1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. بازار پوشاک ایران مستعمره کالاهای بنجل…

بازار پوشاک ایران مستعمره کالاهای بنجل 5 کشور شده است

بازار پوشاک ایران مستعمره کالاهای بنجل 5 کشور شده است

به گزارش به گزارش میهن تجارت، مجید افتخاری در خصوص اعتراض تولیدکنندگان پوشاک به افزایش میزان قاچاق در کشور گفت: روند قاچاق کالا از شکل قدیم به نوع جدید که همان قاچاق کالا است، تغییر کرده است و این موضوع است. در کشور گسترش یافته است.

افتخاری افزود: قاچاق استوک به کالاهایی گفته می شود که به دلایلی در کشور مبدا به فروش نرسیده باشد یا خریدار سفارش دهنده آن کالا را نخواسته یا کالا معیوب بوده و مشکل فنی داشته باشد یا کالا مورد استقبال قرار نگیرد. خارج از فصل بودند به همه اینها محصولات استوک می گویند. متاسفانه در حال حاضر کالاهای استوک به صورت کیلویی و فله به ایران وارد می شود.

وی ادامه داد: در شرایطی که می‌خواهیم تولیدکننده به تولید خود ادامه دهد، قیمت کالای تولیدی چندین برابر کالای استوک است، تولید پوشاک در کشور معنایی ندارد، مگر اینکه کالای استوک وارداتی نباشد. به عنوان کت و شلوار که مرسوم نیست و کتی که اغلب پیدا نمی شود. اما تعداد زیادی تی شرت، کت، کت، کلاه و شلوار جین وجود دارد.

یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک تصریح کرد: اگر واردکننده شلوار جین را از ترکیه سفارش دهد 6 دلار برای او تمام می شود اما این کالا را به صورت عمده و کیلویی 50 سنت می خرند که یک پنجم است. به یک دهم قیمت واقعی محصول. محصول به دست فردی می رسد که در کشور در این زمینه فعال است و عملاً امکان رقابت برای تولیدکننده وجود ندارد و حتی در کشور مبدا نیز محصول با این قیمت نیست.

افتخاری تصریح کرد: مفهوم قاچاق که یک فرآیند زیرزمینی است چه از نظر جابجایی و چه از نظر نقل و انتقال مالی تغییر کرده و در حال حاضر شماره شبای بانکی را به وضوح ارائه می کنند و شماره تماس، آدرس و نام آنها مشخص است و به صورت عمومی اعلام می کنند. اعلام کنید که کالاهای قاچاق اروپایی و بنگلادشی داریم. . آنها به راحتی از محصولات قاچاق خود فیلمبرداری و تبلیغ می کنند و هیچ کس با آنها کاری ندارد.

وی تصریح کرد: کشور در حوزه پوشاک عملا مستعمره پنج کشور شده است و کالاهای تقلبی وارد می کنند و مصرف کننده تعجب می کند که چطور شلوار جین ایرانی یک میلیون و 500 هزار تومان است اما استوک جین 400 هزار تومان است. ایران امکان رقابت در زمینه جین را دارد و کارخانه های تولید جین بسیار خوبی در کشور وجود دارد، اما موجودی آن از کشورهای بنگلادش، پاکستان، چین و ترکیه به وفور وارد می شود.

او حاکمیت بازار را رها کرده است

یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک با بیان اینکه تجارت عجیب بورس رونق گرفته است و دولت کاری از پیش نمی برد و بازار را رها کرده است، اظهار داشت: با توجه به این موضوع، بازار خرید و فروش پوشاک در حال افزایش است. در سیستان و بلوچستان، سنندج و تهران نیز سهام سایر کشورها را می فروشند. مثلاً بازار عبدل آباد تهران، بورس بنگلادش است.

افتخاری تصریح کرد: کالاهای بورسی آنقدر توسعه یافته که کشور را پوشش داده است، دولت باید پاسخ دهد که چرا به این موارد رسیدگی نمی شود. در سال 1400 هشدار دادم که کالاهای بنگلادشی وارد کشور می شود، عده ای خندیدند و گفتند بنگلادش هم لباس دارد؟ حالا قبول دارند که بنگلادش یکی از دو قطب قاچاق پوشاک در این کشور است.

این فعال پوشاک گفت: به فضای مجازی مراجعه کنید و فیلم های نحوه واردات کانتینر پس از کانتینر کالاهای استوک و تبلیغات عمومی را ببینید و هیچکس کاری به این فروشگاه ها ندارد.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک گفت: این کالاها بدون کنترل وارد می شود و بسیاری از آنها به دلیل مشکلات زیست محیطی و استاندارد قبلاً رد شده اند. لباس‌های استوک ممکن است با الیاف بازیافتی ساخته شوند، حتی از الیاف بیمارستانی و الیافی که برای پوشاک ممنوع است استفاده شده است. علاوه بر این، این اجناس را به صورت فله در گونی و نایلون قرار می دهند که باعث می شود هزاران باکتری و حشره روی لباس باقی بمانند و رشد کنند. حتی گزارش شده است که اجناس انبار در انبار نگهداری می شود و همراه با احشام حمل می شود.
منبع:

آکنگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *