1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. واردات اسباب بازی دوباره ممنوع شد؟

واردات اسباب بازی دوباره ممنوع شد؟پس از یک دوره ممنوعیت کامل، واردات اسباب بازی از سال گذشته به صورت محدود و تنها در بخش هایی که تولید داخلی وجود ندارد از سر گرفته شد، اما اخیرا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ورود وی به این حوزه خبر داده است. بلافاصله متوقف شد واردات اسباب بازی گرفته شده است.به گزارش به گزارش میهن تجارت، از سال 1396 واردات اسباب بازی به دلیل محدودیت ارزی ممنوع شد اما از بهمن ماه سال گذشته واردات این کالا با محدودیت هایی آغاز شد. بر این اساس، به گفته مهدی زاده، رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی، واردکننده باید تجربه و تخصص داشته باشد، تولیدکنندگان در اولویت واردات قطعات و ماشین آلات، واردات اسباب بازی ها و قطعات نیمه تمام و واردات کالاهایی که مشابه تولید داخلی آنها نیز مجاز نیستند.

به عبارت دقیق تر، بر اساس اعلام وزارت حراست، ثبت سفارش واردات از طریق کارتابل فنی انجام می شود، بدین معنی که ابتدا توانمندی داخلی در سامانه توانیران استعلام می شود و در صورت عدم امکان تولید و عرضه. از داخل، کالا از طریق ثبت سفارش واردات تامین می شود.

ممنوعیت واردات در مرحله مذکور منجر به رونق قاچاق در بازار شده بود، اما به گفته مسئولان مختلف، واردات محدود بر اساس نیاز بازار باعث کاهش قاچاق شده است. به عنوان مثال مهدی زاده اخیرا گفته است که با آزادسازی واردات اسباب بازی، قاچاق کاهش یافته و تخمین زده می شود که سهم کالاهای قاچاق در این بازار حدود 30 درصد باشد.

مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت حراست چندی پیش گفت: گردش مالی این صنعت در سال 1398 حدود 900 میلیون دلار بوده و در آن زمان بر اساس گزارش های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، حدود 550 میلیون دلار از این بازار از طریق قاچاق تامین می شد. . اما آمارهای غیررسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حکایت از کاهش قاچاق به کمتر از 300 میلیون دلار در سال های 1400 و 1401 دارد.

اما چندی پیش دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که در حوزه اسباب بازی، اقدامات برخی ارگان ها به تولید اسباب بازی های ایرانی لطمه وارد کرده است، اما این سازمان وارد عمل شده و حتی اعلام کرده است که از مسئول مربوطه شکایت خواهند کرد. و واردات بلافاصله متوقف شد. است.

البته تاکنون وزارت حریم خصوصی در این خصوص اظهار نظر رسمی نکرده است و مشخص نیست که آیا واردات مجددا به طور کامل ممنوع شده است یا اینکه هنوز امکان واردات نیازهای داخلی وجود دارد.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *