1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. نخست وزیر ارمنستان: دیگر نمی‌توانیم به…

نخست وزیر ارمنستان: دیگر نمی‌توانیم به روسیه تکیه کنیم / به زودی در خصوص روابط خود با هند، ایران، گرجستان، آمریکا و فرانسه نیز تصمیم‌گیری خواهیم کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

تسنیم: نخست وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه دیگر نمی توان مانند گذشته در روابط نظامی و دفاعی به روسیه اعتماد کرد، گفت: ایروان به زودی در مورد روابط خود با سایر کشورها از جمله هند، ایران، گرجستان، آمریکا و فرانسه تصمیم گیری خواهد کرد. انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز گذشته اعلام کرد که دیگر نمی توان مانند گذشته در روابط دفاعی و نظامی به روسیه اعتماد کرد.

وی در یک مصاحبه رادیویی توضیح داد: ما باید بفهمیم که واقعاً می‌توانیم روابط نظامی-فنی و دفاعی را با چه کسانی حفظ کنیم. قبلاً مشکل ساده بود زیرا چنین سؤالی وجود نداشت و هیچ مشکلی در تدوین دکترین دفاعی وجود نداشت. 95 تا 97 درصد روابط ما در حوزه دفاعی با روسیه بود، اما اکنون این وضعیت نمی تواند به دلایل عینی و ذهنی باشد.

پاشینیان همچنین خاطرنشان کرد: به زودی تصمیم گیری می شود که ارمنستان با کشورهای دیگر از جمله هند، ایران، گرجستان و آمریکا چه روابطی برقرار کند و این موضوع در دست بررسی است.

نخست وزیر افزود: روابط امنیتی ما با روسیه تغییر خواهد کرد یا خیر و چگونه تغییر خواهد کرد؟ آیا ما عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هستیم یا خیر؟ و ما در صدد ایجاد چه نوع رابطه ای با فرانسه هستیم؟ هنوز مشخص نیست. مشکل اینجاست که خود دکترین دفاعی کشور که قبلاً به صورت اعلامیه اعلام شده، هنوز در حال تدوین است و توافق کافی برای اجرای آن وجود ندارد.

به گفته وی، تدوین اسناد مربوط به سیاست خارجی ارمنستان تا پایان سال به پایان می رسد.

پیش از این ویکتور واسیلیف، نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه روسیه در امور سازمان پیمان امنیت جمعی خاطرنشان کرده بود که موضوع خروج ارمنستان از این قراردادها در حال حاضر مورد بحث نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم مشارکت مقامات ارمنستان در وقایع این سازمان تاکید کرد که این تنها میهن تجارت خود ایروان بوده، هرچند که تحت فشار خارجی بوده است.

در اواخر دسامبر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز عقیده خود را ابراز کرد که ارمنستان در حال مبادله یک اتحاد قابل اعتماد با روسیه با وعده های مبهم و تسلیم شدن به ترغیب غرب است. با این حال وی تاکید کرد که ارمنستان همچنان شریک استراتژیک روسیه در منطقه قفقاز جنوبی است.

پیش از این، اواخر اکتبر، پاشینیان گفت که ارمنستان همچنان خود را بخشی از سازمان پیمان امنیت جمعی می داند و به گفته مقامات این سازمان، ایروان هنوز اقدامی برای خروج از این پیمان انجام نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *