1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. افزایش ۴۲ درصدی ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس…

افزایش ۴۲ درصدی ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی در اصفهان

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، مهدی سلیمانی صبح امروز – دوشنبه 22 بهمن ماه – در نشست خبری رئیس و اعضای ستاد انتخابات استان اصفهان، آغاز ماه شعبان و حماسه انقلاب را گرامی داشت. شرکت مردم در راهپیمایی روز گذشته اظهار داشت: در قانون جدید انتخابات با سری جدیدبیاورید ما با انتخاباتی روبرو هستیم که در انتخابات قبلی وجود نداشت. اولین نکته این بود که از 25 مرداد مدت کوتاهی بود که وارد مرحله پیش ثبت نام برای انتخابات شدیم و با افزایش 187 درصدی نسبت به ثبت نام آخرین دوره مجلس در استان مواجه شدیم.

وی افزود: در این مدت 3571 نفر ثبت نام خود را در مرحله پیش ثبت نام در استان نهایی کردند. همچنین روندی که برای پیگیری مراجع 6 گانه در خصوص مدارک و سپس ثبت صلاحیت ها انجام شد و اکنون از نظر تعداد نامزدهای مجلس در استان وضعیت مشخصی داریم و در مجموع 7 نفر. افراد در مراحل قبل تایید شدند و صلاحیت آنها در بیستم بهمن ماه به تایید شورای نگهبان رسید. تایید یا تایید نشده و فرصت قانونی اعتراض داشتند و اگر تغییری در تعداد داوطلبان داشته باشیم که به آمار ما اضافه می شود همین تعداد هفت نفر می شود.

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان گفت: از طریق فرمانداری های حوزه انتخابیه اول اسفندماه اعلام انتخابات شورای اسلامی را اعلام می کنیم و روند انتخابات را ادامه می دهیم.

وی با بیان اینکه با تشکیل ستاد انتخابات از 19 فروردین در قالب کمیته هماهنگی و آمادگی انتخابات کار خود را در استان آغاز کردیم. چهار جلسه به عنوان اعضای ستاد برگزار کردیم که پس از آن در 21 اردیبهشت ستاد انتخابات استان تشکیل شد و تا کنون 35 جلسه ستاد انتخابات در روزهای یکشنبه به صورت هفتگی برگزار شده است و بر اساس تفویض استانداری معاون سیاسی استاندار به عنوان رئیس ستاد انتخابات منصوب شد. و اقداماتی بین استانداری و فرمانداری ها انجام شد.

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان ادامه داد: در مجموع هفت کمیته مالی و پشتیبانی، کمیته امنیتی و اطلاعاتی، کمیته اطلاعات، کمیته حقوقی، کمیته فناوری اطلاعات، کمیته آموزش انتخابات و کمیته حراست در ستاد انتخابات استان تشکیل شده است.

وی افزود: علاوه بر آن در حوزه کمیته های ستاد انتخابات نیز با توجه به شأن و جایگاه حوزه حراست، سمت کمیته امنیتی به عنوان ستاد تامین امنیت انتخابات با مسئولیت دبیر ستاد انتخابات تشکیل شده است. ستاد و در شهرستان ها متناسب با ستاد انتخابات استان ها کارگروهی به نام کارگروه اجرا تشکیل شده است. انتخابات برگزار شد؛ تمامی عناوین کمیته های شهرستان ها همانند عناوین کمیته های ستاد انتخابات استان ها است و در شهرستان ها علاوه بر کمیته های ستاد انتخابات استان، دو کمیته اجرایی و مشارکت های مردمی داریم.

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان تاکید کرد: از نظر کلیات انتخابات استانی، در مجموع 16 حوزه انتخابیه در استان و در 15 حوزه جغرافیایی داریم که در مجموع 16 حوزه انتخابیه در استان داریم. فقط حوزه اصفهان پنج نماینده دارد و حوزه شانزدهم اصفهان که در مرکز استانداری اصفهان است مربوط به حوزه مسیحیان ارمنی جنوب ایران است که یک حوزه فرعی نیز در شیراز دارند.

سلیمانی تصریح کرد: تعداد ثبت نام کنندگان در استان است ۱۷۶۸ تعداد ثبت نام کنندگان به نسبت انتخابات گذشته شورای اسلامی رسید ۱۲۴۲ تعداد ثبت نام کنندگان نهایی 42 درصد افزایش یافته است.

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان یادآور شد: در فرآیند بعدی بررسی صلاحیت در هیات های اجرایی انجام شد سپس در مهلت قانونی هیات نظارت استان نظر هیات نظارت مرکزی را برای بررسی صلاحیت ها گرفت و سپس بررسی صلاحیت ها انجام شد. شورای نگهبان در این مرحله بررسی شورای نگهبان در مورد هفت نفر است که تغییر وضعیت می دهند و تا 30 بهمن به ما اعلام می شود که به داوطلبان اعلام می کنیم.

رقابت 11 نفر در انتخابات خبرگان رهبری

وی ادامه داد: 37 نفر از ثبت نام کنندگان در استان برای انتخابات ششمین دوره خبرگان رهبری، صلاحیت ها توسط فقهای شورای نگهبان بررسی شد. صلاحیت ها دو نفر به استان های دیگر رفتند و اکنون 11 نفر در استان با هم رقابت خواهند کرد که اسامی آنها اعلام شده است.

سلیمانی گفت: بر اساس مبانی قانونی، تبلیغات کاندیداهای خبرگان رهبری را از ساعات اولیه روز چهارشنبه آغاز می کنیم، 15 روز مهلت قانونی درج آگهی آنها است و آخرین مهلت آگهی آنها تا ساعت 8 صبح خواهد بود. در تاریخ 10 مارس

وی در خصوص تفاوت تبلیغات کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی با خبرگان رهبری گفت: مدت تبلیغات نامزدها هفت روز است و از 12 اسفند ماه آغاز می شود و مهلت تبلیغات آنها نیز به همین صورت است. از کارشناسان

وی در خصوص آگهی های کاندیداها گفت: در زمینه اماکن تبلیغاتی به شهرداری ها و دهیاری ها اعلام شده است که همان مکان های دوره های قبل در اختیار کاندیداها قرار می گیرد، ظرفیتی برای مجلس ایجاد شده است. توسط اداره تبلیغات استانی و امکان استفاده از امکانات دستگاه های دولتی فراهم شده است. به همین دلیل با استعلام های انجام شده حدود 1400 مکان و امکان باز بودن اماکن و سالن اجتماعات به فرمانداری ها اعلام شده و داوطلبان می توانند به صورت مساوی از این مکان ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: در حوزه ستادهای انتخاباتی شفافیت بیشتری نسبت به قانون قبلی انتخابات ایجاد شده است، به گونه ای که در هر مرکز حوزه انتخابیه، نامزد می تواند یک ستاد اصلی داشته باشد و در هر شهر، روستا یا بخش شهرداری. ، یک ستاد فرعی برای آقایان و یک ستاد فرعی برای بانوان. دارند، اما باید این مکان ها را به استاندار اعلام کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این ستادها، هر داوطلب مجاز به داشتن یک ستاد مجازی و سایت و ارائه اطلاعات در شبکه های اجتماعی در آن سایت است، البته فعالیت رسمی و قانونی تمامی این ستادها از سوم بهمن ماه آغاز می شود. و قبل از آن هرگونه فعالیت تبلیغاتی جرم است.

وی گفت: ممنوعیت در حوزه تبلیغات انتخاباتی، فعالیت خارج از وقت غیرقانونی، استفاده از اماکن دولتی خارج از تریبون معرفی شده، چسباندن تبلیغات در اماکن غیرمجاز مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تبلیغات با ابعاد بیش از 70 در 100 سانتی متر و بدون احتساب موارد تاریخ انتشار. و چاپخانه تخلف دیگری در تبلیغات انتخاباتی است.

وی بیان کرد: در قانون اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت بیش از 20 درصد هزینه ها به داوطلبان ممنوع شده است، همچنین داوطلبان باید حساب غیرتجاری معرفی کنند که اخذ و سامانه توسط وزارت خانه طراحی شده است. داخلی و به زودی رونمایی خواهد شد. حداکثر میزان تبلیغات انتخاباتی در آن سقف اعلام می شود و ملاک تعیین آن بر اساس جمعیت و وسعت جغرافیایی حوزه انتخابیه کاندیداها است و قطعا در استان اصفهان با سه چهار سقف هزینه مواجه خواهیم بود.

وی ادامه داد: کاندیداها نمی توانند برای تبلیغات انتخاباتی از افراد غیر ایرانی با سابقه محکومیت جرایم اقتصادی کمک بگیرند و هرگونه هزینه ای باید با اجازه نامزد انجام شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *