1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. جلسه مهم دیشب در حضور امام(ره)

جلسه مهم دیشب در حضور امام(ره)

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، کسانی که در ایران شاهد سقوط بهمن سال ۵۷ بوده اند کم نیستند، اما نسلی که در سال های بعد به دنیا آمده اند، تنها می توانند به دیده ها و شنیده های دیگران یا اسناد و روایت های باقی مانده برای درک لحظات سرنوشت ساز رجوع کنند. آن روزها. در آن زمان روزنامه ها و مطبوعات داخلی و خارجی یکی از بهترین اسناد موجود برای سفر به روزهای پرشور بهمن 57 و گام نهادن در کنار مردمی است که یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ را رقم زدند. سفری با روایات، سفری تاریخی با آمیخته از واژه هاست که امروز ما را به پانزدهم بهمن 57 می برد.

پانزدهم بهمن ماه روزی است که مهدی بازرگان با حکم امام خمینی (ره) رسماً به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب شد. روزنامه اطلاعات نیز در مطلب اصلی خود در 15 بهمن با تیتر «دیدار مهم دیشب در محضر امام» خطاب به دیدار امام با بازرگان نیز در همین مورد بود.

در بخشی از گزارش روزنامه اطلاعات آمده است: از ساعت ده صبح دیروز و در پی پایان مصاحبه امام خمینی (ره) در محل اقامت ایشان، اکثر خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی در جستجوی اسامی ایشان بودند. اعضای سپاه پاسداران، مخصوصاً زمانی که امام خمینی (ره) اعلام کردند که این اعضا به طور قطعی انتخاب شدند.

گزارشگر سیاسی اطلاعات که در جریان این تلاش ها بود، توانست از ملاقات محرمانه امام با اعضای شورا، نخست وزیر احتمالی منتخب امام و تنی چاند، یکی از آنها مطلع شود. مشاوران یکی از نزدیکان امام این دیدار را سرنوشت ساز دانست. با توجه به آنچه در بیت امام(ره) رواج داشت، مهندس بازرگان در دولت موقت انقلاب سمت نخست وزیری را بر عهده خواهد داشت و جلسه دیشب که به مدت دو ساعت پشت درهای بسته برگزار شد، در واقع برای تعیین زمان دقیق اعلام این خبر بود. این حکومت توسط امام خمینی. است.”

امام در حکمی به مهندس بازرگان، وی را مأمور تشکیل دولت موقت کردند و از مهندس بازرگان خواستند در مورد تغییر نظام سیاسی کشور به جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس موسسان (بعد خبرگان) برای تصویب قانون اساسی به افکار عمومی مراجعه کند. نظام جدید و برگزاری انتخابات. مجمع نمایندگان ملت وارد عمل شود، متن حکم امام خمینی (ره) به شرح زیر است:

«6 ربیع الاول 1399
آقای مهندس مهدی بازرگان

بنا به پیشنهاد شورای انقلاب، بر اساس حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اکثریت قاطع مردم ایران که در تجمعات گسترده و تظاهرات گسترده و متعدد در سراسر ایران ابراز شده است، نسبت به رهبری نهضت را به عهده گرفته و نظر به اعتمادی که به ایمان شده است، با توجه به تعهد شما به مکتب مقدس اسلام و شناختی که از سوابق جنابعالی در مبارزات اسلامی و ملی دارم، شما را بدون توجه به وابستگی‌های حزبی و حزبی منصوب می‌کنم. بسته به گروهی خاص تا اداره امور کشور و به ویژه رفراندوم و مراجعه به آراء، دولت موقت تشکیل دهند. تغییر نظام سیاسی کشور به جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس موسسان را از منتخبان مردم برای تصویب قانون اساسی نظام جدید و انتخاب مجمع نمایندگان ملت بر اساس قانون اساسی به عموم مردم اطلاع دهید. قانون اساسی جدید
مقتضی است در اسرع وقت با توجه به شرایطی که عرض کردم اعضای دولت موقت را تعیین و معرفی نمایید.
کارکنان دولت و ارتش و مردم ملت با دولت موقت شما همکاری کامل و رعایت انضباط را برای تحقق اهداف مقدس انقلاب و ساماندهی امور کشور خواهند داشت.
توفیق جنابعالی و دولت موقت را در این مرحله حساس تاریخ از خداوند متعال مسئلت دارم.

بختیار: به آیت الله خمینی اجازه تشکیل دولت موقت را نمی دهم

روح الله آل موسوی الخمینی”

تیتر اول روزنامه کیهان پانزدهم بهمن نیز به مصاحبه شاپور بختیار با یکی از روزنامه های کانادایی اشاره دارد که در آن وی اعلام کرده بود به امام اجازه تشکیل دولت موقت نمی دهد و اصولاً همکاری نمی کند. با شاه یا با خمینی.

دیدار مهم شب گذشته در حضور امام (ره)

در بخشی از مصاحبه بختیار که در روزنامه کیهان منتشر شده، آمده است: من تمام عمرم برای دموکراسی جنگیده ام و از نظر اصولی نه با آیت الله خمینی سازش می کنم و نه با شخص دیگری. بختیار با اشاره به اظهارات آیت الله خمینی مبنی بر اینکه به زودی دولت موقت جمهوری اسلامی را اعلام می کند، گفت: ابتدا باید بدانم جمهوری اسلامی چیست، سپس بگویم قبول می کنم یا نه. بختیار در خصوص مصالحه احتمالی با آیت الله خمینی گفت: اگر سازش شامل انتخابات دموکراتیک و آزاد و رعایت حقوق بشر باشد، با این امر موافق است.

کیهان در گفت و گو با روزنامه به نوشتن بختیار ادامه داد لومتون او گفت نمی‌گذارم آیت‌الله خمینی در ایران حکومت موقت ایجاد کند. وی گفت: اگر حرف هایش را عملی کند باعث دردسر می شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *