1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. امام خمینی (ره): اعضای شورای انقلاب…

امام خمینی (ره): اعضای شورای انقلاب تعیین شدند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، کسانی که در ایران شاهد سقوط بهمن سال ۵۷ بوده اند کم نیستند، اما نسلی که در سال های بعد به دنیا آمده اند، تنها می توانند به دیده ها و شنیده های دیگران یا اسناد و روایت های باقی مانده برای درک لحظات سرنوشت ساز رجوع کنند. آن روزها. در آن زمان روزنامه ها و مطبوعات داخلی و خارجی یکی از بهترین اسناد موجود برای سفر به روزهای پرشور بهمن 57 و گام نهادن در کنار مردمی است که یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ را رقم زدند. سفر با روایات، سفری تاریخی با آمیزه‌ای از واژه‌هاست که امروز ما را به چهاردهم بهمن 57 می‌برد.

خبری که در صفحه اصلی دو روزنامه اطلاعات و کیهان در روز چهاردهم بهمن ماه به چشم می خورد، انتصاب اعضای شورای انقلاب است که توسط امام خمینی (ره) انجام شد.

شورای انقلاب اولین نهادی است که در دوران پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تأسیس شد و تنها نهادی است که با پایان یافتن آن تأسیس شد. ماموریت او، منحل و از اداره کشور برکنار شد. اولین دستور کتبی امام برای تشکیل شورای انقلاب در 14 آبان 57 خطاب به شهید آیت الله سید محمد حسینی بهشتی صادر شد. در این نامه از ایشان می‌خواهند با توجه به دستوری که قبلاً به آیت‌الله مرتضی مطهری داده است، هر چه سریع‌تر نسبت به معرفی افراد معتمد و متدین برای عضویت در این شورا اقدام کند.

با توجه به آنچه در خاطرات یاران امام آمده است، در سفر شهید آیت الله مرتضی مطهری، درست پس از ورود امام به پاریس، در مهرماه 57، برای اولین بار موضوع تشکیل شورای انقلاب از سوی امام مطرح شد. به احتمال زیاد مطالبی از جانب مرحوم مطهری مطرح شده و مورد قبول ایشان بوده است.

در ابتدا حضرت امام ایشان و آقایان سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سید محمد حسینی بهشتی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدجواد بهنار را به عنوان هسته اصلی این شورا منصوب کردند و از آنان خواستند افراد دیگری را برای عضویت معرفی کنند.

در اوایل دی ماه 1357 طی نامه ای خطاب به آیت الله حاج شیخ حسین نوری همدانی، علاوه بر شرع، برای انتخاب اعضای شورای انقلاب شروط زیر را تعیین کردند:

1. نداشتن افکار مکاتب انحرافی، ولی نخواستن آن مکاتب; فقط افکار اسلامی داشته باشید.

2. مستحق اداره یک وزارتخانه; یعنی مطلع و مدیر بودن

3. به ملیت معروف باشند و نام نیک داشته باشند.

4. در حکومت های فاسد و مجلسین معروف به فساد، عضویت ندارید

5. آنها نباید سرمایه دار باشند یا به عنوان سرمایه دار شناخته شوند.

6. از کف روحانی نباشید. (صحیفه امام، سیپ ۱۵۱)

در بیست و دوم دی ماه سال 57، چهار روز قبل از فرار شاه از کشور، امام در پیامی تشکیل شورای انقلاب اسلامی را اعلام کرد: «طبق شرع و بر اساس رای اعتماد اکثریت قاطع مردم. ملت ایران که به اینجانب بیان شده است، در راستای تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام «شورای انقلاب اسلامی» مرکب از افراد شایسته، مسلمان، متعهد و مورد اعتماد، به طور موقت منصوب و شروع به کار خواهد کرد. کار کردن.

اعضای این شورا در اسرع وقت معرفی خواهند شد. این شورا موظف به انجام وظایف مشخص و مشخص است. از جمله مأموریت دارد شرایط تشکیل دولت انتقالی را بررسی و مطالعه کند و مقدمات اولیه آن را فراهم کند.

دولت موقت به محض صلاحدید به ملت معرفی و شروع به کار خواهد کرد. (کتاب امام؛ سیپ 426)

دولت موقت باید همه پرسی را آماده کند

در بیانیه امام خمینی (ره) که در روز چهاردهم بهمن به نقل از روزنامه منتشر شد، آمده است: «نظر ما و ملت این بود، مردم هم به سقوط سلطنت رأی دادند، پس ما نه مجلس را قبول داریم و نه دولت را قانونی می دانیم.» دولت باید کناره گیری کند و ما به خواسته انقلاب عمل می کنیم و الان ایران در انقلاب است، شورای انقلاب دولت را تعیین می کند و این دولت موقت موظف است مقدمات رفراندوم را فراهم کند و نوع نظام به رای مردم گذاشته شود. جمهوری اسلامی را تأسیس کند. تا بعد از آن انتخابات برگزار شود. من اعلام می کنم که دولت فعلی فاسد و غیرقانونی است و باید برکنار شود و در صورت بحرانی شدن وضعیت پاسخگو خواهد بود.

سپس امام در پاسخ به این سوال که آیا اعضای شورا تعیین شده اند؟ اعلام می کنند که «بله منصوب می شوند».

امام: اعضای شورای انقلاب تعیین شدند

در نهایت طبق قانون اساسی این شورا از 11 نفر که تا 15 نفر اضافه می شد و سه نفر به عنوان اعضای ویژه تشکیل شد. کمک هزینه انتخاب شدند.

افراد بر اساس پیشنهاد هیئت پنج هیچکس توسط امام منصوب و مورد تایید ایشان قرار گرفتند، به جز چند نفر که تا آخر عضویت داشتند، بنا به شرایط و اتفاقات، وظایف محوله و مسئولیت اعضا در چند مرحله تغییر کرد.

اسامی افرادی که مدتی در شورای انقلاب عضویت داشته اند عبارتند از:

سید محمود طالقانی

مرتضی مطهری

سید محمد حسینی بهشتی

سید عبدالکریم موسوی اردبیلی

محمدجواد بهنار

اکبر هاشمی رفسنجانی

محمدرضا مهدوی کنی

سید علی خامنه ای آه تو

مهدی بازرگان

کریم سنجابی

سید احمد صدر

حاج سید جوادی

یدالله سحابی

مصطفی کتیرایی

محمد ولی قرآنی

علی اصغر مسعودی

عزت الله سحابی

عباس شیبانی

ابراهیم یزدی

سید ابوالحسن تبدیل شد رئيس جمهور

صادق قطب زاده

حسن حبیبی

میر حسین موسوی

حبیب الله پیمان

احمد جلالی علی

اکبر معین فر

رضا صدر

البته لازم به ذکر است که برخی از این افراد اعضای اصلی و دائمی شورا بودند و برخی دیگر تنها گهگاهی به عضویت شورا انتخاب می شدند و گاه در هیچ جلسه ای شرکت نمی کردند اما تعداد اعضا همیشه باقی می ماند. حدود 13

در زمان فعالیت شورای انقلاب، آیت الله مرتضی مطهری ریاست آن را بر عهده داشت که پس از شهادت آیت الله سید محمود طالقانی به ریاست این شورا انتخاب شد و با انتخاب سید ابوالحسن. تبدیل شد صدر رئیس جمهور شد و ریاست شورای انقلاب نیز به او واگذار شد.

البته مسئولیت دبیری شورای انقلاب از ابتدا تا انتها بر عهده شهید آیت الله سید محمد حسینی بهشتی بود. و آقایان مهندس مصطفی کتیرایی و دکتر عباس شیبانی نیز دبیر شورای انقلاب بودند.

انحلال شورای موقت

شورای انقلاب در جریان استعفای دولت موقت تا تشکیل دولت شهید رجایی از 14/8/57 تا 19/6/59 علاوه بر قانونگذاری، رسماً مدیریت اجرایی کشور را بر عهده داشت و با برگزاری همه پرسی قانون اساسی و انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی با اعلام اعتبار قانونگذاری مجلس در تاریخ 29/4/59 و با رای اعتماد مجلس به 14 و در دولت محمدعلی رجایی رسما به کار قانونگذاری پایان دادند. در تاریخ 19/06/59 هیئت دولت تشکیل جلسه داد و مدیریت اجرایی کشور را به عهده گرفت و شورای انقلاب به طور کامل و رسمی منحل شد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *