجبور است سطح واکنش به مقاومت را افزایش دهد، دموکرات ها علاقه ای به افزایش سطح تنش ها، حتی به صورت «محدود» و «کنترل شده» ندارند. در همین راستا، خبرگزاری الجزیره در خبری مدعی شد که تهران و واشنگتن از طریق کانال های ارتباطی (سوئیس و عمان) به دنبال تغییر «خط قرمزهای» جدید در میدان نبرد هستند. ظاهراً در جریان این تبادل اطلاعات، تهران اعلام کرده است که اگر آمریکا به خاک ایران حمله کند (حتی اگر تلفات انسانی نداشته باشد)، تهران با حمله نظامی پاسخ خواهد داد.

ساعات مرگبار
بر اساس گزارش بلومبرگ، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به کشتار نیروهای آمریکایی در مرز اردن و سوریه دستور هدف قرار دادن اهدافی در خاورمیانه را صادر کرده است. وی تاکید کرد: این حملات باید موثر بوده و در عین حال از افزایش تنش در منطقه جلوگیری کند. به گفته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، این حملات قرار است «چند سطحی» و «مرحله‌ای» باشند. در 48 ساعت گذشته، تحلیلگران ارشد اندیشکده های آمریکایی علیرغم اختلافات تاکتیکی در میهن تجارت اهداف و میزان حملات به مقاومت ایران، اما در مورد بازگرداندن اعتبار و بازدارندگی سنتکام در میانه نظر مشترکی دارند. شرق نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی نوشت: اگرچه ایران تسلیحات، منابع مالی و اطلاعاتی را در اختیار گروه های مقاومت قرار می دهد، اما هیچ مدرکی دال بر نقش تهران در حمله به برج 22 وجود ندارد. مذاکرات آتش بس در پاریس، واشنگتن خواهان افزایش تنش و کاهش احتمال صلح در غزه نیست.

سناریوهای آینده
کلیدی ترین موضوع در مسیر واکنش آمریکا، میهن تجارت اهداف و نوع حمله به پایگاه ها، نیروها و تاسیسات حیاتی مرتبط با محور مقاومت است. از آغاز جنگ هفتم اکتبر، تهران و واشنگتن تلاش کردند از طریق کانال های ارتباطی از سرایت بحران غزه به سایر نقاط منطقه جلوگیری کنند. برخی کارشناسان معتقدند که اگر تمایل ایران و آمریکا برای کنترل تنش ها نبود. سپس وضعیت امنیتی در شمال اقیانوس هند و جنوب لبنان بسیار پیچیده تر خواهد شد. اکنون دولت بایدن در شرایطی قرار دارد که چاره ای جز اتخاذ تدابیر متقابل برای بازگرداندن «بازدارندگی» در برابر مقاومت ندارد. بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه های جریان اصلی، به احتمال زیاد واکنش آمریکا “قریب الوقوع” است، اما در “چند مرحله” رخ خواهد داد. اگرچه در ابتدا برخی از نمایندگان مجلس آمریکا از حمله به تهران صحبت کردند. اما بعید به نظر می رسد که واشنگتن مستقیماً به ایران حمله کند. البته برخی معتقدند این احتمال وجود دارد که این حمله در سطح سایبری رخ داده باشد یا منافع مرتبط با ایران در سطح منطقه مورد هدف قرار گرفته باشد. در صورت تحقق این سناریو، هرگونه محاسبات نادرست از سوی تهران یا واشنگتن ممکن است موجب جنگی گسترده در خاورمیانه عربی شود. سناریوی قوی دیگر در مورد پاسخ احتمالی سنتکام، حمله گسترده به پایگاه ها و شخصیت های برجسته مقاومت عراق است. در این سناریو، آمریکا سعی خواهد کرد با وارد کردن تلفات سنگین یا برکناری فرماندهان رده بالا، هشدار جدی درباره ادامه حملات مقاومت عراق صادر کند. انتشار بیانیه اخیر کتائب حزب الله عراق مبنی بر توقف حملات به پایگاه های آمریکایی مستقر در عراق-سوریه می تواند گامی در جهت توقف یا کاهش پاسخ احتمالی واشنگتن باشد.

بازگشت به “نقطه صفر”
رویارویی مستقیم بین نیروهای مقاومت و سنتکام به نفع هیچ یک از بازیگران منطقه ای- بین المللی به جز اسرائیل نیست. تل آویو طی دو دهه اخیر به بهانه های مختلف سعی در افزایش تبلیغات، تحریم ها و در نهایت فشارهای نظامی تمدن غرب علیه تهران در قالب پروژه «امنیتی» ایران داشته است. تنها چند دقیقه پس از عملیات طوفان الاقصی، لابی آیپک با انتشار بیانیه ای انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه رفته و خواستار واکنش گسترده به مرکز محور مقاومت شد. با گذشت بیش از ۱۱۶ روز از این حادثه، بار دیگر نئوکان ها و لابی های وابسته به اسرائیل خواستار هدف قرار دادن تهران شدند. اکنون بایدن در آستانه یک تصمیم دشوار است. نوع حملات آمریکا به اهداف مرتبط با مقاومت می تواند سطح تنش ها را افزایش دهد یا مقدمه ای برای کاهش تنش در منطقه و در نهایت اعلام آتش بس دائمی در نوار غزه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *