1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. متحد ناوالنی می‌گوید او قرار بود…

متحد ناوالنی می‌گوید او قرار بود با یک زندانی روس در آلمان مبادله شود

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: ماریا پوچیخ، متحد الکسی ناوالنی، می گوید مرگ او در زندان در آستانه مبادله او با یک زندانی روسی در آلمان اتفاق افتاد.

به گفته وی، قرار بود این مخالف پوتین با وادیم کراسیکوف، شهروند روسی که به جرم قتل در آلمان در حال گذراندن حبس ابد است، مبادله شود.

به گفته پوچیخ، دو آمریکایی که در حال حاضر در روسیه زندانی هستند، بخشی از این تبادل بودند.

او گفت که در 15 فوریه، یک روز قبل از مرگ آقای ناوالنی در زندان، مذاکرات درباره این تبادل زندانی به مرحله “نهایی” رسیده است.

در 16 فوریه سال جاری (2024)، این وبلاگ نویس 47 ساله که یک بار از مسمومیت جان سالم به در برده بود – در حین گذراندن دوران محکومیت طولانی در زندان در یک زندان سیبری – درگذشت.

سازمان زندان های روسیه گفت که او “حالش خوب نیست” و پس از گرفتن هوا “تقریباً بلافاصله از حال رفت”. به گزارش رسانه های محلی، علت مرگ وی هنوز مشخص نیست.

خانم پوچیخ، که ریاست بنیاد مبارزه با فساد آقای ناوالنی را بر عهده دارد، در ویدئویی که در کانال یوتیوب او منتشر شد، گفت که مذاکرات برای مبادله زندانیان به مدت دو سال ادامه داشته است.

او گفت که پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، واضح است که “پوتین دست از هیچ کاری نخواهد برد” و آقای ناوالنی باید “به هر قیمتی و فوری از زندان آزاد شود”.

به گفته خانم پوچیخ، قرار بود آقای ناوالنی بر اساس تبادل بشردوستانه زندانیان آزاد شود و مقامات آمریکایی و آلمانی در این مذاکرات مشارکت داشتند.

او گفت که در ماه دسامبر، روند مذاکرات منجر به یک طرح مشخص برای تبادل زندانیان شد.

وادیم کراسیکوف، یک شهروند روسی که در سال 2019 در آلمان به دلیل شلیک گلوله به سر فرمانده سابق شورشیان چچن از فاصله نزدیک به سر زلیمخان خانگوشویلی محکوم شد، قرار بود بخشی از این معامله باشد.

خانم پوچیخ گفت که قرار بود دو شهروند آمریکایی که در حال حاضر در روسیه زندانی هستند معامله شوند، اما نام آنها را فاش نکرد.

به گفته خانم پوچیخ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آخرین لحظه نظر خود را تغییر داد. او گفت که پوتین «طاقت آزادی ناوالنی را نداشت» و از آنجایی که فرصتی برای آزادی کراسیکوف وجود داشت، سعی کرد از ناوالنی به عنوان «ابزار چانه‌زنی» استفاده کند و بعداً شخص دیگری را جایگزین او کند.

خانم پوچیخ گفت: “پوتین از نفرت از ناوالنی دیوانه شد.” او می دانست که ناوالنی می تواند او را شکست دهد.

سخنگوی دولت آلمان امروز اعلام کرد که فعلا نمی تواند درباره گزارش های مربوط به طرح تبادل زندانیان اظهار نظر کند.

در عرض یک ساعت پس از انتشار، صدها هزار نفر ویدیوی خانم پوچیخ را در یوتیوب تماشا کردند.

کرملین هنوز به ادعاهای خانم پوچیخ پاسخی نداده است، اما دمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین، قبلاً اتهامات مربوط به دخالت دولت روسیه در قتل ناوالنی را “بی اساس” خوانده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *