1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. نقش محوری تهران در ایجاد صلح…

نقش محوری تهران در ایجاد صلح منطقه

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، دور جدید سفرهای وزیر امور خارجه به کشورهای منطقه برای رایزنی های دیپلماتیک درباره پایان جنگ غزه در شرایطی که اسرائیل به فکر حمله است، از بیستم بهمن ماه با سفر وی به لبنان آغاز شد. پس از حملات هوایی خطاب به پناهندگان غزه رفح و به نظر می رسد روند مذاکرات آتش بس تا رسیدن به نتیجه فاصله دارد.

در چهار ماه گذشته و از آغاز این جنگ، راهبرد استفاده از تلاش های دیپلماتیک همواره در دستور کار تیم وزارت امور خارجه ایران بوده است تا با استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود راهی برای کمک به مردم زیر بمباران غزه بیابند. ، پایان جنگ و ارسال دارو و کمک های بشردوستانه و دور جدید سفرهای منطقه ای امیر عبداللهان نیز باید در این چارچوب ارزیابی شود.

به طور کلی در دیدارهای وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات عالی رتبه لبنان، سوریه و قطر و البته دیدارهایی که امیر عبداللهیان با حضور برخی از سران گروه‌های مقاومت منطقه‌ای در این دور از سفرهای منطقه‌ای، همه طرف‌ها بر لزوم انجام هر چه سریع‌تر تاکید کردند. توقف جنگ، جنایات و نسل کشی رژیم اسرائیل شده است.

در بیروت که اولین مقصد سفر وزیر امور خارجه کشورمان بود علاوه بر بازدیدها امیر عبداللهیان با مقامات سیاسی لبنان مانند نخست وزیر میقاتی و نبی خانم بددیدارهای مهم رئیس مجلس لبنان با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و برخی از رهبران جبهه مقاومت فلسطین از جمله «زیاد نخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، «اسامه حمدان» از رهبران حزب الله لبنان جنبش حماس و “جمیل” گلدارمعاون دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین انجام شد. در این دیدارها که پشت درهای بسته برگزار شد، طرفین در خصوص تحولات منطقه به ویژه غزه، جنوب لبنان و دیگر جبهه های مقاومت تبادل نظر کردند.

بعد از لبنان، دمشق میزبان بعدی است امیر عبداللهیان و دیدارهای مهم با بشار اسد رئیس جمهور سوریه فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه و برخی از رهبران مقاومت فلسطین بازداشت شدند.

نقش محوری تهران در ایجاد صلح در منطقه

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در دیدار با بشار اسد با اشاره به اینکه آمریکا و برخی طرف ها ضمن حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ با غزه به دنبال برخی برنامه های سیاسی برای غزه هستند. پس از جنگ وی گفت: ما معتقدیم که رهبران گروه های فلسطینی و ملت فلسطین می توانند غزه و کرانه باختری را مدیریت کنند. پس از جنگ تصمیم گیری کرد و از نقش استراتژیک سوریه به عنوان خط مقدم مقابله با اسرائیل تمجید کرد.

قطر مقصد بعدی وزیر امور خارجه بود و در خصوص نقش قطر در جنگ غزه باید به این نکته اشاره کرد که از ابتدای بحران غزه، مقامات دوحه آنها نقش میانجی بین حماس و متجاوز را ایفا کردند. و سعی کردند با اقدامات دیپلماتیک به روند توقف جنگ، تبادل اسرا و ارسال کمک های بشردوستانه به مردم غزه کمک کنند.

چندی پیش در نشست پاریس، طرحی برای آتش بس و توقف جنگ غزه به دست آمد. پس از پیام مقاومت حماس در این زمینه، طرف صهیونیستی با ملاحظات حماس مخالفت کرد و تا امروز رسما از تحقق آتش بس جلوگیری کرده است.

نقش محوری تهران در ایجاد صلح در منطقه

امیر عبداللهیان در دیدار شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر با اشاره به دیدگاه مشترک تهران و دوحه مبنی بر لزوم پایان فوری جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه و پایان غزه. نسل کشی فلسطین، آخرین اقدامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در راستای این هدف را برشمرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی در خصوص حمله نظامی زمینی به رفح وی گفت: دولت آمریکا از قصد خود برای عدم گسترش دامنه جنگ در منطقه صحبت می کند و در عین حال از عرضه تسلیحات و تجهیزات جنگی به رژیم اسرائیل برای کشتار فلسطینی ها کم نکرده است. دستیابی به توافق و راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ علیه غزه می تواند نتیجه آن باشد مشروط بر اینکه آمریکا بین ادامه جنگ و آتش بس در عمل و نه فقط در گفتار یکی را انتخاب کند.

به طور کلی یکی از اهداف سفر منطقه ای رئیس دیپلماسی کشورمان می تواند ایجاد هماهنگی و همفکری بیشتر بین کشورهای منطقه برای مقابله با تهاجمات توسعه طلبانه و تمامیت خواهی آمریکا و اسرائیل در منطقه باشد. منطقه و البته دستیابی به راهکارها و اقدامات عملیاتی برای جلوگیری از تکرار اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی. و گسترش جنگ افروزی این رژیم در منطقه و می توان گفت ایران در تلاش است تا کشورهای منطقه و اسلامی را در راستای دفاع از ملت فلسطین و در برابر سیاست های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در راستای دفاع از ملت فلسطین قرار دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *