1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. کنترل دارایی‌های استراتژیک آمریکا در فناوری…

کنترل دارایی‌های استراتژیک آمریکا در فناوری هسته‌ای، امنیت سایبری و هوش مصنوعی در اختیار دوحه قرار گرفته / قطری‌ها ممکن است این فناوری‌ها را در اختیار ایران قرار بدهند

کنترل دارایی‌های استراتژیک آمریکا در فناوری هسته‌ای، امنیت سایبری و هوش مصنوعی در اختیار دوحه قرار گرفته / قطری‌ها ممکن است این فناوری‌ها را در اختیار ایران قرار بدهند
پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

هاآرتص نوشت: دستگاه پولشویی قطر راه خود را برای نفوذ جهانی هموار می کند. این امارت کوچک از گروه های اسلام گرا مانند حماس حمایت مالی می کند و اخیراً کنترل دارایی های استراتژیک ایالات متحده در فناوری هسته ای، امنیت سایبری و هوش مصنوعی را به دست گرفته است. آیا باید نگران بود که این فناوری ها به دست ایران بیفتد؟

به گزارش سرویس بین الملل «میهن تجارت»، در ادامه این مقاله آمده است: در اوایل ژانویه، زمانی که خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی در قطر در تلاش بودند تا اسرا از حماس را آزاد کنند، گزارشی در آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد چگونه این کشور کوچک در خلیج فارس که به نظر می‌رسد حامیان مالی حماس، کنترل دارایی های امنیتی حساس بزرگترین ابرقدرت جهان را به دست گرفته است.

این گزارش که توسط موسسه مطالعات جهانی یهودی ستیزی در نیویورک منتشر شد، در مورد توافق محرمانه ای بین دولت قطر و دانشگاه A&M تگزاس بود که نسخه ای از آن توسط این موسسه به دست آمده است.

بر اساس این گزارش، قطر بیش از یک میلیارد دلار برای خرید حقوق مربوط به تمامی دارایی های معنوی و مادی که با همکاری پژوهشی این دانشگاه تولید می شود، پرداخت کرده است. این قرارداد شامل 500 پروژه فناوری است که بسیاری از آنها در زمینه های بسیار حساس علوم هسته ای، هوش مصنوعی، امنیت سایبری، روباتیک، بیوتکنولوژی و توسعه سلاح های مدرن هستند.

به گفته این موسسه، حمایت قطر از یهودیان آمریکایی و کاخ سفید “به این کشور اجازه می دهد تا کنترل کامل این تحقیقات را از طریق مالکیت IP ها در دست بگیرد، خطری غیرقابل قبول برای انتقال فناوری و تصاحب پیشرفت ایجاد می کند.” این کشور سلاح هایی با کاربردهای نظامی ایجاد می کند، به خصوص که قطری ها با سازمان های تروریستی ارتباط دارند.

مهمترین نگرانی این است که مالکیت معنوی این پروژه ها در دست گروه های مورد حمایت قطر مانند حماس و حزب الله و ایران که روابط نزدیکی با دوحه دارد قرار گیرد.

اودی لوی، رئیس سابق شاخه جنگ اقتصادی موساد که در زمینه برخورد با گروه ها و کشورهای حامی آنها مانند قطر فعالیت می کند، گفت: شکی نیست که قطری ها تلاش می کنند از طریق راهبردی به فناوری های پیشرفته دسترسی پیدا کنند. برنامه ریزی برای نفوذ به غرب.

این گزارش ادعا می‌کند که قطر میلیاردها دلار برای کمک به گروه‌ها برای جهاد با ایالات متحده و کشورهای غربی هزینه کرده است، در حالی که برای مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، استخدام لابی‌گران در واشنگتن و بروکسل، تسلط بر سازمان‌های خبری و سرمایه‌گذاری شده است. عبور در باشگاه های ورزشی میلیاردها دلار برای تأثیرگذاری بر مراکز قدرت غربی هزینه کرده است.

لوی افزود: قطر خطرناکتر از ایران و چین است زیرا در حالی که غرب این کشورها را یک تهدید استراتژیک جدی می‌داند، قطر را دوست می‌بیند… آمریکایی‌ها علیه چین اعلام جنگ کرده‌اند و تحریم‌هایی را اعمال کرده‌اند. ایران از دستیابی به بمب، اما آنها با قطر کاری ندارند و حتی دسترسی این کشور به دارایی های استراتژیک را فراهم کرده اند. من نگران هستم زیرا فکر می کنم غرب در حال از دست دادن کنترل است. “قطری ها بدون شلیک گلوله ای غرب را فتح می کنند.”

یکی از موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه A&M در زمینه فناوری هسته ای است که شامل دسترسی به 2 تا از تاسیسات هسته ای آمریکا می باشد. گزارش این اندیشکده یهودی هشدار می دهد که توافقات منعقد شده با قطر می تواند منجر به انتقال توانمندی های هسته ای پیشرفته به دولت های خارجی و دیگر بازیگران متخاصم از جمله ایران شود.

این اندیشکده در گزارش خود 11 پیشنهاد را مطرح کرده است که شامل ممنوعیت استفاده از پول قطر توسط دانشگاه های آمریکایی، الزام قوی تر برای گزارش موارد تامین مالی خارجی و تعطیلی شعبه دانشگاه تگزاس A&M در قطر است. (هفته گذشته این دانشگاه اعلام کرد که این شعبه را تعطیل می کند.)

دانشگاه تگزاس A&M که مقر آن در کالج استیشن هیوستون است، بزرگترین دانشگاه ایالات متحده با بیش از 70000 دانشجو است. این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های ایالات متحده است. اگرچه این دانشگاه یک موسسه دولتی است، اما رقابت موفقی با شناخته شده ترین دانشگاه های خصوصی آمریکا و بودجه های هنگفت آنها دارد.

در پاسخ به این گزارش، مارک لوش، رئیس دانشگاه A&M تگزاس، گفت: «این ادعا که ما داده‌های تحقیقات امنیت ملی را درز کرده یا به خطر می‌اندازیم، نادرست و غیرمسئولانه است.»

طبق آمار وزارت آموزش آمریکا، قطر در یک دهه گذشته بیش از 3.28 میلیارد دلار در مؤسسات آموزشی این کشور هزینه کرده است. در عین حال، میزان هزینه شده توسط چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان با 1.5 میلیارد نفر، در دانشگاه های آمریکا تنها به 1.73 میلیارد دلار می رسد. قطر تنها 3 میلیون نفر جمعیت دارد و پنجاه و سومین اقتصاد بزرگ جهان است.

به گفته یوئل ویزانسکی، محقق ارشد موسسه مطالعات امنیت ملی و خاورمیانه در واشنگتن، “هدف این سرمایه گذاری ها، مانند اهداف چینی ها، لزوما ربودن اسرار تکنولوژیک آمریکا نیست، بلکه به دست آوردن نفوذ است. آنچه برای قطر مهم است این است که چگونه کار می کند.” نفوذ بر سیاست های آمریکا از طریق قدرت نرم است. من از سرقت تکنولوژی نمی ترسم.

در عین حال، قطر از آسیب رساندن به سیاستمداران آمریکایی که در کنار این کشور نیستند، ابایی ندارد. در ماه ژانویه، فاکس نیوز گزارش داد که قطر از عوامل دولت ایالات متحده برای بی اعتبار کردن سیاستمداران آمریکایی که مخالف تلاش های اخوان المسلمین در ایالات متحده هستند، استفاده کرده است. بر اساس این گزارش، قطر از یک عملیات جاسوسی علیه سناتورهای جمهوریخواه تد کروز و تام کاتن حمایت مالی کرد، زیرا آنها اقداماتی را برای شناسایی اخوان المسلمین به عنوان یک گروه تروریستی خارجی انجام دادند.

زمانی که اخوان المسلمین در سال 2013 از مصر اخراج شد، قطر از این گروه استقبال کرد و در سال های اخیر میزبان اسماعیل هنیه و خالد مشعل رهبران حماس بوده است که گروه خود را شاخه ای از اخوان المسلمین می دانند.

دولت قطر با تکذیب گزارش فاکس نیوز تهدید کرده است که در اقدامی غیرعادی از این شبکه شکایت خواهد کرد.

لوی امیدوار است که حوادث 7 اکتبر غرب را از خواب غفلت در مورد رفتار قطر بیدار کند. وی می افزاید: «تغییر روایت در برابر آنها بسیار دشوار است، اما اگر این کار انجام نشود، آینده بسیار مشکلی خواهیم داشت و من این را با اندوه فراوان می گویم: چرا به فاجعه ای مانند 16 مهر یا چیزی شبیه به 9 نیاز داریم. 11 برای بیدار کردن غرب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *