1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. یمن پهپاد ۳۲ میلیون دلاری آمریکا…

یمن پهپاد ۳۲ میلیون دلاری آمریکا را سرنگون کردند؛ ویژگی‌های «ام‌کیو-۹» چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: دو مقام آمریکایی روز سه شنبه گفتند که یک پهپاد MQ-9 ارتش آمریکا در نزدیکی یمن سرنگون شد.

از ماه نوامبر، یمن بارها حملات پهپادی و موشکی را علیه کشتی های تجاری و نظامی در دریای سرخ و تنگه باب المندب انجام داده است. نیروهای آمریکایی و انگلیسی با حملات متعدد به تاسیسات و تسلیحات حوثی ها به این حملات پاسخ داده اند اما تاکنون نتوانسته اند این حملات را متوقف کنند.

یک مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: اطلاعات اولیه حاکی از آن است که یک پهپاد آمریکایی ساخت شرکت جنرال اتمیکس روز دوشنبه در نزدیکی حدیده مورد اصابت قرار گرفته است. این مقام گفت که اطلاعات ممکن است تغییر کند. با این حال وی نگفت که آیا این پهپاد در حریم هوایی بین المللی پرواز می کند یا خیر.

این نوع پهپاد ساخت جنرال اتمیکس 32 میلیون دلار قیمت دارد.

مقام دوم گفت: این پهپاد با موشک زمین به هوای حوثی ها که از نزدیکی حدیده شلیک شد، سرنگون شد.

اظهارات مقامات آمریکایی ادعای یمنی ها مبنی بر سرنگونی یک پهپاد در نزدیکی شهر بندری حدیده را تایید می کند.

یکی دیگر از پهپادهای MQ-9 در ماه نوامبر توسط حوثی ها سرنگون شد. پیش از این دو پهپاد دیگر در سال 2019 توسط این گروه سرنگون شده بود.

اطلاعات بیشتر در مورد پهپادهای “General Atomics MQ9 Reaper”.

از این نوع پهپادها هم برای نظارت و هم برای حمله استفاده می شود. این نوع پهپاد یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است که توسط یک تیم دو نفره متشکل از یک خلبان و یک خدمه پرواز از راه دور اداره می شود. این هواپیما مجهز به موتور هانیول، ایستگاه کنترل زمینی و تجهیزات ماهواره ای است.

دروها به طور منظم در طول جنگ عراق و افغانستان برای نظارت و حملات هوایی مستقر شدند. این پهپادها می توانند به هشت موشک هدایت شونده لیزری از جمله موشک های هلفایر و سایر مهمات پیشرفته مجهز شوند. ریپرها که قادر به گشت زنی در اهداف برای بیش از 27 ساعت هستند، می توانند مسلح یا غیر مسلح باشند.

طول بال های این پهپاد 20 متر و وزن آن 2220 کیلوگرم است. این پهپاد در سال 2007 به فضا پرتاب شد.به گفته سازنده این پهپاد می تواند با حداکثر سرعت 275 مایل در ساعت حرکت کند. برخی از مدل های این پهپاد قادر به پرواز مداوم تا 34 ساعت هستند.

اگرچه این نوع پهپاد می تواند بمب و موشک پرتاب کند، اما به دلیل سرعت کم و نداشتن قابلیت دفاعی، در برابر حمله آسیب پذیر است.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، ناسا، نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا، نیروی هوایی ایتالیا، نیروی هوایی فرانسه و نیروی هوایی اسپانیا همگی MQ-9 را خریداری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *