1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. امکان جلوگیری از ریزش مو حین…

امکان جلوگیری از ریزش مو حین شیمی‌ درمانی وجود دارد؟

پوریا عادلی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: ریزش مو یکی از عوارض شایع داروهای شیمی درمانی است که بار روانی زیادی را به بیماران تحمیل می کند و خنک کردن پوست سر با استفاده از کلاه سرد روشی رایج برای جلوگیری از ریزش مو است. .

وی با بیان اینکه بیماران سرطانی با استفاده از کلاه سرماخوردگی می توانند ظاهر آراسته خود را حفظ کرده و به زندگی عادی و روزمره خود ادامه دهند، افزود: با استفاده از کلاه سرماخوردگی بسته به نوع بیماری احتمال ریزش مو در بیماران وجود دارد. رژیم شیمی درمانی می توان آن را 80 درصد کاهش داد.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی رادیو انکولوژی ایران با اشاره به نحوه عملکرد کلاهک سرد تصریح کرد: حدود 90 درصد از فولیکول های مو به طور مداوم در حال تقسیم سلولی هستند و با انقباض عروق خونی، داروهایی که به سمت فولیکول ها می روند تا حد زیادی کاهش می یابد که در نتیجه تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری می شود.

عادلی ادامه داد: این کلاه ها در هنگام تزریق شیمی درمانی توسط بیماران استفاده می شود، از سیلیکون ساخته شده و مایع خنک کننده در آنها به گردش در می آید و پوست سر را تا دمای سه تا پنج درجه سانتی گراد خنک نگه می دارد.

وی با بیان اینکه در نتیجه رگ های خونی پوست سر منقبض می شود، دارو با غلظت بسیار کمتری به ریشه مو نفوذ می کند و عوارض کمتری دارد و می تواند از ریزش کامل مو جلوگیری کند، گفت: عارضه معمول استفاده از کلاه سرماخوردگی است. سردرد است سرد است

عضو هیئت مدیره انجمن علمی رادیو انکولوژی ایران اضافه کرد: این سردرد به سرعت فروکش می کند و تنها موضوعی است که باعث می شود افراد کمی از مصرف آن خودداری کنند، اما تا به امروز هیچ عارضه دیگری مشخص نشده است.

عادلی با اشاره به اینکه در 99 درصد بیماران سرطانی پس از شیمی درمانی موها دوباره رشد می کنند و از آنجایی که فولیکول های مو از بین نمی روند، حدود سه ماه پس از درمان رشد مو از سر گرفته می شود، ادامه داد: با صلاحدید پزشک معالج می توان از آن برای تمام بیمارانی که رژیم شیمی درمانی آنها حاوی داروهایی با عوارض ریزش مو است و بیمار منع مصرف خاصی برای استفاده از این کلاه ندارد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *