1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. انهدام ۱۶۷۷ باند و گروه‌ توزیع…

انهدام ۱۶۷۷ باند و گروه‌ توزیع مواد مخدر در کشور / تقویت کنترل مرزها

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، قاچاق مواد مخدر در تمامی مظاهر آن پدیده ای چندوجهی است و تولید و قاچاق مواد مخدر امنیت و آسایش جسم و روح انسان را از زاویه ای هدف قرار داده و باعث ایجاد بازارهای مالی غیرشفاف می شود. گسترش فساد اقتصادی و مالی، رقابت ناسالم، ظهور طبقه ای از مجرمان با منابع عظیم مادی، گسترش جرایم سازمان یافته و گسترش فساد.

پدیده قاچاق مواد مخدر یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده نظام اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و جوامع بشری است که ریشه های اخلاق را در جامعه می سوزاند، قاچاق مواد مخدر به عنوان یک جنایت سازمان یافته و بین المللی، ریشه بسیاری از مفاسد اقتصادی و… علت از دست رفتن فرصت های شغلی برای جمعیت شاغل یک کشور فراوان است و از این رو دغدغه همیشگی مسئولان بوده و به همین دلیل قوانین زیادی در دوره های مختلف وضع می شود.

کنترل مرزهای شرقی کشور و کاهش انتقال مواد مخدر سلامتی میهن

محمد زارعی معاون تامین و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در 9 ماهه سال جاری بیش از 514 تن رقم مواد مخدر وی گفت: در این مدت یک هزار و 677 باند و گروه توزیع مواد مخدر در کل کشور شناسایی و منهدم شده است.

وی افزود: بیشترین حجم مواد از نوع تریاک 331 هزار و 571 کیلوگرم بوده که 64 درصد مواد کشف شده را شامل می شود. در این مدت 75 هزار و 142 کیلوگرم حشیش، 11 هزار و 879 کیلوگرم مرفین، 28 هزار و 358 کیلوگرم شیشه و 9777 کیلوگرم هروئین کشف شد.

معاون رسیدگی به تامین و امور بین الملل ستاد ادامه داد: از مجموع این کشفیات 466 تن توسط لطفابا 41 نفر توسط وزارت اطلاعات و مابقی توسط سایر نیروهای مسئول برخورد شده است و در این رابطه 443 هزار و 596 قاچاقچی، توزیع کننده و معتاد متجاهر با اقدامات اطلاعاتی و پلیسی شناسایی و دستگیر شدند که 83 درصد از این تعداد 83 درصد است. از این افراد قاچاقچی و بخشی از شبکه های قاچاق و توزیع مواد مخدر محسوب می شوند.

زارعی با بیان اینکه در این مدت 16 هزار و 465 دستگاه خودرو و 672 قبضه سلاح کشف و ضبط شد، اظهار داشت: 74 درصد کشفیات به دلیل اقدامات اطلاعاتی، 24 درصد اقدامات انتظامی و 2 درصد نیز رزمی بوده است.

وی بیان کرد: در 9 ماهه امسال 48 درصد کشفیات در شرق، 22 درصد در مرز شرقی و 30 درصد در سایر استان های کشور کشف شده است. کشف 70 درصد مواد در مناطق شرقی کشور نشان از تلاش و فعالیت جمهوری اسلامی ایران در راستای کنترل دارد. مرزها و افزایش تمرکز یگان های عملیاتی در مناطق منتهی به شرق کشور نویدبخش کاهش انتقال مواد مخدر به مناطق عمیق کشور است.

افزایش ریسک فاکتور حمل و نقل مواد مخدر از خاک ایران / تقویت و تجهیز مرزها

علیرضا کاظمی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با بیان اینکه برنامه های کنترل و انسداد مرزها در شرق ایران با هدف مقابله با … مواد مخدر وی ادامه می دهد: این اقدامات را تا مرزهای غربی در مسیر بالکان گسترش داده ایم.

وی افزود: با وجود برخی محدودیت های ناشی از تحریم های یکجانبه و ظالمانه، مبادی ورودی و خروجی اعم از زمینی، هوایی و آبی را تقویت و تجهیز کرده ایم. در این راستا، اقدامات متقابل کشور در سال 2023 موفق به کشف بیش از 660 تن مواد مخدر از جمله حدود 35 تن هروئین و مرفین و بیش از 37 تن شد. مت آمفتامین برای کشف این که این افزایش حدود 32 درصد نسبت به سال قبل نشان می دهد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در نتیجه اقدامات مقابله ای ایران از جمله تمرکز بر عملیات اطلاعاتی، عامل خطر ترانزیت مواد مخدر از خاک کشور افزایش یافته و در چند سال اخیر باندهای بین المللی قاچاق شروع به کسب منافع مادی خود کرده اند. مواد مخدرجهت تعادل و قاچاق را به دریا تبدیل کرده اند.

ماتیاسنرئیس اداره عملیات دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد وی همچنین بیان کرد: بخش عملیات بزرگترین و گسترده ترین حوزه در ساختار UNODC است که در 98 کشور شعبه دارد و حدود 2700 کارمند بین المللی و ملی در کشورهایی از جمله جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی با تبریک موفقیت جمهوری اسلامی ایران در کشف مواد مخدر افزود: بیشترین کشفیات تریاک، هروئین و مرفین در جهان توسط جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *