1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. قرارداد ورود ۲ واکسن جدید به…

قرارداد ورود ۲ واکسن جدید به کشور / برنامه وزارت بهداشت برای حذف هپاتیت C

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از و به نظر می رسید، شاهنامه فردوسی ارشیرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وی بیان کرد: قرارداد واردات واکسنگریان ویروس” و “پنوموکوک» با شرکت واردکننده برای تزریق در کودکان منعقد شده است.

وی با بیان اینکه برخی از شرکت های تولید داخل در زمینه تولید دو واکسن فعالیت دارندگریان ویروس” و “پنوموکوکاقداماتی انجام داده اند، افزود: در چند سال گذشته انستیتو پاستور و سایر تولیدکنندگان برای تولید این واکسن ها اقدام کرده و مجوز بالینی را از سازمان غذا و دارو گرفته اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره روند واکسیناسیون گفت: واکسیناسیون عمومی دو واکسن روتاویروس و سنوموکوکوس مثل بقیه واکسن هاست یعنی اول واکسن خارجی تزریق می شود و بعد واکسن ایرانی تزریق می شود.

ارشی وی ادامه داد: واکسن وارداتی بستگی به شرکت نامزد تولید کننده واکسن دارد که واکسن وارداتی مغایرتی با واکسن تولید شده در کشور نداشته باشد، تمامی واکسن های وارداتی دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی کشور، سازمان غذا و دارو هستند. سازمان کشور تولید کننده و سازمان بهداشت جهانی.

او گفت که ما آن دو واکسن را پیش بینی می کنیم روتاویروس و پنوموکوک در ایام دهه فجر واکسیناسیون عمومی را آغاز می کنند، گفت: حداقل 1500 نفر را با واکسن در نظر داریم. پنوموکوک و حدود 10000 نوزاد با واکسن روتاویروس واکسینه شود

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره برنامه‌های آتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال آینده درصدد رفع هپاتیت C هستیم، مقدمات رفع هپاتیت C فراهم شده است. ، اما تشخیص و درمان این بیماری زمان بر است. کیت تشخیصی این بیماری وارداتی است و با داروی بیماران هپاتیت C مشکلی نداریم.

ارشی وی با بیان اینکه موفق شده ایم ویروس فلج اطفال را به طور کامل از بین ببریم، افزود: دو کشور همسایه پاکستان و افغانستان در زمینه فلج اطفال وضعیت نامناسبی دارند. واکسیناسیون فلج اطفال را در نیمه جنوبی کشور انجام داده ایم، 830 هزار کودک در مناطق جنوبی کشور در واکسیناسیون فلج اطفال واکسینه شدند که از این تعداد 130 هزار کودک غیرایرانی بودند.

وی ادامه داد: هیچ موردی از انتقال ویروس فلج اطفال در داخل کشور گزارش نشده است و وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر فلج اطفال در کشور و شرایط کشورهای همسایه، با توجه به تزریق دوره ای واکسن فلج اطفال اقدام می کند. که واکسن فلج اطفال باید در دو دوز تزریق شود، از امروز مرحله دوم واکسیناسیون فلج اطفال را آغاز کرده ایم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اقدامات گسترده ای برای کنترل این بیماری انجام می دهیم، حتی در حال بررسی فاضلاب برای شناسایی ویروس وحشی هستیم.

ارشی وی درباره وضعیت کنترل بیماری سرخک در کشور نیز گفت: موفق به اخذ گواهینامه کنترل سرخک یک ساله شده ایم. به منظور کنترل این بیماری و با توجه به وضعیت بیماری سرخک در پاکستان، واکسیناسیون سرخک در استان های جنوبی و به ویژه منطقه چابهار در حال انجام است. ما آن را انجام دادیم؛ اگر بخواهیم گواهی کنترل سرخک ادامه پیدا کند باید این بیماری را کنترل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که «وضعیت ورود واکسن روتاویروس وضعیت کشور چطور است؟» وی با اشاره به اینکه قرارداد واردات سه میلیون دوز واکسن منعقد شده است و در حال واردات واکسن از هند هستیم که بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: واکسیناسیون عمومی برای کودکان است و بزرگسالان را شامل نمی شود. پنوموکوک در داروخانه های کشور موجود است.

ارشی وی درباره شیوع آنفلوآنزا نیز گفت: در موج اول شیوع آنفلوآنزا تعداد مبتلایان افزایش یافت، در حال حاضر میزان ابتلا در موج دوم که حدود 15 درصد بود به 11 درصد رسیده است و زمانی که میزان ابتلا به کمتر از 10% می رسد، می توان گفت که بیماری کنترل شده است. شیب نزولی قله دوم کرونا را تجربه می کنیم.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *