1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. دست و پا زدن برای ماندن

دست و پا زدن برای ماندن

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، آمریکا بامداد شنبه چهاردهم بهمن ماه رسما دستور داد. بایدن به مواضع عراق و سوریه حمله کرد و اعلام کرد که این حملات در پاسخ به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در حمله مقاومت عراق به پایگاه آمریکایی در مرز اردن انجام شده است.

“از بایدنرئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که حملات نظامی به تأسیسات در عراق و سوریه را هدایت کرده است. بایدن وی در بیانیه ای گفت: «پاسخ ما از امروز آغاز شد و در زمان ها و مکان هایی که انتخاب می کنیم ادامه خواهد داشت. ایالات متحده به دنبال درگیری در خاورمیانه یا هیچ جای دیگر در جهان نیست، اما اگر به یک آمریکایی آسیب برسانید، ما پاسخ خواهیم داد.

اگرچه به گفته المیادین و برخی منابع عراقی، گفته می‌شود که اکثر 85 نقطه مورد حمله آمریکا، پایگاه‌هایی بوده‌اند که از قبل تخلیه شده‌اند و تلفات جانی از دست رفته است. کربیسخنگوی دولت بایدن وی همچنین اعلام کرد که قبل از شروع حملات در عراق به دولت این کشور اطلاع داده بودند.

به همین دلیل پس از این حملات، بسیاری آن را نمایشی برای افکار عمومی دانستند NBC News وی به نقل از کارشناسان نوشت: نیروهای آمریکایی اهداف متعددی را برای پاسخ قاطع به کشتار نیروهای خود در اردن تعیین کرده بودند، اما تاخیر چند روزه در این حملات باعث شد تا گروه‌های فعال در خاورمیانه فرصت کافی برای آماده‌سازی داشته باشند. این حملات این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد عراقی نوشت: نیروهای تحت حمایت ایران برای حملات مورد انتظار آمریکا آماده بودند و تاخیر واشنگتن باعث شد آنها آماده شوند.

علاوه بر این، به عنوان بایدن همچنین اعلام کرده بود که حملات به مواضع محور مقاومت ادامه دارد و شب گذشته ائتلاف آمریکایی با کمک انگلیس و حمایت چند کشور اروپایی دیگر برای سومین بار به مناطقی در یمن حمله کردند.

بر اساس گزارش خبرنگار المیادین در یمن، آمریکا و انگلیس بیش از 22 حمله به این کشور انجام دادند. صنعا و 11 حمله به مناطق مختلف در تعز آنها انجام دادند، همچنین گفته می شود که اهداف در شهر ساحلی حدیده سه بار مورد حمله جنگنده های آمریکایی و انگلیسی قرار گرفته است.

دست و پا زدن برای ماندن

پس از این حملات، پنتاگون اعلام کرد که حملات نیروهای آمریکایی و انگلیسی به اهداف یمنی 13 محل نگهداری سلاح را هدف قرار داده و با بیان اینکه در دفاع از جان انسان‌ها و جریان آزاد تجارت در یکی از مهمترین آبراه‌ها دریغ نخواهیم کرد. در جهان، کردها گفتند که حملات اخیر باعث اختلال بیشتر و کاهش توانایی های “شبه نظامیان تحت حمایت ایران” شده است.

حملات آمریکا برای پاسخ به افکار عمومی است

علی اکبر آیا داریکارشناس مطالعات منطقه و خاورمیانه و شبکه الجزیره در این گفتگو با توجه به حملات اخیر آمریکا در پاسخ به کشته شدن سه سرباز این کشوربرو وی در گفتگو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار داشت: بایدن برای پاسخ به افکار عمومی و همچنین حفظ قدرت بازدارندگی آمریکا، نیاز به انجام این حملات داشت، زیرا پس از حمله به پایگاه آمریکایی، فشار افکار عمومی در داخل آمریکا نیز افزایش یافته بود و اگرچه قبل از آن، اکثر جمهوری خواهان و احزاب مخالف بایدن اصرار داشتند به جای جبهه مقاومت به ایران حمله کنند اما حالا عده ای از دموکرات ها هم می خواستند با ایران برخورد کنند.

وی افزود: اما در محاسبه سود هزینه ای تیم امنیت ملی دولت بایدن به این نتیجه رسید که باید عکس العمل حساب شده ای نشان دهد تا آمریکا قدرت بازدارندگی خود را نشان دهد و از حملات بعدی جلوگیری کند و همچنین از جنگ تمام عیار منطقه ای و رویارویی مستقیم با ایران خودداری کند، زیرا هرگونه حمله مستقیم به ایران باعث خواهد شد. با پاسخ سخت و نظامی ایران مواجه شود. و این به معنای آغاز یک جنگ تمام عیار با عواقب غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

ایران و آمریکا خواهان جنگ تمام عیار نیستند

این کارشناس مطالعات منطقه ادامه داد: به همین دلیل آمریکایی ها بسیار محتاطانه تصمیم گرفتند به اهدافی که در خاک ایران نیستند حمله کنند و ثانیا ایران را مجبور به واکنش تند نکنند. اگرچه اسرائیل به شدت به دنبال جنگ ایران و آمریکا بوده و هست، اما ایران و آمریکا این علاقه را نداشتند و مهمترین نقطه امید برای جلوگیری از وقوع یک جنگ تمام عیار در منطقه، عدم تمایل ایران و آمریکا به جنگ است. درگیری داشته باشند مستقیما نظامی است.

دست و پا زدن برای ماندن

آمریکا نیروهای خود را در منطقه کاهش داده است

آیا داری وی در خصوص احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی از منطقه گفت: آمریکا در سال های گذشته نیروهای خود را در منطقه کاهش داده بود، اما نیروهای نظامی خود را به طور کامل از خاورمیانه خارج نکرده و نخواهد کرد. زیرا برای مهار و فشار بر چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت در این منطقه نیاز به حضور نظامی در این منطقه دارد و اسرائیل به دلیل امنیت اسرائیل نیروهای خود را خارج نمی کند.

وی یادآور شد: البته آمریکا نیروهای خود را به حدی کاهش داده است که در سال 2008 تنها در عراق 108 هزار نیرو داشت اما در حال حاضر فقط 5000 یک سرباز دارد

جبهه مقاومت نیابتی ایران یا متحد منطقه ای؟

کارشناس شبکه الجزیره با بیان اینکه حمله 7 اکتبر و جنگ غزه باعث شد آمریکا برخلاف میل خود نیروهای خود را در منطقه افزایش دهد، گفت: این موضوع به نفع ایران نیست، از سوی دیگر هم مقامات و رسانه های آمریکایی عمدا گروه های جبهه مقاومت را هدف قرار داده اند. آنها نماینده ای از ایران را معرفی می کنند و هدفشان افزایش فشار بر ایران با نسبت دادن مستقیم این نیروها به ایران و ثبت هرگونه اقدام گروه های مقاومت به نام ایران برای زمینه سازی برای رویارویی مستقیم با ایران است.

آیا داری وی خاطرنشان کرد: اگر اینطور نیست و جمهوری اسلامی خیلی صریح و شفاف اعلام کرده است که مستقیماً از گروه های مقاومت در منطقه حمایت کرده است، اما این به معنای اطاعت از ایران نیست و آنها نیروی نیابتی ایران نیستند.

وی افزود: مثلا حوثی هامی بینم آنها رابطه بسیار گرمی با ایران دارند و در جهت منافع مشترکشان، یعنی در تقابل با آمریکا و اسرائیل با ایران موافق هستند، اما برای ایران نمی‌جنگند، بلکه برای مردم، اهداف و منافع خود می‌جنگند. اهداف آنها کاملاً مشابه ایران نیست.

این کارشناس مطالعات منطقه تصریح کرد: در یک مثال واضح و شفاف، گروه حماس با ایران همکاری داشته و دارد، اما این همکاری هرگز 100 درصد نبوده است زیرا حماس در جنگ داخلی سوریه در مقابل ایران و دولت اسد ایستاده است، پس چگونه است. این یک گروه پروکسی است؟ چه کسی علیه ایران موضع می گیرد؟ لذا غربی ها عمداً این را می گویند اما خودشان هم متوجه شده اند که اینطور نیست.

دست و پا زدن برای ماندن

راه حل پایان دادن به بحران ها پایان نسل کشی غزه است نه فشار بر مقاومت

آیا داری وی در خصوص اقدام مقاومت عراق در حمله به پایگاه های آمریکایی گفت: گروه کتائب حزب الله بیانیه ای داد و اعلام کرد که حملات خود به پایگاه های آمریکایی را متوقف می کند، اما سایر گروه های مقاومت به حملات خود ادامه دادند و این یعنی میزان نفوذ نیروهای آمریکایی. ایران در گروه های جبهه مقاومت یکسان نیست. و برخی از گروه ها بیشتر درگیر هستند در حالی که برخی گروه ها کمتر تحت تأثیر قرار می گیرند. با این حال، این می تواند یک هماهنگی عمدی نیز باشد، بنابراین جای تعجب نیست و ما انتظار نداریم که گروه های مقاومت کاملاً سکوت کنند و پاسخی ندهند.

وی گفت: به نظر من حملات آمریکا مانند گذشته ادامه خواهد داشت، همانطور که واکنش گروه های مقاومت نیز ادامه داشته است، اما نکته اصلی این است که اگر آمریکا به دنبال راه حلی برای بحران کنونی است، از این طریق فشار بر اسرائیل برای توقف نسل کشی در غزه است. فشار بر مقاومت نیست

کارشناس الجزیره گفت: بنابراین باید دید که دولت بایدن بالاخره کدام راه را انتخاب می کند، اما من معتقدم که دولت بایدن در حال حاضر هر دو مسیر را همزمان طی می کند، یعنی از یک سو متوجه شده است که ادامه این وضعیت دیگر امکان پذیر نیست و باید موضع خود را تغییر دهد و اسرائیل را برای پایان دادن به جنگ غزه تحت فشار قرار دهد. و از سوی دیگر جمهوری اسلامی را مهار و با نیروهای جبهه مقابله کند. مقاومت را دنبال می کند.

آیا داری وی بیان کرد: بنابراین ضدحملات در سطح فعلی با شدت و ضعف متفاوت ادامه خواهد داشت، اما انتظار نمی رود که منجر به جنگ تمام عیار شود، مگر اینکه محاسبات نادرست از سوی نیروهای مقاومت یا آمریکا صورت گیرد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *