1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. «نایب بوکله»، رئیس جمهوری که عاشق…

«نایب بوکله»، رئیس جمهوری که عاشق سلفی و بیت‌کوین است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

در چند سال اخیر، نام یکی از کوچکترین کشورهای آمریکای لاتین بارها به تیتر اخبار جهان راه پیدا کرده است، زیرا اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز رسمی پذیرفت و توانست از آن خارج شود. در صدر فهرست خشن ترین کشورهای جهان.

السالوادور که ده‌ها سال درگیر قتل‌ها و اخاذی‌های گروهی است، پس از کاهش شدید خشونت، درهای خود را به روی گردشگران خارجی باز کرده است.

فردی که پشت همه این تغییرات قرار دارد، نایب بوکله، معاون رئیس جمهور السالوادور است که انتظار می رود در صورت پیروزی در میهن تجارتات یکشنبه 4 فوریه، برای یک دوره دیگر رئیس جمهور باقی بماند. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که محبوبیت او بین 68 تا 78 درصد بیشتر از این رقم است. نزدیکترین رقیب او

اما دستاوردهای بوکله، که در اوایل کارش به عنوان یک جوان سلفی و دوستدار رسانه های اجتماعی در خارج از سیستم شناخته می شد، بدون هزینه نبوده است.

او در السالوادور به عنوان بخشی از اقدامات خود برای مقابله با جرایم سازمان یافته وضعیت فوق العاده اعلام کرد. از آن زمان تعداد زندانیان در این کشور سه برابر شده است و در حال حاضر از هر 100 شهروند بزرگسال در این کشور دو نفر زندانی هستند که بالاترین درصد زندانیان نسبت به جمعیت در کل جهان است.

با اعلام وضعیت فوق العاده که نزدیک به دو سال به طول انجامیده است، برخی از حقوق مندرج در قانون اساسی به حالت تعلیق درآمده و هزاران نفر دولت را به بازداشت های خودسرانه و نقض حقوق بشر متهم کرده اند.

خود بوکله به دلیل تلاش برای متمرکز کردن قدرت در دولت و نامزدی برای میهن تجارت مجدد – که توسط قانون اساسی السالوادور ممنوع است – با انتقادهای زیادی روبرو است.

اما او اتهامات وارده به خود را رد می کند و به شوخی خود را “باحال ترین دیکتاتور” می خواند. او می گوید که حمایت گسترده مردم السالوادور بهترین دلیل موفقیت اوست.

نایب بوکله کیست؟

بوکله در یک خانواده فلسطینی به دنیا آمد. او کار خود را در شرکت تبلیغات و روابط عمومی پدرش که تاجر و یکی از رهبران با نفوذ جامعه مسلمانان در السالوادور بود آغاز کرد.

بوکله پس از رئیس جمهور شدن وعده اصلاحات و تغییرات اساسی را داد

اسکار پیکارو، یکی از معلمان نایب بوکله در دوران تحصیلش، به یاد می آورد که “این پسر نسبتاً درونگرا بود. او همیشه با گروه خاصی از دوستانش سفر می کرد که بسیاری از آنها هنوز در دولت با او هستند. در سالنامه مدرسه، هر دانش آموز می نوشت. چیزی در مورد خودش بوکله نوشت: تروریست طبقه.

سالها بعد او شهردار دو شهر شد که یکی از آنها سن سالوادور، پایتخت بود. او به عنوان عضوی از حزب چپگرای FMLN به این سمت رسید، اما بعداً به دلیل اختلاف نظر با رهبران حزب اخراج شد.

نایب بوکله با پیروزی در میهن تجارتات ملی سال 2019 در سن 37 سالگی و تبدیل شدن به جوان ترین رئیس جمهور در تاریخ السالوادور، شگفتی بزرگی ایجاد کرد.

پیروزی او در میهن تجارتات با وعده مبارزه با فساد و نوسازی کشور ممکن شد.

لحن و رفتار غیررسمی، موهای ژل شده و کلاه کپی که در عکس روی سرش گذاشته بود، توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

ابزار اصلی تبلیغاتی او شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر (X کنونی) بود. او حتی از توییتر برای دستور دادن به وزرا و اعلام برکناری آنها استفاده کرد.

کشور بیت کوین

در سال 2020، بوکله با سربازان مسلح وارد ساختمان پارلمان شد تا از اعضای آن بخواهد از سیاست های امنیتی او حمایت کنند. این اقدام جرقه یک بحران سیاسی شد زیرا مخالفان او را به تلاش برای کودتا متهم کردند.

یک سال بعد، به محض اینکه حزب او اکثریت را در کنگره به دست آورد، قضات دیوان عالی و دادستان کل به دلیل «اقدام بر خلاف قانون اساسی» برکنار شدند و افراد نزدیک به بوکله جایگزین آنها شدند.

کشورهای مختلف او را به تلاش برای انحصار قدرت متهم کرده اند.

در سال 2021، السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی در کنار دلار پذیرفت. بوکله در آن زمان گفت که این اقدام به بازسازی تصویر کشوری که در سرتاسر جهان به خاطر خشونتش معروف است کمک خواهد کرد.

اطلاعات عمومی اندکی که در توییتر بوکله نیز موجود بود، نشان داد که دولت السالوادور با بیش از 120 میلیون دلار سرمایه عمومی، ارز دیجیتال خریداری کرده است.

با کاهش ارزش ارزهای دیجیتال، ارزش بیت کوین این کشور در مقطعی به نصف مبلغی که رئیس جمهور برای خرید آن پرداخت کرده بود، رسید. اما سال گذشته ارزش بیت کوین افزایش یافت و همین امر باعث شد بوکل بار دیگر تصمیم خود را تحسین کند.

با وجود این، تأثیر بیت کوین در زندگی روزمره مردم السالوادور چندان مشهود نبوده است. نتایج یک تحقیق جدید توسط “دانشگاه آمریکای مرکزی” نشان می دهد که در سال گذشته 85 درصد از جمعیت این کشور هرگز از بیت کوین برای خرید و فروش استفاده نکرده اند.

کاهش تعداد قتل ها

اولین دولت بوکله بیش از همه به خاطر کاهش میزان قتل به کمترین میزان در تاریخ السالوادور در یادها خواهد ماند. این کشور در سال 2015 بیشترین آمار قتل سرانه را در جهان داشته است.

طبق اسناد دادگاه در ایالات متحده و روزنامه نگاران تحقیقی، دولت وی برای کاهش تعداد قتل ها با گروه های تبهکار وارد مذاکره شده است، اما او همیشه این موضوع را رد کرده است.

مهمترین اقدام بوکله در این زمینه اعلام وضعیت اضطراری سراسری در مارس 2022 بود. او در آن زمان گفت: «فقط دو گزینه برای باندها باقی مانده است: زندان یا مرگ». راه دیگری وجود ندارد.»

از آن زمان تاکنون بیش از 75000 نفر به ظن ارتباط با گروه های جنایتکار دستگیر شده اند. به گفته کارشناسان، این گروه ها تا حد زیادی از صحنه خارج از زندان ناپدید شده اند.

دولت السالوادور همچنین یک “ابر زندان” با ظرفیت حدود 40000 زندانی ساخته است که به عنوان نمادی از موفقیت بوکله در “جنگ علیه جنایتکاران” معرفی می شود.

امنیت به بخش بزرگی از کشور بازگشت. مردم السالوادور می گویند اکنون می توانند آزادانه و بدون نگرانی در خیابان ها راه بروند و مغازه داران دیگر از اخاذی شکایت نمی کنند.

در مارس 2023، دنیز، زن جوانی از محله La Campaneira، که قبلا به عنوان یکی از خطرناک ترین مناطق پایتخت شناخته می شد، به بی بی سی گفت: «این محله اصلاً امن نبود تا زمانی که رئیس جمهور این کار را انجام داد. [وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد]. به نظر من این بهترین تصمیم بود و او بهترین رئیس‌جمهوری است که تا به حال داشته‌ایم.»

نقض حقوق بشر

با وجود این گزارش ها، هزاران نفر از مردم بی گناه در السالوادور بدون شواهد کافی بازداشت شده اند.

دیده بان حقوق بشر و سازمان غیردولتی کریستوسال مواردی از شکنجه و سایر اشکال بدرفتاری با زندانیان، از جمله ناپدید شدن اجباری و مرگ در زندان را ثبت کرده اند.

این سازمان ها می گویند که مظنونان در زندان هایی نگهداری می شوند که بیش از ظرفیت واقعی آنها پر شده است، از ارتباط با خانواده خود محروم هستند و منتظر برگزاری دادگاه هایی هستند که متهمان به صورت گروهی در آن محاکمه شوند.

سزار آرتیگا، تحلیلگر سیاسی، می گوید: «بوسله بالاخره رنگ واقعی خود را نشان داد، زیرا اکنون کنترل کامل را در دست دارد. هیچ تضمینی در قانون اساسی برای هیچ چیز یا کسی در السالوادور وجود ندارد. دوره سختی در انتظار السالوادور است.

بوکل این نقض حقوق بشر را انکار می کند و با وجود انتقادات، محبوب ترین رئیس جمهور آمریکای لاتین باقی می ماند. چندین نظرسنجی نشان داده است که محبوبیت او در برخی مواقع به 90 درصد هم رسیده است.

بسی ریوس، وکیل و تحلیلگر اهل السالوادوری می گوید: “بدهی که می گوید “من در ازای حقوق بشر به شما امنیت می دهم” برای این دولت کارساز بوده است. اما مردم باید بدانند که دولت نمی تواند شما را مجبور به پرداخت باج کند و چیز دیگری از شما بگیرد. برای یک چیز.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران نفر به‌طور خودسرانه دستگیر شده‌اند و بدرفتاری‌ها در زندان‌ها گسترده است.

پس از کاهش چشمگیر خشونت، بوکل رویدادها و مراسم پر زرق و برق مانند مسابقه دوشیزه جهان را به السالوادور آورد تا وجهه بین المللی این کشور را احیا کند. چنین اقداماتی باعث شد تا گردشگران به این کشور علاقه نشان دهند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران خارجی به السالوادور در سال گذشته نسبت به سال 2019 40 درصد افزایش یافته است و بسیاری از آنها برای موج سواری به این کشور می روند.

آنا ماریا مندس-داردون، مدیر آمریکای مرکزی در دفتر واشنگتن در آمریکای لاتین، گفت: “او بر تصویری از شعار “عظمت را به السالوادور برگردانید” اصرار دارد. [شبیه شعار ترامپ] آن را به جهانیان نشان دهد.» خانم مندس-داردون معتقد است که بوکله باید «حقوق بشر را در کشور احیا کند و تضمین های قانون اساسی را یکی از اولویت های خود قرار دهد» در دوره بعدی ریاست جمهوری خود.

اما بوکله از انتقاد مصون مانده و قصد دارد در صورت پیروزی در میهن تجارتات به استراتژی امنیتی خود پایبند بماند.

او در یکی از سخنرانی‌های میهن تجارتاتی خود گفت: آنچه من می‌خواهم در پایان دوره ریاست‌جمهوری خود ببینم حداقل این است که روند تغییر ناپذیر تغییر برقرار شود، روندی که السالوادور در حال حاضر در آن است و توقف آن است. اصلا کار آسانی نیست.”

منبع: بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *