1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. دو تصمیمی که ترمز خروج نقدینگی…

دو تصمیمی که ترمز خروج نقدینگی از بورس را کشید/ پیش‌ بینی بورس تا پایان اسفند

البته این افت با معاملات روز یکشنبه اندکی جبران شد و از فرار بیشتر سرمایه جلوگیری شد. بر این اساس 70 درصد از نمادهای بازار در محدوده مثبت معامله شدند. با تمام این اوصاف، جو حاکم بر بازار همچنان راکد است و ارزش معاملات با رقم پایین در حال حرکت است. در این روز شاخص کل بورس با 0.23 درصد افزایش به ارتفاع 2 میلیون و 64 هزار و 743 واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با 0.19 درصد افزایش به سطح 722 هزار و 747 واحد رسید.

به گزارش اقتصاد 24، اگرچه با اتخاذ دو تصمیم از ریزش بیشتر بازار سرمایه در روز یکشنبه جلوگیری شد، اما بورس همچنان برای خروج از رکود نیازمند محرک ها و مشوق هایی است، عوامل کلیدی در دست دولت است و با توجه به اینکه «حسن حسین نیا» کارشناس بورس هر کجای دنیا باشد، وقتی بازار سرمایه به عنوان شاخص اصلی شرایط اقتصادی در چنین وضعیتی قرار دارد، باید مورد حمایت دولت قرار گیرد.

نبض های مثبت بازار سرمایه در روز یکشنبه

حسن حسین نیا، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با اقتصاد 24 با اشاره به دو اتفاقی که ممکن است سرعت خروج سرمایه از بورس را کاهش داده باشد، توضیح می دهد: روز یکشنبه دو تصمیم موثر و خوب توسط مدیر کل بورس اتخاذ شد. نظارت بر بورس؛ یکی لغو عرضه اولیه در مرحله فعلی و دوم عدم الزام بازاریابان به فروش. این دو موضوع می تواند نبض های نسبتا خوبی به بازار بدهد. فعالان بازار می توانند امیدوار باشند که حداقل شاهد تداوم خروج اندک نقدینگی باقیمانده در بورس نباشند. موضوع دوم نزدیک شدن شاخص کل به کف حمایتی خود در محدوده 2 میلیون و 50 هزار واحدی است که همواره باعث تحرک در بازار می شد.

به گفته وی، بازگشایی نماد ایران خودرو در بازار و نحوه مدیریت آن توسط بازیگران برای بازار سرمایه نیز حائز اهمیت خواهد بود و البته همه اینها به معنای پایان چالش کم ارزش بودن معاملات نیست. در بازار و خروج نقدینگی از آن.

وظیفه دولت در شرایط بحرانی بورس چیست؟

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال می گوید: وقتی صحبت از دولت می شود باید دو قسمت سیاست پولی و سیاست مالی و اقتصادی را در نظر داشت. نتیجه ما از آنچه تحت عنوان لایحه بودجه 1403 داشتیم این بود که نکات مثبت خوبی برای بازار سرمایه نداشت. یعنی سیاست انقباضی شدید بود. همچنین سیاست های پولی اتخاذ شده توسط بانک مرکزی از جمله سود اوراق گواهی سپرده ویژه که 30 درصد تعیین شده بود، تأثیر منفی بر بازار داشت. اینها در هر کجای دنیا که باشند اثر خود را می گذارد و باعث ارعاب فعالان بازار سرمایه می شود.


بیشتر بخوانید: رشد بورس به بعد از ماه رمضان موکول شد


وی در ادامه بیان می کند: علاوه بر این شاهد بعد ریسک های سیستماتیک در منطقه بودیم و همه انتظار داشتند در چنین شرایطی دولت از بازار سرمایه حمایت کند. در جایی و در هر کجای دنیا که هستیم، وقتی بازار سرمایه شاخص اصلی شرایط اقتصادی و در عین حال نمونه ای از شرایط سرمایه گذاری یک کشور است، در چنین شرایطی مورد حمایت قرار می گیرد. اما شاهد چنین حمایتی از سوی بازار نبودیم و عملاً سیاست گذاران و مسئولان اقتصادی کابینه دولت حتی در کوتاه مدت به وعده های خود عمل نکردند و باعث شد تا خبرهای خوشی که با تجدید ارزیابی دارایی ها به وجود آمد منتشر شود. بی اثر

آیا بورس به رشد دلار کمک خواهد کرد؟

با رشد دلار و رسیدن به نرخ 57 هزار تومانی، بار دیگر رشد نیم دلار شدت گرفت، موضوعی که فعالان بازار به آن امیدوار هستند و آن را نبض مثبتی برای بورس می دانند، موضوعی که با توجه به به حسین نیا، بیشتر جنبه نظمی دارد. است.

وی در این باره توضیح می دهد: در چنین شرایطی با توجه به نوسانات قیمتی در بازارهای کالایی، اگر نیم دلار بخواهد به سمت بازار آزاد و حتی دلار مبادله ای حرکت کند، می تواند برای سهامداران مطلوب باشد، اما نکته اینجاست. که تغییراتی در عناصر محاسباتی وجود دارد. این برای شرکت های فهرست شده و تولیدی ایجاد شده است. از جمله نرخ خوراک پتروشیمی و نرخ های مربوط به صنعت پالایشگاه و حتی نرخ گاز صنعتی. می بینیم که این موضوع ارتباط تنگاتنگی با نرخ دلار دارد. یعنی اگر نرخ دلار به سمت نرخ ارز و بازار آزاد حرکت کند، به خودی خود نمی تواند عامل محرک قوی باشد زیرا باعث افزایش هزینه ها نیز می شود. بنابراین انگیزه واقعی سیاست گذار برای بازارهای مالی ضروری است. علاوه بر این، مدیریت جریان نقدی نیز بسیار مهم است.

///////دو تصمیم ترمز خروج نقدینگی از بورس/ تکلیف دولت در زمان سقوط بازار سرمایه/ پیش بینی بورس تا پایان اسفند

تبلیغات علیه بازار سرمایه

هدایت جریان نقدینگی از طریق نرخ گواهی 30 درصد و یا فروش شمش طلا در مرکز مبادلات ارزی در حالی به آفت بورس تبدیل شده که دولت از تبلیغات منفی علیه بازار فروگذار نکرده است. مثلا ممنوعیت گواهی سپرده طلا در بورس کالا که به بهانه جلوگیری از سفته بازی انجام شد.

حسن حسین نیا در گفتگو با اقتصاد 24 معتقد است که این ادعا با موضوع شناسایی زیان 3.5 ساله و نرسیدن شاخص کل به سقف سال 1398 مغایرت دارد و این بیشتر نشان دهنده این است که فعالان ثابت بازار جنسی به آن نگاه می کنند. به عنوان یک سرمایه گذاری و نه حدس و گمان. پولی که وارد می شود مدت هاست که رفته و در بازارهای مخربی مانند مسکن و خودرو خود را نشان می دهد.

پیش بینی بازار سهام تا پایان اسفند

این کارشناس در پیش بینی بازار سرمایه تا پایان اسفندماه می گوید: در مرحله فعلی پیش بینی شاخص کل مشکل است. حرکت خاصی از طرف دولت نمی بینیم. در عین حال، سیاست هایی که بانک مرکزی از آن صحبت می کند می تواند برای بازار سهام ریسک داشته باشد. اما پیش‌بینی من بر اساس یک نگاه سنتی و وضعیت شاخص کل این است که با کوچک‌ترین محرک نقدینگی و کمترین عامل انگیزشی می‌توان شاهد جهشی در شاخص کل بود که می‌تواند آن را به محدوده 2 میلیون و 300 برساند. هزار واحد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *