1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. آبگرمکن یکی از پرحادثه‌ترین وسایل خانگی…

آبگرمکن یکی از پرحادثه‌ترین وسایل خانگی / چگونه از نشتی نداشتن گاز اطمینان حاصل کنیم؟

آبگرمکن یکی از پرحادثه‌ترین وسایل خانگی / چگونه از نشتی نداشتن گاز اطمینان حاصل کنیم؟

منصور شه فروش در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به اینکه با شروع فصل سرما استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز افزایش یافته است، اظهار کرد: شاهد تصادفات ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن به دلیل احتراق نامناسب در در دو ماه گذشته و در بسیاری از موارد نقص فنی سیستم آبگرمکن و وسایل گرمایشی یا بخاری های بدون دودکش باعث مسمومیت و خفگی افراد می شود.

وی با تاکید بر رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از حوادث ناشی از گازگرفتگی، افزود: نقص در دودکش وسایل گازسوز مانند آبگرمکن و بخاری، نداشتن کلاهک H و ارتفاع عمودی استاندارد باعث انتشار و تجمع گازهای سمی می شود. از جمله مونوکسید کربن، در محیط های بسته و وقوع حوادث تاسف بار است، بنابراین باز شدن مسیر آزاد هوا در کاهش تصادفات ناشی از گازگرفتگی تاثیر بسزایی دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آبگرمکن ها به دلیل مصرف زیاد یکی از خطرناک ترین لوازم خانگی هستند، تصریح کرد: آبگرمکن ها نباید در فضایی کمتر از 60 مترمربع نصب شوند، محل غیراستاندارد قرارگیری آبگرمکن دیواری کنار پنجره ها، آشپزخانه های کوچک، حمام ها زمین فاجعه است.

وی با اشاره به وقوع چندین فقره گازگرفتگی ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن از ابتدای پاییز امسال در اصفهان که منجر به فوت 14 شهروند شد، گفت: به منظور جلوگیری از وقوع تصادف، پس از بستن بست فلزی با استفاده از اطمینان حاصل کنید که نشتی گاز از کف صابون وجود ندارد، همچنین اجاق گاز و بخاری نباید نزدیک پنجره ها و وسایل قابل اشتعال باشد.

این فروشنده شیشه ادامه داد: در صورت استشمام بوی گاز در ساختمان ابتدا پنجره ها را باز کنند تا این ماده خطرناک خارج شود. هرگز در چنین شرایطی چراغ را روشن نکنید زیرا منجر به انفجار و آتش سوزی می شود. شهروندان در صورت استشمام گاز با شماره 194 شرکت گاز، فوریت های پزشکی 115 و آتش نشانی 125 تماس بگیرند.

وی با اشاره به اینکه هر دستگاه گازسوز باید دارای دودکش مجزا باشد، گفت: برای اطمینان از باز بودن راه های هوا قبل از استفاده از بخاری یا آبگرمکن می توان با قرار دادن شعله در ورودی دودکش از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد. و اگر شعله به داخل دهانه کشیده شد مسیر دودکش عالی است یا می توانید در یک طرف دودکش چراغ بگذارید و از طرف دیگر نور آن را ببینید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه دریچه های اصلی گاز در مواقع اضطراری بسیار مهم تلقی می شوند و در هنگام سفر باید بسته شوند، افزود: هنگام بازکردن شیر اصلی گاز باید از بسته بودن تمام شیرهای گاز اطمینان حاصل شود. شیلنگ های گاز باید بسته باشد باید تقویت شده و مخصوص گاز باشد و طول آن از 120 سانتی متر بیشتر نباشد و در معرض حرارت باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از گیره شیلنگ استاندارد برای وسایل گازسوز ضروری است و استفاده از سیم فلزی باعث بریدگی شیلنگ، آتش سوزی و بروز حادثه می شود، افزود: بیشتر حوادث آتش سوزی در واحدهای مسکونی مربوط به شیلنگ گاز، به دلیل کاهش قابل توجه دما. در روزهای اخیر لازم است مردم هنگام نصب و استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز از سلامت دودکش ها و تهویه مناسب در فضاهای بسته اطمینان حاصل کرده و اصول ایمنی را رعایت کنند. در صورت مواجهه افراد با مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، باید او را به هوای آزاد ببرند و در صورت قطع تنفس، پس از احیا، او را به اورژانس ببرند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *