پیشگیری؛ مقرون به صرفه‌ترین استراتژی برای کنترل سرطان

پیشگیری؛ مقرون به صرفه‌ترین استراتژی برای کنترل سرطان

رضا قدوسی در گفت وگو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: سرطان گروه بزرگی از بیماری هاست که می تواند در هر عضو یا بافتی از بدن شروع شود، زمانی که سلول های غیرطبیعی رشد غیرقابل کنترلی داشته باشند، از مرزهای طبیعی خود خارج شده و به قسمت های مجاور بدن سرایت کنند. حمله و انتشار به سایر اندام ها؛ فرآیند دوم متاستاز نامیده می شود و علت اصلی مرگ ناشی از سرطان است. نئوپلاسم و تومور بدخیم دیگر نام های رایج سرطان هستند.

وی افزود: سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و در سال 2018 حدود 9.6 میلیون مورد یا از هر 6 مرگ یک مورد را به خود اختصاص داده است. سرطان ریه، پروستات، کولورکتالمعده و کبد شایع ترین انواع سرطان در مردان هستند در حالی که سرطان سینه کولورکتالریه، دهانه رحم و تیروئید شایع ترین سرطان ها در بین زنان هستند.

رئیس مدد ایران گفت: بار سرطان در سطح جهانی همچنان رو به رشد است و فشارهای جسمی، روحی و مالی زیادی را بر افراد، خانواده ها، جوامع و سیستم های بهداشتی وارد می کند، بسیاری از سیستم های بهداشتی در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​کمترین آمادگی را دارند. باید این بار را مدیریت کنند و تعداد زیادی از بیماران سرطانی در سراسر جهان به تشخیص به موقع و درمان با کیفیت دسترسی ندارند و در کشورهایی با سیستم های بهداشتی قوی، میزان بقای بسیاری از انواع سرطان به دلیل تشخیص زودهنگام، دسترسی به درمان با کیفیت و مراقبت بقا در حال بهبود است.

قدوسی ادامه داد: 30 تا 50 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان با اصلاح یا اجتناب از عوامل خطر کلیدی و اجرای راهکارهای پیشگیری بر اساس شواهد موجود قابل پیشگیری است. بار سرطان را می توان از طریق تشخیص زودهنگام و مدیریت بیماران مبتلا به این بیماری کاهش داد و پیشگیری، مقرون به صرفه ترین استراتژی بلندمدت را برای کنترل سرطان ارائه می دهد.

وی با اشاره به اصلاح و پرهیز از عوامل خطر می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند، تصریح کرد: پرهیز از مصرف دخانیات، حفظ وزن مناسب، داشتن رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات زیاد، همچنین محدود کردن مصرف الکل، واکسیناسیون هپاتیت B و ویروس پاپیلوم انسان (HPV) یکی از اقداماتی است که باید در مد قرار گیرد.

رئیس مدد ایران افزود: کاهش مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان غیرضروری و پرهیز از آلودگی هوای شهری و دود داخلی ناشی از استفاده خانگی از سوخت جامد، دریافت مراقبت های پزشکی منظم و برخی عفونت های مزمن نیز از عوامل خطر سرطان و احتمال ابتلا به سرطان از طریق عفونت های مزمن در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​است. بیشتر از.

قدوسی ادامه داد: اگر سرطان زود تشخیص داده شود، احتمالاً به درمان مؤثر پاسخ می دهد و در نتیجه منجر به طول عمر بیشتر، عوارض کمتر و هزینه درمان کمتر می شود. دو راهبرد متمایز وجود دارد که تشخیص زودهنگام را ترویج می‌کند، تشخیص زودهنگام موارد سرطانی علامت‌دار را در ابتدایی‌ترین مرحله ممکن شناسایی می‌کند، و غربالگری دوم با هدف شناسایی افراد مبتلا به ناهنجاری‌های سرطانی یا پیش سرطانی خاص که هیچ علامتی ایجاد نکرده‌اند و به سرعت برای تشخیص و درمان ارجاع می‌دهد.

وی با اشاره به گزینه های درمانی تصریح کرد: جراحی، داروهای سرطان و رادیوتراپی به تنهایی یا ترکیبی، یک تیم چند رشته ای متشکل از انکولوژیست ها بهترین برنامه درمانی ممکن را بر اساس نوع تومور، مرحله سرطان، بالینی و عوامل دیگر توصیه می کنند. درمان باید بر اساس ترجیحات بیماران و با در نظر گرفتن ظرفیت نظام سلامت باشد.

مدیر داروخانه‌های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مراقبت‌های تسکینی که بر بهبود کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌های آنها متمرکز است، بخش اساسی مراقبت از سرطان است، مراقبت‌های بقا شامل برنامه‌ای دقیق برای پایش عود سرطان و تشخیص سرطان‌های جدید است. ارزیابی و مدیریت اثرات مراقبت طولانی مدت مرتبط با سرطان و درمان آن خدماتی برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای بازماندگان سرطان است.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *