1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. تاثیر ویتامین D بر پیشگیری از…

تاثیر ویتامین D بر پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر / تشخیص زودهنگام آلزایمر ممکن شد؟

میر شهرام صفری با اشاره به شناسایی و تشخیص بیماری آلزایمر 15 سال قبل از بروز علائم این بیماری، گفت: افزایش دو پروتئین به نام آمیلوئید به من بگو و تاو در مغز همزمان با ظهور علائم آلزایمر است، بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که افزایش دو پروتئین مذکور با دقت 96 و 97 درصد، 15 سال قبل از ظهور علائم آلزایمر از طریق پروتئین دیگری در خون تحت عنوان تاو 217 فسفریله اندازه گیری شد.

وی با بیان اینکه طبق نظر دانشمندان انجام هر چند وقت یکبار این آزمایش در افراد بالای 50 سال می تواند احتمال ابتلا به آلزایمر را پیش بینی کند، افزود: کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

این فیزیولوژیست عصبی وی با اشاره به نقش ویتامین D در افراد مبتلا به آلزایمر تصریح کرد: نتایج آزمایشات اخیر نشان می دهد در صورت کمبود ویتامین D احتمال ابتلای فرد به آلزایمر تا 40 درصد افزایش می یابد.

صفری ادامه داد: در واقع ویتامین D اثرات محافظتی زیادی روی مغز دارد و می تواند به روش های مختلف از زوال عقل پیشگیری کند. اثر پیشگیرانه این ویتامین بر افرادی که سطوح طبیعی ویتامین D در بدنشان را در برابر بیماری آلزایمر دارند، هنوز به اثبات نرسیده است.

وی با اشاره به راه های جبران کمبود ویتامین D در بدن گفت: در صورت کمبود ویتامین D افراد می توانند مواد غذایی از غذاهای حاوی ویتامین ذکر شده مانند تخم مرغ، جگر، شیر حاوی ویتامین D و ماهی استفاده کنید.

این فیزیولوژیست عصبی وی با اشاره به اینکه افراد می توانند برای جبران کمبود از مکمل های این ویتامین نیز استفاده کنند، افزود: برای تامین طبیعی ویتامین D افراد می توانند بسته به آب و هوا بین پنج تا 30 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *