1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از…

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از اظهارات مدیرکل آژانس درباره کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران آگاهیم / بایدن از تهران خواسته اقداماتی در همه زمینه‌ها برای کاهش تنش انجام دهد، از جمله توقف تولید و انبار کردن اورانیوم با غنای بالا

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

وزارت امور خارجه آمریکا مستقیماً به این سوال که آیا کاهش 60 درصدی غنی‌سازی اورانیوم ایران با تصمیم واشنگتن برای انتقام‌جویی از حمله اخیر به پایگاه نظامی آمریکا در اردن مرتبط است، پاسخ نداد.

با این حال، سخنگوی این وزارتخانه در پاسخ گفت که دولت جو بایدن از اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آگاه است و از تلاش‌های وی برای راستی‌آزمایی، نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و حل و فصل مسائل پادمان باقی‌مانده قدردانی می‌کند.

این سخنران بار دیگر بر سخنان دولت آمریکا تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران فعالیت های هسته ای خود را به گونه ای توسعه داده است که هیچ توجیه غیرنظامی ندارد.

وی خاطرنشان کرد که دولت بایدن از ایران خواسته است تا اقداماتی را در همه زمینه ها برای کاهش تنش ها از جمله توقف تولید و ذخیره اورانیوم غنی شده انجام دهد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران همچنان در حال افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده 60 درصد خود است، اما این افزایش که درست پس از اقدام نظامی اسرائیل در غزه آغاز شد، اکنون اندکی کاهش یافته است.

وی در گفتگو با نیویورک تایمز با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اکنون می تواند به سرعت به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای برسد، افزود: کند شدن روند غنی سازی اورانیوم در ایران احتمالاً نشانه آن است که تهران تلاش برای کاهش رویارویی با ایالات متحده پس از حوادثی که در خاورمیانه رخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *