1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. رکود ادامه‌دار در بورس | اقتصاد24

رکود ادامه‌دار در بورس | اقتصاد24

تقریبا اکثر تحلیلگران و کارشناسان در سال های اخیر به اتفاق آرا اذعان داشته اند که روندهای مهم بازار سهام در سال های اخیر بر اساس نوسانات قیمت دلار شکل گرفته است و معامله گران و سهامداران همواره در تعیین جهت معاملات خود به این موضوع توجه می کنند. (خرید یا فروش). آن را به عنوان پارامتری تأثیرگذار در محاسبات ذهنی خود تلقی کرده‌اند، اما صرف‌نظر از همه این قوانین و فلسفه‌ها، آنچه در کل بازار در هفته‌های اخیر به نمایش گذاشته است، کاملاً با اتفاقات فوق‌الذکر و آنچه از جریان برآمده است متفاوت است. از معاملات بورس تهران در اختیار معامله گران قرار گرفته، روی سکه بوده و لیوان آن نیمه خالی است.


بیشتر بخوانید: افزایش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟


به هر حال به نظر می رسد با توجه به موارد ذکر شده و آنچه اخیراً به آن اشاره شد، باید وزن قابل توجهی را به ریسک های ناشی از تصمیمات سیاست گذاران و نهادهای مختلف در بورس اوراق بهادار تهران اختصاص دهیم. عاملی که در هفته گذشته مانع از ارسال وجوه خرد و واقعی به بورس شد و باعث شد شاخص های بورسی در بورس تهران با وجود افزایش هفتگی قیمت دلار (به عنوان حامی دیرینه قیمت دلار) از ارتفاعی کاسته شود. بازار سهام). با کاهش ارتفاع بازار و کاهش ارزش بازار و از سوی دیگر با افزایش قیمت دلار، در هفته گذشته میانگین ارزش دلاری بورس با کاهش 10 میلیارد دلاری به 148 میلیارد دلار از 158 رسید. میلیارد دلار نسبت قیمت به سود گذشته بورس اوراق بهادار تهران نیز به دلیل کاهش ارتفاع شاخص های سهام با تعدیل همراه شد و از 7.04 واحد به 6.94 واحد کاهش یافت.

مراحل آینده بازار

اما سوالی که به ذهن می رسد این است که شرایط فعلی و عدم توجه بورس به متغیرهایی مانند رشد قیمت ارز تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ در پاسخ به سوال فوق می توان سناریوهای مختلفی را با توجه به شرایط مختلف پیش روی بورس ترسیم کرد. اولین نکته این است که افزایش قیمت دلار در بازار آزاد در روزهای اخیر ناشی از ریسک هایی است که به دلیل ناآرامی های منطقه رخ داده است. اگر چنین روندی ادامه یابد و دلار به سمت سقف تاریخی خود برود، مطمئنا بی توجهی بورس به افزایش قیمت دلار ادامه نخواهد داشت. کاهش غیر قابل توجه شاخص های تالار شیشه ای در هفته گذشته را نیز می توان به همین عامل نسبت داد.

سناریوی دیگر این است که بانک مرکزی به حضور پررنگ خود در سمت عرضه در بازار ارز ادامه دهد و نرخ ارز را در حدود فعلی و حتی پایین‌تر کنترل کند که قطعاً به مذاق بورس‌ها خوش نخواهد آمد و از خریداران احتمالی جلوگیری می‌کند. از تمایل به سمت خرید سهام باز خواهد بود. به طور خلاصه می توان نتیجه گرفت که در صورت تداوم رشد نرخ ارز، بورس تهران با تاخیر زمانی حرکت صعودی خود را آغاز خواهد کرد و به نظر می رسد با در نظر گرفتن قیمت سهام در محدوده های مناسب، این بازار پتانسیل بیشتری از سایر بازارهای ملک ظرفیت بالاتری برای جذب نقدینگی دارند.

ادامه رکود در بورس

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *