1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. آخرین آمار مالاریا از ابتدای ۲۰۲۴…

آخرین آمار مالاریا از ابتدای ۲۰۲۴ در مناطق تحت تاثیر / به حداقل رسیدن مالاریا در ایران

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، انتقال انگل تک یاخته ای به نام پلاسمودیوم به خون انسان منجر به بروز بیماری به نام مالاریا می شود که از علائم آن می توان به احساس ناخوشی و حالت تهوع شدید، سردرد، تهوع و استفراغ، درد عضلانی و شدید اشاره کرد. خستگی، تب بالا. و باعث سرما می شود و تمام مقامات بهداشتی جهان در تلاش هستند تا میزان بروز مالاریا را در سراسر جهان کاهش دهند.

علائم مالاریا معمولاً در عرض چند هفته پس از گزش توسط پشه آلوده ظاهر می‌شود، اما برخی از انواع انگل‌های مالاریا می‌توانند تا یک سال در بدن فرد پنهان بمانند، ابتلا به این بیماری می‌تواند باعث مرگ شود و مرکز کنترل و مراکز بیماری‌ها کنترل و پیشگیری (CDC) تخمین می زند که 91 درصد از مرگ و میر ناشی از مالاریا در آفریقا رخ می دهد.

بر اساس آخرین گزارش ها، در سال 2020، حدود 241 میلیون مورد مالاریا گزارش شده است که از این تعداد، بیش از 62000 مورد منجر به مرگ شده است. مالاریا در مناطق معتدل شایع نیست، اما در مناطق گرمسیری شایع است. و مناطق نیمه گرمسیری رایج است و کودکان خردسال (زیر پنج سال) که در آفریقا زندگی می کنند بیشترین قربانیان این بیماری را تشکیل می دهند.

بیماری مالاریا از طریق نیش پشه آنوفل آلوده به انسان منتقل می شود و علائم آن معمولاً در عرض یک ماه ظاهر می شود و سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد موارد مالاریا در اتیوپی از ابتدای سال به 328881 مورد جدید افزایش یافته است. . امسال (2024) همچنان در حال افزایش است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بین 1 تا 28 ژانویه، 84 مورد مرگ ناشی از این بیماری در سراسر کشور آفریقای شرقی گزارش شده است و شرکای بهداشتی این سازمان در حال بسیج منابع برای حمایت از پیشگیری، درمان و کنترل مالاریا در سراسر این کشور هستند.

در ماه نوامبر، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که اتیوپی، دومین کشور پرجمعیت آفریقا، بیشترین تعداد موارد مالاریا را در حداقل هفت سال گذشته ثبت کرده است. مالاریا در اتیوپی بومی است.

پیشگیری از انتقال محلی مالاریا در ایران

جولای 1402 رضا فدایی مدیر بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: بیماری مالاریا یکی از گروه بیماری های انگلی است که پس از انتقال انگل پلاسمودیوم (انگل مالاریا) به بدن انسان باعث بیماری و تب و لرز می شود و عامل انتقال این بیماری است. پشه هایی هستند که با نام آنوفل شناخته می شوند. .

وی با بیان اینکه وقتی فرد توسط پشه آنوفل حاوی انگل گزیده می شود، انگل وارد خون فرد می شود و منجر به مالاریا می شود، افزود: برخی از مناطق پشه آنوفل حاوی انگل است. ضد مالاریا و گاز گرفتن در این نواحی از نظر ایجاد بیماری خطرناک است.

مدیر بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: چندین دهه پیش و در مقطعی از زمان، کل کشور ایران درگیر بیماری مالاریا بود، اما به دلیل فعالیت های گسترده نظام سلامت در مناطق مختلف و استفاده از روش های کنترلی. ، این بیماری در حال حاضر مالاریا به صورت محلی در کشور منتقل نمی شود.

سالانه 220 میلیون نفر در جهان به بیماری مالاریا مبتلا می شوند و 600 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

او تاکید کرد که در حال حاضر هیچ منطقه ای در کشور وجود ندارد که با احتمال ابتلا به مالاریا همراه باشدوی ادامه داد: موارد گزارش شده مالاریا در کشور مربوط به افرادی است که به کشورهای شرقی از جمله افغانستان و پاکستان سفر کرده و در مناطق دیگر به مالاریا مبتلا شده اند اما بیماری آنها در کشور تشخیص داده شده است.

فدایی با بیان اینکه علائم اصلی مالاریا تب و لرز است، گفت: اگر انگل مالاریا وارد خون فرد شود تب و لرز ایجاد می شود و این علائم می تواند تا مدت ها ادامه داشته باشد. نفوذ انگل مالاریا به رگ های خونی مغز می تواند خطرناک باشد و در گذشته موارد مرگ و میر نیز وجود داشته است. میر ما با مالاریا مرتبط بوده ایم.

وی با اشاره به آمار مالاریا در جهان افزود: در حال حاضر بیش از 220 میلیون نفر در سراسر جهان به مالاریا مبتلا هستند و سالانه حدود 600 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. آنها باختند

در راه

به حداقل رساندن خطر ابتلا به مالاریا در ایران

مدیر بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان تاکید کرد: در دستور کار بودن برنامه های کنترل مالاریا در ایران، خطر ابتلا به این بیماری در کشور به حداقل رسیده است.بیان کرد: افرادی که قصد سفر به مناطق را دارند ضد مالاریا در همه جای دنیا دارند، بهتر است قبل از سفر به مرکز بهداشت محل زندگی خود مراجعه کنند و مشاوره های لازم را دریافت کنند تا در طول سفر به این بیماری مبتلا نشوند.

وی تنها راه قابل توجه انتقال مالاریا را از طریق نیش پشه بیان کرد و افزود: اگر پشه آنوفل ابتدا فرد مبتلا به مالاریا را نیش بزند و سپس فرد سالم را گاز بگیرد، فرد سالم به مالاریا مبتلا می شود. آلوده خواهد شد

فدایی با بیان اینکه این بیماری از طریق تنفس و سایر ارتباطات روزانه افراد منتقل نخواهد شدتصریح کرد: افرادی که از سفر برمی گردند در صورت داشتن علائم این بیماری برای بهبودی خود و جلوگیری از انتقال بیماری از طریق نیش پشه به افراد دیگر باید مورد آزمایش قرار گیرند.

رفع مالاریا از اصفهان / تشخیص 35 مورد مالاریا

وی با بیان اینکه در صورت تشخیص و درمان بیماران مالاریا در آینده دچار عارضه ای نخواهند شد، ادامه داد: بیش از 30 سال است که مالاریا در استان اصفهان حذف شده و تمامی موارد ثبت شده این بیماری از سایر کشورها وارد شده است. کشورها.

مدیر بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با تاکید بر اینکه انتقال محلی مالاریا در منطقه اصفهان وجود ندارد، گفت: با توجه به افزایش حضور اتباع افغانستانی در کشور طی یک سال گذشته، حدود 35 مورد مالاریا شناسایی شده است. ثبت شده در استان اصفهان که این بیماران در کشور خودشان به این بیماری مبتلا شده اند اما بیماری آنها در ایران تشخیص داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه مالاریا برای کودکان و در دوران بارداری خطرناک‌تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: نقش بیماری‌های زمینه‌ای در تشدید مالاریا مانند سایر بیماری‌ها از جمله کرونا قابل توجه نیست.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *