1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. پاسخ ارمنستان به علی‌اف: در امضای…

پاسخ ارمنستان به علی‌اف: در امضای پیمان صلح جدی نیستید

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: یک مقام دولتی ارمنستان روز شنبه با اشاره به درخواست الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان از ایروان برای اعمال تغییرات اساسی در قانون اساسی، گفت که باکو برای امضای پیمان صلح با ارمنستان جدی نیست.

به گزارش تارنمای «رادیو اروپای آزاد»، ادمون ماروکیان، یکی از دیپلمات‌های ارشد ارمنستان، گفت که علی‌اف به این ترتیب «پیش‌شرط کاملاً جدیدی» برای توافق صلح ایجاد کرد که در 2 سال گذشته مورد بحث دو طرف بوده است. .

علی اف پنجشنبه گذشته گفت که اگر ارمنستان می خواهد با جمهوری آذربایجان صلح کند، باید قانون اساسی و سایر اسناد خود را تغییر دهد.

وی به طور خاص به قانون اساسی ارمنستان که به گفته او تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را نقض می کند، اعتراض کرد.

جمهوری آذربایجان در پاییز 2020 در نبردی 44 روزه چندین شهر، روستا و آبادی را آزاد کرد و با وساطت روسیه جنگ با ارمنستان به پایان رسید.

مروکیان گفت: جمهوری آذربایجان از امضای معاهده صلح پرهیز می کند و در طول روند مذاکرات به طور مستمر مطالبات جدیدی را مطرح می کند و در نتیجه روند صلح را تضعیف می کند.

او گفت که مطالبات بی پایان ثابت می کند که باکو خواهان صلح در منطقه نیست.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفته است که باکو و ایروان ضمانت های متقابل را می طلبند و به وضوح نشان می دهند که هیچ کدام ادعای ارضی علیه دیگری ندارند.

پاشینیان گفت: ما به دنبال تضمین های متقابل بیشتری از سوی جمهوری آذربایجان هستیم و آنها نیز همین را از ما می خواهند تا اختلافات ارضی بین ما وجود نداشته باشد.

واهان کوستانیان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان نیز گفت: مقامات جمهوری آذربایجان باید پاسخ دهند که آیا علاقه مند به برقراری صلح هستند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *