1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ادعای آمریکا: تهران همچنان همکاری بسیار…

ادعای آمریکا: تهران همچنان همکاری بسیار کمی با آژانس دارد / نگران گسترش برنامه هسته‌ای ایران هستیم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از دیدار معاون نماینده ویژه این کشور در امور ایران با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین از نگرانی واشنگتن از گسترش برنامه هسته ای و غنی سازی اورانیوم ایران خبر داد. .

متیو (مت) میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره دیدار آبرام پیلی معاون نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: آبرام پیلی معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با گروسی در وین دیدار و از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای برقراری ارتباط با ایران در خصوص تعهدات پادمانی این کشور قدردانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ایران هنوز همکاری بسیار کمی با آژانس دارد. ما همچنان نگران ادامه گسترش برنامه هسته ای ایران به گونه ای هستیم که هیچ هدف غیرنظامی ندارد.

میلر مدعی شد: ما همچنین نگران تداوم سطح بالای غنی سازی اورانیوم در ایران هستیم و این موضوعات در مرکز گفتگوی پالی و گروسی قرار داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر غیرقانونی شدن VPN در ایران و واکنش و اقدام احتمالی آمریکا در این زمینه مدعی شد: این آخرین اقدامی است که نشان می دهد دولت ایران تا چه اندازه به این موضوع اهمیت می دهد. مردم ایران و توانایی آنها برای دسترسی به اینترنت رایگان و بدون ترس از اطلاعات است.

میلر افزود: اختلالات اینترنت که در گذشته توسط دولت ایران ایجاد شده بود، میلیاردها دلار به اقتصاد کشور خسارت وارد کرده و دسترسی مردم به اطلاعات را محدود کرده است.

وی گفت: حمایت از اینترنت رایگان در ایران همچنان رکن اصلی تلاش ما برای حمایت از حقوق بشر مردم این کشور خواهد بود. در اعتراضات سال های 2022 و 2023، از هر سه ایرانی، یک نفر از ابزارهای امنیت دیجیتال آمریکایی و ضد سانسور مانند VPN ارائه شده توسط ایالات متحده استفاده می کرد و این استفاده همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال درباره اقدامات احتمالی آینده واشنگتن در این زمینه توضیحی نداد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان گفت که مایل است ماه آینده برای پایان دادن به مسائل پادمانی به ایران سفر کند.

گروسی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز مدعی شد که ایران به غنی سازی اورانیوم فراتر از سطح مورد نیاز برای استفاده صلح آمیز ادامه می دهد. وی افزود که می خواهد ماه آینده به تهران سفر کند تا شکاف بین آژانس و ایران را از بین ببرد.

مدیرکل سازمان اتمی مدعی شد: میزان غنی‌سازی در ایران نسبت به پایان سال گذشته اندکی کاهش یافته است، اما ماهانه 7 کیلوگرم اورانیوم با خلوص 60 درصد تولید می‌شود.

لازم به ذکر است مدیرکل آژانس در اوایل دی ماه گزارشی تحریک آمیز منتشر کرد و از افزایش تولید اورانیوم غنی شده در ایران خبر داد. بر اساس این گزارش ادعایی، ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم خود را با خلوص 60 درصد تغییر داده و از تولید 3 کیلوگرم به حدود 9 کیلوگرم در ماه بازگشته است.

گروسی در این گزارش ادعایی با اشاره به افزایش تولید اورانیوم غنی شده در نیروگاه های فردو و نطنز اظهار داشت: ایران تولید اورانیوم غنی شده با خلوص 60 درصد در قالب هگزافلوراید را به حدود 9 کیلوگرم در ماه افزایش داده است. پایان نوامبر

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در عین حال گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب مقررات و توافق‌های پادمانی انجام می‌شود. وی گفت: ما همان 60 درصد ثروت را تولید می کردیم، چیزی را تغییر ندادیم و ظرفیت جدیدی ایجاد نکردیم. این یک جنون رسانه ای برای منحرف کردن فشار افکار عمومی جهان از جنگ غزه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین اعلام کرد: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اردیبهشت ماه سال آینده برای شرکت در پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت در پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران به تهران سفر می کند. اولین کنفرانس بین المللی انرژی اتمی

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست هیات وزیران در جمع خبرنگاران اعلام کرد: تعاملات ایران با آژانس به روال عادی خود ادامه دارد و گفت وگوها برای رفع ابهامات و توسعه همکاری ها انجام می شود. آقای گروسی ابراز تمایل کرد که به ایران سفر کند و این سفر در دستور کار ایشان است و در برنامه ما نیز هست.

وی افزود: با توجه به اینکه در اردیبهشت ماه سال آینده سی امین کنفرانس ملی هسته ای و اولین کنفرانس بین المللی هسته ای را برگزار خواهیم کرد و کشورهای مختلف دنیا تمایل خود را برای حضور در این کنفرانس اعلام کرده اند و سال آینده پنجاهمین سالگرد برگزاری این کنفرانس خواهد بود. تأسیس سازمان انرژی اتمی از آقای گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *