1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5.  یونان: ۴۰ جنگنده اف-۳۵ از آمریکا…

 یونان: ۴۰ جنگنده اف-۳۵ از آمریکا دریافت می‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: نخست وزیر یونان از خرید 40 فروند جنگنده نسل پنجم اف-35 از آمریکا خبر داد و گفت که بودجه این قرارداد تسلیحاتی تامین شده است.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز شنبه اعلام کرد که نامه ای از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دریافت کرده است که در آن فروش این جنگنده نسل پنجم به آتن تایید شده است.

به گزارش سایت «روزنامه ترکیه»، میتسوتاکیس بر اهمیت تصویب این نامه به عنوان دلیلی بر روابط مستحکم یونان و آمریکا تاکید کرد و یونان را عامل ثبات در منطقه معرفی کرد.

میتسوتاکیس گفت: ما امکان خرید تا 40 فروند F-35 را داریم.

وی افزود: اعتبارات کافی برای فاز اولیه این قرارداد پیش بینی شده است. یونان از سال 2009 خرید F-35 را بررسی می کند، اما به دلیل شرایط مالی این سفارش چندین بار به تعویق افتاده است.

روزنامه یونانی «کاتیمرینی» نیز در این زمینه نوشت فروش جنگنده اف 35 به آتن موید برتری هوایی این کشور است. با این حال ترکیه توانایی های بیشتر خود را در ساخت سیستم های تسلیحاتی نیز نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، نیروی هوایی یونان همچنین دارای جنگنده های پیشرفته رافال ساخت فرانسه است و در حال ارتقای 84 فروند جنگنده F-16 است، اما این طرح به دلیل مشکلات سازگاری سیستم های الکترونیکی هواپیما و رادارها با مشکل مواجه شده است. وجود دارد.

مسعود حکی کاشین، افسر سابق نیروی هوایی ترکیه گفت: برتری هوایی در منطقه پس از خرید هواپیماهای جنگنده جدید به یونان خواهد رسید.

وزیر دفاع سابق ترکیه چندی پیش اعلام کرد که جت های دست دوم رافال فرانسه توازن قوا در منطقه را تغییر نمی دهند.

هالوسی آکار وزیر دفاع ترکیه در آن زمان درباره خرید هواپیمای فرانسوی رافال از آتن گفت: یونانی ها وارد یک مسابقه تسلیحاتی شده اند، آنها جت، سلاح، تجهیزات می خرند، اما تغییر موازنه قوا ممکن نیست. با چند جت دست دوم.”

آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرد که ممکن است ترکیه را به جت های F-35 نیز مجهز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *