1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. صبر لازم نیست اعدامش کنید!

صبر لازم نیست اعدامش کنید!

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، صبح روز دوشنبه نهم بهمن ماه چهار جوان به نام های محمد فرامرزی، محسن مظلوم، وفا. آذربار و پژمان فاتحی پس از تایید حکم در دیوان عالی جمهوری اسلامی اعدام شدند. چهار «زندانی سیاسی کرد» که به گفته وکیلشان «انتقام قبل از جنایت» بوده اند. همسر پژمان فاتحی پس از انتشار این خبر با انتشار تصویری از پسر پنج ساله اش نوشت: همه باید قوی و پایدار باشید، این آخرین پیام همسرم پیمان است، به عنوان نماد این قدرت تقدیم می کنم. کردستان با موهای پسرم صباح.» او قصد داشت تا زمانی که با پدرش آشنا نشده موهای پسرش را کوتاه نکند، اما پس از انتشار خبر انتقام همسر جوانش، حالا موهای پسر پنج ساله اش را کوتاه کرده است.

بعد از آن جوانا تایسمیهمسر محسن مظلوم با انتشار پستی نوشت: امروز را نه می بخشم و نه فراموش می کنم.

ماریا محمودی یکی دیگر از همسران داغدیده ای بود که با انتشار عکسی از آخرین نامه همسرش محمد فرامرزی نوشت: تو دیگر برنگشتی، نماد عزت و اقتدار برای خودت و همه ما بودی همسر نازنینم.

برای اعدامش نیازی نیست منتظر بمانید!

این اعدام‌ها همچنین با موجی از پیام‌های شخصیت‌ها و فعالان حقوق بشر مانند نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، سپیده قالیان و گلرخ همراه بود. ایرایی آنها در پاسخ به این خبر از مردم خواستند در مقابل اعدام سکوت نکنند.

«عبدالله مهتدیدبیرکل حزب کومله کردستان در واکنش به اعدام این جوانان اعلام کرد: کردستان در مقابل کشتار فرزندان خود ساکت نخواهد ماند.

«آبرام رنگ زردرئیس امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی X نوشت: اعدام چهار زندانی سیاسی کرد توسط رژیم ایران و گزارش‌های مربوط به شکنجه و محاکمه‌های ناعادلانه را به شدت محکوم می‌کنیم. این اعدام ها نشان دهنده بی توجهی آشکار رژیم به حقوق بشر است.»

وی همچنین تاکید کرد: ما همچنان ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو خواهیم دانست.

اما این تنها یک طرف ماجراست…

تمام آنچه گفته شد بخشی از روایت روزهای اخیر شبکه بی بی سی فارسی درباره اعدام چهار تروریست کومله مربوط به عوامل موساد بود. بی بی سی در تلاش است روایت اعدام آنها را از اعدام اعضای یک گروه تروریستی به اعدام چند جوان که تنها به دلیل فعالیت های سیاسی و زاویه داشتن با حکومت ایران دستگیر شده اند تغییر دهد. در واقع بی بی سی فارسی تنها با تمرکز بر برخی ویژگی های خاص، با تأکید بر «کردستان»، «جوان بودن»، «خانواده داشتن»، با طرح ادعای «شکنجه و اعتراف اجباری» سعی دارد واقعیت را به گونه ای دیگر بازنمایی کند. و همچنین «تحویل». به مفاهیم حقوق بشر»، همگی تکه هایی از پازل تصویر نهایی است که قرار است برای مخاطب باورپذیر باشد.

بی بی سی در پوشش این خبر از سه تکنیک استفاده کرده است:

  1. مغالطه بیان نادرست: عدم ذکر جرم اصلی این افراد
  2. عنوان سازی: استفاده از کلمه زندانی سیاسی که در مقابل تروریست و عضو گروه تروریستی بار مثبت بیشتری دارد.
  3. تمرکز روی همسر و فرزندان این افراد برای درگیر شدن بیشتر احساسات مخاطبان
  4. بازنمایی و روایت ناقص داستان با استفاده از تصاویر و کلمات

در نتیجه این شگردها، مخاطب با مطالعه این مطالب به این نتیجه خواهد رسید که دستگاه قضایی ایران چهار جوان کرد را به جرم فعالیت سیاسی علیه نظام دستگیر و اعدام کرده است. همچنین در لایه دوم پیام، تقابل حکومت با مردم کرد و برخورد ناعادلانه و ظلم با متهم نیز در ذهن مخاطب به تصویر کشیده شده است.

اما در بخشی دیگر از روایت مفقوده آمده است که بر اساس گزارش رسمی وزارت اطلاعات، افرادی که وکیلشان مدعی شده اند در اول مرداد 1401، درست چند روز قبل از عملیات علیه، به «قصاص قبل از جنایت» محکوم شده اند. یک مرکز صنعتی غیرنظامی در نجف آباد اصفهان توسط سربازان. اطلاعات دستگیر شده بود. طبق برنامه ریزی موساد، قرار بود این عملیات پس از بمباران بخش های مختلف این مرکز باعث انفجاری مهیب شود. انفجاری که به دلیل مجاورت این مرکز با یک کارخانه تولید مواد شیمیایی، می تواند موج انفجار را افزایش دهد و از آنجایی که قرار بود در یک روز کاری انجام شود، باعث کشته شدن تعداد زیادی از کارگران، مهندسان و دانشمندان شاغل در این مرکز شد. در تولید آلیاژ نقش دارد. آنها برای بدنه هواپیما مشغول بودند.

این افراد حدود یک سال و نیم قبل از عملیات توسط یکی از اعضای ارشد گروهک تروریستی کومله توسط سرویس موساد شناسایی و به خدمت گرفته شده بودند و طی چند مرحله به کشورهای آفریقایی اعزام شده بودند و آموزش های عملیاتی کاملی را دیده بودند. مقر نظامی آن کشورها افسران موساد در این آموزش ها حضور داشتند و حتی «داوید بارنیارئیس سرویس جاسوسی موساد برای ایجاد انگیزه در اعضای تیم در یکی از جلسات حاضر شد و برای اعضای تیم سخنرانی کرد.

دوره های «عملیاتی» این گروه شامل کار با سلاح، چهره پردازی، کار با سیستم ارتباطی و کاور استوری و دوره های «تخصصی» شامل اجرای مانور عملیاتی با استفاده از مدل شبیه سازی، نحوه مونتاژ و فعال سازی بمب بود. با توجه به آموزش های عملیاتی و دوره های تخصصی که این تیم عملیاتی در بازه های زمانی مختلف گذرانده بودند، قرار شد پس از ورود به محل مورد نظر، بمب ها را در نقاط مختلف کار گذاشته و سپس برای انفجار مهیب آماده شوند.

در این راستا هر یک از اعضای تیم وظیفه خاصی داشتند، محمد فرامرزی (سرپرست و سرپرست تیم)، محسن مظلوم (مسئول نگهبانی اطراف، رانندگی و پشتیبانی تیم)، وفا. آذربار (برادرزاده عبدالله آذربارنفر دوم گروه کومله که مسئول قرار دادن بمب ها در سوله مربوطه بود و پژمان فاتحی (مسئول رفع موانع و درگیر شدن با مردم در صورت بروز مشکل).

در ادامه تصویری از محمد فرامرزی در کنار عبدالله مهتدیدبیرکل گروه تروریستی کومله نیز موجود است.

برای اعدامش نیازی نیست منتظر بمانید!

حمایت بی‌بی‌سی از تروریست‌های ضدایرانی چیز جدیدی نیست، اما حمایت تروریست‌ها از بی‌بی‌سی تا تحریریه روزنامه شرق کشیده شد و در کمال تعجب، از همان تیتر بی‌بی‌سی که تروریست‌ها را زندانی سیاسی می‌خواند، هم استفاده شد. این خبر در کانال تلگرامی روزنامه شرق. گرفت و باعث تعجب و تأسف شد.

ماجرای همراهی شرق با تروریست های کومله به همین جا ختم نشد و شهرزاد همتی، دبیر جامعه روزنامه شرق، پیش از اعدام این چهار تروریست در اینستاگرام خود مطلبی نوشت: «چند دقیقه خوابم نمی برد». دیگر ما چهار نفر کشته شدیم آن ها خواهند». ما چهار نفر یعنی خودش را یکی از آن تروریست ها می داند!

اگرچه در پی انتشار مطالبی در حمایت از تروریست های وابسته به کومله که در خدمت سرویس جاسوسی موساد قصد منفجر کردن یک شرکت وابسته به وزارت دفاع را داشتند، دادستانی تهران علیه این روزنامه نگار اعلام جرم کرد. و اعلام شد برای فرد مذکور پرونده قضایی تشکیل شد. وی باید در مهلت قانونی در برابر مطالب منتشر شده در مراجع قضایی از خود دفاع کند زیرا حمایت از تروریسم در همه جای دنیا جرم محسوب می شود و مجازات های سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است.

بنابراین آنچه باید مورد توجه قرار گیرد پشت صحنه بازنمایی رسانه ای این گونه رویدادها است و مخاطبان آگاه در مواجهه با چنین مطالبی باید از خود بپرسند که آیا تمام ماجرا این است؟ هدف رسانه هایی مانند بی بی سی بر کرد بودن این افراد به جز تحریک احساسات قومی چیست؟ و آیا یک تروریست مانند همه انسان ها خانواده ای ندارد؟ و اگر این عملیات با موفقیت انجام می شد آیا بی بی سی به فکر خانواده های قربانیان این حادثه بود؟

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *