1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. آغاز تبلیغات خبرگان از ۲۵ بهمن…

آغاز تبلیغات خبرگان از ۲۵ بهمن و مجلس از ۳ اسفند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، محمدرضا جان نثاری امروز – دوشنبه 22 بهمن – با بیان اینکه روند انتخابات در جمهوری اسلامی روندی است که به طور کامل در قانون اساسی، قوانین عادی و قانون انتخابات پیش بینی شده است، گفت:

وی افزود: نقطه شروع روند هر دوره از انتخابات اعم از انتخابات شورا، مجلس، خبرگان و ریاست جمهوری با تعیین روز انتخابات آغاز می شود. با نزدیک شدن به پایان مهلت هر یک از مواردی که باید در انتخابات مردم تصمیم گیری شود، در انتخابات به جز شورای اسلامی شهر بین شورای نگهبان و وزارت کشور توافق صورت می گیرد.

معاون استاندار ادامه داد: با توجه به آن تاریخ، مشخص می شود که قانون پیش بینی کرده است که هر یک از مراحل انتخابات تا چه زمانی باید قبل از انتخابات برگزار شود، بنابراین پس از مشخص شدن تاریخ انتخابات، تقویم انتخابات تعدیل می شود. به عنوان مثال، در این سال که قانون ما جدید پیش ثبت نام. مشخص است که پیش ثبت نام، ثبت نام نهایی، هیأت های اجرایی و نظارت و بررسی صلاحیت ها چه زمانی باید انجام شود.

جان نشاری تصریح کرد: بنابراین مهم است که اقدامات ذکر شده در تقویم انتخابات و تاریخ تعیین شده انجام شود و تا امروز تقویم انتخابات مطابق با بمیر این قانون در کل کشور و استان اصفهان اجرا شده و تا زمان رای گیری و شمارش آرا ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: نکته دیگر این است که ما در سال جاری اصلاحات جدیدی در قانون انتخابات داشتیم که حاوی چند موضوع اصلی بود که یکی از آنها بحث پیش ثبت نام بود که در دوره های قبل چنین نبود، بنابراین با توجه به اینکه پیش ثبت نام، تقویم انتخابات به روز می شود. زیرا با توجه به پیش ثبت نام سایر فرآیندها تعریف شده است.

معاون استاندار تصریح کرد: مورد بعدی که اضافه شد و حائز اهمیت است بحث افزودن امکانات دولتی به عدالت و برابری برای تبلیغات نامزدهای انتخاباتی است. در دوره های قبل استفاده از امکانات دولتی مطلقاً ممنوع بود. استفاده از امکانات دولتی

جان نیشاری افزود: سومین موردی که اضافه شده، هیئت تحقیق و تفحص از تبلیغات انتخاباتی است. ما در دوره های قبل چنین ساختاری در انتخابات نداشتیم و اکنون در قانون جدید این ساختار اضافه شده است. این کار به ریاست استاندار یا با تفویض اختیارات وی انجام می شود. هستند تشکیل جلسات برای رسیدگی به امور محوله.

وی ادامه داد: خلأهای قانونی و اجرایی نداریم و آمادگی برای برگزاری انتخابات در حوزه فنی و پشتیبانی، آموزشی و امنیت سیار خوب است و ساختار برگزاری انتخابات ساختاری منسجم است.

معاون استاندار گفت: موضوع جدید دیگر هیات اجرایی مرکزی است. قبلا فقط در استانداری ها هیات اجرایی داشتیم اما الان هیات اجرایی مرکزی هم داریم که توسط وزارت کشور تشکیل شده است. همچنین ستاد انتخابات استان را با 9 کمیته و در شهرستان ها کارگروه اجرای انتخابات به اضافه هیئت های اجرایی که در فرمانداری و بخشداری های مستقل تشکیل می شود را داریم.

جان نثاری بیان کرد: 62 هیئت اجرایی در استان اصفهان داریم که 28 هیات در مرکز استانداری، 28 هیات در بخشداری مستقل و 6 هیات مربوط به اقلیت های دینی است.

وی افزود: در کل 3 هزار و 161 شعبه اخذ رای داریم که در سراسر استان اقدام به اخذ رای می کنند که از این تعداد 2 هزار و 486 شعبه شهری و 675 شعبه روستایی است که از این تعداد 2 هزار و 768 شعبه ثابت و 393 شعبه سیار هستند.

معاون استاندار ادامه داد: در شهرستان ها هیات نظارت شهرستان حضور دارند که در ادارات مستقل نیز هستند، بازرسی از روند اقدامات وزارت کشور نیز داریم.

جان نیشاری خاطرنشان کرد: در مجموع در این انتخابات نسبت به انتخابات قبلی اگر پیش ثبت نام را پایه گذاری کنیم استقبال زیاد بود و در مرحله ثبت نام نهایی 1768 نفر شرکت کننده بودند که بعداً به چند گروه تقسیم شدند. تا آخر عده ای انصراف دادند و برخی تایید شدند.
وی تاکید کرد: همچنین آماری از افرادی وجود دارد که صلاحیت آنها در مرحله هیات های اجرایی و هیات های نظارت تایید نشده و اعتراضی نیز وجود ندارد. هستند از تعداد افرادی که این پروسه را گذرانده و تایید صلاحیت شده اند در مجموع 743 نامزد داریم که ممکن است تا آخرین مرحله با شرایط شورای نگهبان برای بررسی ایرادات تعدادی به این تعداد اضافه شوند.

معاون استاندار گفت: در حوزه انتخابات شورای نگهبان نیز. فرآیندها انجام شد و 37 نفر ثبت نام کردیم که 13 نفر تایید شدند، 2 نفر تا امروز تغییر رشته داده اند و 11 نفر فعلا مانده اند. هستند برای رقابت در زمینه کارشناسان.

جان نیشاری گفت: تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری در 15 روز و تبلیغات مجلس در یک هفته انجام می شود. تبلیغات خبرگان از 25 بهمن تا 9 اسفند و مجلس از سوم تا نهم اسفند آغاز می شود و روز قبل از انتخابات تبلیغات مطلقا ممنوع است. حدود 1400 مکان تبلیغاتی شناسایی شده و در اختیار فرمانداران قرار گرفته است که در صورت نیاز داوطلبان می توانند ثبت نام کنند تا مکان ها به صورت عادلانه در اختیار آنها قرار گیرد که به صورت شهرستانی نیز تصمیم گیری می شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *