1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. ۶۱ میلیون ایرانی واجد شرایط رای…

۶۱ میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن هستند

۶۱ میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن هستند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سید محمدتقی شاهچراغی عصر امروز – دوشنبه 30 بهمن – در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه مقدمات انتخابات در وزارت کشور از سال گذشته آغاز شد و در ابتدای سال کمیته های مختلف تشکیل شد. با راهبردهای رهبر انقلاب شکل گرفت.

وی افزود: قانون جدید انتخابات برگرفته از مشکلات، مشکلات و موانع ادوار گذشته به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید و بر این اساس کار در حال پیگیری است.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال 61 میلیون و 172 هزار و 298 نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات داریم که از این تعداد 30 میلیون و 945 هزار و 133 نفر مرد و 30 میلیون و 227 هزار و 165 نفر هستند. آنها زن هستند.

وی با بیان اینکه انتخابات در یک هزار و 218 حوزه انتخابیه برگزار می شود که 4 حوزه آن آبادان، ملایر، قم و. خمان با داشتن 1700 شعبه انتخاباتی تماما الکترونیکی است، خاطرنشان کرد: حدود 15 هزار نفر گواهینامه دریافت کرده اند که از این تعداد 12 درصد زن و مابقی مرد هستند و 144 نفر نیز برای کارشناس تایید شده اند.

شاهچراغی گفت: حدود 59 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور پیش بینی می شود که از این تعداد 44 هزار شعبه ثابت و 15 هزار شعبه سیار است. همچنین 35 هزار شعبه شهری و 24 هزار شعبه روستایی داریم.

وی در خصوص آخرین انتقال داوطلبان خاطرنشان کرد: تاکنون شورای نگهبان با انتقال 491 نفر موافقت کرده است. از سوی دیگر، برخی اصلاحات بر اساس درخواست مردم بوده است که یکی از آنها عدالت انتخاباتی است، یعنی دولت می تواند بر اساس قاعده ای از منابع خود کمک کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اهمیت شفافیت در روند تبلیغات گفت: عده ای از هزینه های انتخاباتی گلایه داشتند و بر این اساس قانون نظام شفافیت مالی را پیش بینی کرده و بر این اساس نامزدهای انتخاباتی هستند. باید شماره حساب خود را در سیستم وارد کنند.

وی تاکید کرد: در این مدت تقریباً از تمامی استان ها بازدید کردیم و تمامی شعب و اعضای شعب در سامانه جامع انتخابات ثبت نام و امور اجرایی انجام، تعرفه ها چاپ و ارسال شد.

شاهچراغی تصریح کرد: هیچ نامزدی نمی تواند حمایت مالی خارجی داشته باشد و همچنین اعلام شده است که اگر حزب یا گروهی قصد تقبل هزینه های نامزدی را دارد باز هم باید ثبت نام و در سامانه اعلام شود.

وی در پاسخ به این سوال که افرادی که فتق را در سامانه ثبت نمی کنند چه جرمی دارند؟ وی گفت: بخشی از این موضوع جرم انگاری شده است و در صورت گزارشی مبنی بر عدم ثبت عمدی هزینه ها، فرد به مدت 2 دوره از داوطلبی و نمایندگی محروم می شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور موضوع نهادهای ناظر بر انتخابات 1700 شعبه را مطرح کرد: مسئولیت امنیت شعب رای دهنده. لطفا اما در صورت نیاز می تواند از نیروهای نظامی دیگر نیز استفاده کند.

وی با یادآوری اینکه فرصت تبلیغات از 12 اسفندماه آغاز می شود، اعلام کرد: در حال حاضر تبلیغات زودهنگام تخلف محسوب می شود و اگر ستاد انتخابات استان ها و هیئت بازنگری به این موضوع بیایند، منجر به تذکر و اقدامات بعدی می شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *