1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. نسخه الکترونیک اقدام ماندگار حوزه سلامت

نسخه الکترونیک اقدام ماندگار حوزه سلامت

نسخه الکترونیک اقدام ماندگار حوزه سلامت

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، تعداد مؤسسات و مراکز تشخیصی و درمانی طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور که به بیمه شدگان این سازمان خدمات درمانی ارائه می کنند امسال با 12 درصد افزایش نسبت به سال 1400 به 57 هزار و 114 مؤسسه و مرکز رسید. با احتساب 1106 بیمارستان و مرکز جراحی محدود، 21 هزار و 773 پزشک و مطب دندانپزشکی مستقل، 14 هزار و 631 داروخانه، 15 هزار و 988 مرکز پاراکلینیکی و 3616 کلینیک رسیده است که این افزایش عمدتاً به دلیل فراهم شدن امکان درخواست برای افراد غیر است. -قرارداد حضور و غیاب به صورت مکانیزه و همچنین الزام قانونی کلیه ارائه دهندگان خدمات تشخیصی و درمانی با سازمان های بیمه گر پایه است که افزایش تعداد مراکز طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی موجب تسهیل امر شده است. دسترسی بیمه شدگان به ارائه دهندگان خدمات سلامت و افزایش رضایتمندی بیماران و ارائه دهندگان خدمات.

شهرام غفاری به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی در دو بخش است درمان مستقیم در مراکز درمانی خصوصی این سازمان و درمان غیرمستقیم در قالب خرید خدمات از ارائه دهندگان خدمات سلامت، ارائه و ارائه می توان از توسعه امکانات، ظرفیت ها و تعهدات حوزه درمان غیرمستقیم در سال های اخیر اطلاع رسانی کرد و اظهار داشت: در سال 1401 بیش از 3 میلیون و 900 هزار بیمار بیمه شده در مراکز طرف قرارداد این سازمان خدمات بستری دریافت کردند که نسبت به سال قبل از آن. حدود 4.8 درصد رشد داشته است و در سال 1401 بیش از 363 میلیون مراجعه به مراکز سرپایی طرف قرارداد انجام شده که نسبت به سال 1400 حدود 15 درصد رشد داشته است. 380 هزار بیمار بستری و 32 میلیون بیمار سرپایی به مراکز طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی مراجعه و از خدمات تشخیصی و درمانی بهره مند شدند.

وی اجرای طرح ملی نسخه الکترونیک الکترونیک را یکی از مهم ترین طرح های توسعه ای حوزه سلامت در سال های اخیر معرفی کرد و گفت: از جمله اقدامات ماندگار نظام سلامت در چند سال اخیر اجرای نسخه الکترونیکی است که با حمایت دولت سیزدهم برخی از نواقص اولیه آن رفع شده و در حال اجراست. در حال حاضر در کشور در حال اجراست و اکثر پزشکان طرف قرارداد به نسخه الکترونیک روی آورده اند و حتی برخی از پزشکان غیرقراردادی بیمه ها نیز به صورت الکترونیکی نسخه بیماران را تجویز می کنند. سامانه‌های نسخه‌نویسی الکترونیکی اکنون به ثبات و پایداری مناسبی رسیده و زمینه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را فراهم کرده و بستر مناسبی برای نظارت و کنترل هزینه‌ها ایجاد شده است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی افزود: از جمله اقدامات مهمی که در حوزه درمان این سازمان دنبال می شود، می توان به مکانیزه شدن فرآیند تبادل پرونده بیماران بستری اشاره کرد. قدم بعدی ما را به ایجاد و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نزدیک می کند.

وی با اشاره به حمایت دولت سیزدهم از بیماران مزمن و صعب العلاج، گفت: حمایت از زوج های نابارور نیز از جمله اقدامات است. حوزه سلامت در دولت سیزدهم مردمی حائز اهمیت است و سازمان تامین اجتماعی در کنار سایر سازمان های بیمه گر و سازمان های بیمه گر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این موضوع توجه داشته و از ابتدای اجرای طرح در سال 1400 تاکنون 95 هزار پرونده برای زوج های نابارور تشکیل شده و بیش از 656 میلیارد تومان برای درمان این گروه از بیماران هزینه شده است. افراد بیمه شده

غفاری افزود: یکی دیگر از اقدامات مهمی که در کشور و در حوزه سلامت انجام شده است، پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی (گفتاردرمانی، کاردرمانی و روان درمانی) برای بیماران اوتیسم است. سازمان تامین اجتماعی در تعامل با انجمن اوتیسم کشور با مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و توانبخشی قرارداد منعقد کرده و در حال حاضر کلیه مراکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی به بیماران اوتیسمی که درخواست همکاری با این سازمان را داشته اند، موفق شده اند. در انعقاد قرارداد همکاری

وی با اشاره به خدمات ویژه ای که برای بیماران خاص از جمله تالاسمی، هموفیلی، پیوند کلیه، بیماران ام اس و بیماران سرطانی در سازمان تامین اجتماعی با هدف کاهش هزینه و بار مالی پرداخت از جیب این بیماران در نظر گرفته شده است، گفت: 1402، بسته سرویس ویژه ای برای این گروه از بیماران بررسی و توسعه یافت. بسته خدمات درمانی پیوند کلیه و کبد (از ابتدای سال 1403)، دیابت، اسکیزوفرنی، سرطان سینه و ام اس بازنگری شده و سازمان تامین اجتماعی طبق آخرین آخرین آخرین آخرین اخرین روز، خدمات درمانی و درمانی ویژه ای را برای بیماران مذکور در نظر گرفته است. دستورالعمل های پزشکی با علامت گذاری بیماران خاص و صعب العلاج، امکان بهره مندی بیماران خاص تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی از اعتبارات و حمایت های صندوق بیماران خاص فراهم می شود که با مشارکت در اجرای طرح، هزینه های بیش از 900 هزار بیمار علامت گذاری شده کاهش می یابد. صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج بر اساس حمایت موجود است

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی کاهش پرداختی از جیب بیماران را یکی از دغدغه ها و برنامه های جدی سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد و درباره اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: وی با اشاره به طرح حمایت مالی سازمان تامین اجتماعی در طرح های اجرا شده با هدف کاهش پرداختی از جیب بیمه شدگان گفت: با اجرای این طرح، کسر خدمت برای تمامی بیمه شدگان بالای 65 سال خواهد بود. سن دریافت خدمات بستری در کلیه بیمارستان های دولتی و دانشگاهی کشور و کلیه بیمه شدگان ساکن در شهرهای فاقد مراکز درمانی خصوصی صفر شده و کل هزینه درمان آنها در این بیمارستان ها بر عهده سازمان تامین اجتماعی می باشد. و بیش از 130 داروی جدید در سال های اخیر توسط سازمان تامین اجتماعی تعهد شده است و با مشارکت موثر در اجرای طرح داروور، 388 داروی غیرمتعهد از طریق بیمه به بیماران ارائه شده است که کمک بزرگی به کاهش پرداخت از جیب بیماران. علاوه بر اینها 100 درصد هزینه لوازم مصرفی پزشکی و پروتزهای داخلی تا قیمت درج شده در سایت IMED نیز بر عهده سازمان می باشد.

وی اعلام کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک انجمن های تخصصی و استفاده از منابع به روز علوم پزشکی، تدوین محصولات دانشی از جمله شناسنامه و استانداردهای خدمات سلامت، راهنمای تجویز دارو را آغاز کرد. و پزشکی بالینی و برای اجرا به کلیه ذینفعان این حوزه اعم از دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت و سازمانهای بیمه پایه و تکمیلی جهت مدیریت بهینه اعتبارات و استانداردسازی خریدهای راهبردی افزود: در سال 1402 39 شناسنامه و استاندارد خدمات بهداشتی، 12 راهنمای پزشکی بالینی و 33 راهنمای تجویز دارو به مدیریت های درمان تامین اجتماعی ارسال شد. به استان ها ابلاغ شده است که اکثر دستورالعمل ها و استانداردهای ابلاغی قابل اجرا بوده و توسط کارشناسان در بررسی مدارک پزشکی سرپایی یا بستری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در راستای اجرای نقش نظارتی در حوزه درمان اقداماتی از جمله اجرای طرح نسخه الکترونیک با ثبت کد رهگیری، انجام خدمات پاراکلینیکی مشروط به ارائه کد رهگیری توسط بیمار، اجرای کد انحصاری ثبت نام. و تایید داروهای گران قیمت، راه اندازی سامانه کشف تخلف و تقلب در راستای نظارت و بازرسی مکانیزه، پیاده سازی بستر عقد قرارداد مکانیزه در پورتال معاونت درمان، امکان ثبت و عقد قرارداد با کارشناسان مامایی و تجویز و ثبت خدمات توسط آنها، امکان ثبت نام کارشناسان دارای مجوز اپتومتری و شنوایی سنجی در سامانه نسخه الکترونیکی، ارسال اطلاعات آنلاین به سامانه بیمه تکمیلی، به روز رسانی لیست قیمت تجهیزات پزشکی بدون قیمت در سامانه IMED و یکسان سازی کدگذاری. داروها و خدمات پاراکلینیکی بر اساس مصوبات ابلاغی وزارت بهداشت و درمان.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *