1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. آمریکا در واکنش به لغو سفر…

آمریکا در واکنش به لغو سفر هیات اسرائیلی: ناامید کننده است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایرنا: هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به لغو سفر برنامه ریزی شده هیئت اسرائیلی به واشنگتن به دلیل وتو نکردن قطعنامه شورای امنیت از سوی آمریکا، آن را “ناامیدکننده” خواند.

جان کربی، سخنگوی و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی، درباره لغو سفر هیئت اسرائیلی به واشنگتن دی سی برای بحث در مورد جنگ غزه و عملیات نظامی رژیم اسرائیل در رفح گفت: این ناامیدکننده است. ما بسیار ناامید هستیم که آنها به واشنگتن دی سی نمی آیند تا به ما اجازه دهند تا در مورد جایگزین های مناسب برای حضور در رفح با آنها گفتگو کنیم.

این مقام ارشد کاخ سفید و سخنگوی دولت جو بایدن تصریح کرد: ما گفتگو با اسرائیلی‌ها در مورد جایگزین‌های مناسب را در برنامه‌های خود حفظ خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری سما، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که سفر هیئت اسرائیلی به واشنگتن که قرار بود درباره عملیات رفح گفتگو کند لغو شد.

دفتر نتانیاهو در این بیانیه اعلام کرد: آمریکا از مواضع قاطع خود عقب نشینی کرده و هیئت اسرائیلی به واشنگتن نخواهد رفت.

در ادامه بیانیه مدعی شده است: این اقدام آمریکا به تلاش برای آزادی زندانیان لطمه می زند. زیرا حامل این پیام برای حماس است که فشار بین المللی اجازه می دهد بدون آزادی زندانیان به توافق آتش بس دست یابد.

در همین رابطه رادیو ارتش اسرائیل نیز گزارش داد: با وجود تهدیدات نتانیاهو، آمریکا از حق وتو خود علیه قطعنامه شورای امنیت استفاده نکرد.

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند: نمایشی در سازمان ملل اتفاق افتاد و آمریکا از حق وتو به نفع اسرائیل استفاده نکرد. این یعنی اوج بحران با آمریکا. زیرا کاخ سفید برای اولین بار در کنار «اسرائیل» نبود.

قطعنامه آتش بس فوری در غزه پس از نزدیک به 6 ماه جنگ در غزه در روز دوشنبه 6 آوریل 1403 برابر با 25 مارس 2024 سرانجام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید.

بنا به درخواست سازمان ملل متحد، 14 عضو از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شورا برای برقراری آتش بس فوری در غزه و ایالات متحده آمریکا رای مثبت دادند. وی به عنوان عضو دائمی این شورا رای ممتنع داد و بدین ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه تصویب شد.

آمریکا پیش از این سه قطعنامه آتش بس را وتو کرده بود، اما این بار از این قطعنامه خودداری کرد و به این ترتیب به دلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت، این قطعنامه بدون مخالفت تصویب شد.

این قطعنامه به تایید 10 عضو غیردائم شورای امنیت رسیده است. شورای امنیت 15 عضوی خواستار آتش بس فوری میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی اسرا شده است.

این قطعنامه همچنین خواستار رعایت آتش بس فوری از سوی همه طرف ها در ماه رمضان شد که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها است.

این قطعنامه از طرفین می‌خواهد که به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی در مورد تمامی افراد بازداشت شده عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *