1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. همه چیز درباره ویزای دورکاری در…

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورو نیوز: یک سال پس از اینکه اسپانیا ویزای ویژه برای کارگران از راه دور را برای جذب استعدادهای تجاری خارجی به این کشور راه اندازی کرد، این طرح چندان مورد استقبال قرار نگرفت و با موفقیت محدودی روبرو شد.

وزارت امور خارجه اسپانیا بدون اشاره به ملیت افراد اعلام کرد که تا 31 دسامبر 2023 تنها حدود 300 تبعه خارجی این ویزا را دریافت کرده اند. تعداد نسبتاً کم این افراد ممکن است به دلیل مشکلاتی باشد که برخی از متقاضیان مشتاق برای شروع زندگی جدید در سرزمین آفتابی اسپانیا با آن روبرو هستند.

برخی می گویند که برآورده کردن تمام شرایط ویزا، مانند اثبات پرداخت های تامین اجتماعی در کشورشان، دشوار است. دیگران از کاغذبازی های بی پایان درگیر در این فرآیند شکایت دارند.

مونوز گومز در این خصوص می گوید: ارائه این مدارک لازم که ارتباط حرفه ای فرد با یک شرکت تجاری را ثابت می کند برای همه متقاضیان یک فرآیند ضروری و حیاتی است و برای اثبات صحت این اسناد به مقامات اسپانیایی، شما باید با سازمان امور مالیاتی کشور خود هماهنگ کنید و گاهی اوقات این موضوع عوارض زیادی دارد.

خانم گومز ادامه می دهد: “بله، شما می توانید به سادگی درخواست خود را ارسال کنید، با این حال، برخی از متقاضیان ممکن است ترجیح دهند که یک وکیل یا متخصص مهاجرت به آنها کمک کند تا پیچیدگی ها را بررسی کنند.”

مدارک زیاد برای گرفتن ویزا

پینک پوشکار که به همراه همسرش کتی به اسپانیا نقل مکان کرده و توانسته این ویزا را برای کارگران از راه دور دریافت کند، از تجربه خود در این مسیر می گوید. او پس از مهاجرت به اسپانیا در ماه اوت شاهد تولد فرزندش در این کشور بود. او درباره تجربه‌اش توضیح می‌دهد: ما فروردین سال گذشته لندن را به مقصد جنوب شرقی اسپانیا ترک کردیم، اما این روند اصلاً آسان نبود.»

پوشکار به یورونیوز ادامه داد: «ویزای دورکاری نیازمند مدارک زیادی بود و من متوجه شده‌ام که اسپانیایی‌ها ساختارهای استخدامی بریتانیا را درک نمی‌کنند یا از آن استقبال نمی‌کنند. در مجموع این تصور را داشتم که کل این روند اصلا ساده و شفاف نیست و در حالی که مثلاً یکی از احزاب دولت ائتلافی می خواست از سرمایه خارجی دعوت کند که به این کشور بیاید، طرف دیگر نداشت. چنین آرزویی.”

گرفتن ویزا برای کارگران از راه دور در اسپانیا چقدر آسان است؟

کارشناسان ویزا که به کارگران راه دور کمک می کنند تا بر این بوروکراسی غلبه کنند، به یورونیوز گفتند که گرفتن این مجوز برای کار در اسپانیا آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست.

ماریا خوزه مونوز گومز، صاحب یک شرکت مشاوره مهاجرتی که به افراد کمک می کند تا وارد اسپانیا شوند، می گوید: “ویزای کار از راه دور می تواند فرآیند پیچیده ای باشد اگر با شرایط آشنا نباشید. کار نسبتاً دشواری پیش روی شما خواهد بود. تمام مدارک مورد نیاز را آماده کنید.

این ویزا که برای تمامی شهروندان خارج از منطقه اقتصادی اروپا در نظر گرفته شده است، به منظور ارائه مشوق های مالیاتی برای جذب کارگران مستعد خارجی طراحی شده است تا ضمن جذب این افراد برای زندگی در دراز مدت در اسپانیا، بتوانند به اقتصاد این کشور نیز کمک کنند. کشور. .

فرد برای دریافت ویزا باید ثابت کند که بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کرده و در کشور خود مشغول به کار بوده است.

پوشکار به نرخ مالیات پایه 15 درصدی برای کارگران از راه دور اشاره می کند و می افزاید که به نظر می رسد در اسپانیا در مورد نحوه ساختار شرکت ها در بریتانیا تردید وجود دارد. وی در این رابطه می‌افزاید: می‌دانستم که مدیران شرکت‌های محدود انگلستان به همین دلیل رد صلاحیت شده‌اند، بنابراین در ماه‌های درخواستم از حسابدارانم خواستم به جای سود سهام، چک حقوقی برای من صادر کنند. این روند کارآمد بود، اما فکر می‌کنم مطمئناً به درخواست من کمک کرد.”

سبک زندگی بهتر از لندن

پوشکار البته تاکید می کند که با وجود این مشکلات گرفتن این ویزا ارزشش را داشت. او که اکنون 46 سال سن دارد، در این باره می گوید: سبک زندگی اینجا خیلی بهتر از لندن است، اینجا یک ویلای استخر داریم و می توانم از تماشای دریا لذت ببرم در حالی که کیفیت غذای اینجا خوب است. عالی.”

پوشکار می گوید که این زوج می خواستند بچه دار شوند، اما مجبور شدند دو آپارتمانی که او و همسرش داشتند را بفروشند تا خانه ای مناسب در لندن بخرند. آنها معتقد بودند که با هزینه کمتر می توانند کیفیت زندگی بهتری در اسپانیا داشته باشند.

همسرش کتی، 38 ساله، یک وب سایت مد دارد اما برای گذراندن وقت با پسرشان مرخصی گرفته است.

کارمندان از راه دور چگونه در اسپانیا پذیرفته می شوند؟

در حالی که ایده کنار گذاشتن همه چیز و کار با لپ تاپ در هر نقطه از جهان رایج شده است، همیشه مورد استقبال مردم محلی قرار نمی گیرد.

بارسلونا و مالاگا به دلیل وجود مراکز فناوری پیشرفته متصل به دفاتر محلی و شرکت‌های بزرگ فناوری، به کانون‌های داغ برای مسافران از راه دور تبدیل شده‌اند.

جزایر قناری نیز مشوق‌های ویژه‌ای را برای افرادی که در این بخش کار می‌کنند در نظر گرفته‌اند.

با این حال، در لاس پالماس در جزایر قناری، یک نقاشی دیواری با عبارت «به خانه بروید، دورکارها و گردشگران» نشان می دهد که حداقل برخی از بومیان از حضور این مهاجران جدید راضی نیستند.

همچنین اخیراً در مالاگا برچسب های ضد گردشگری با مضمون «از اینجا گم شو» در خیابان ها دیده می شود.

“زندگی اجتماعی چندان سازنده نیست”

آنتونیو لوپز، کارشناس مهاجرت در دانشگاه بارسلونا، معتقد است که ورود تعداد زیادی از خارجی ها با روابط محلی اندک، بافت اجتماعی شهرهایی مانند بارسلونا را تغییر می دهد.

او تحقیقاتی را روی جمعیت‌های شناور در Barrio Gótico انجام داده است، منطقه‌ای در مرکز بارسلون که بین مسافران و گردشگران از راه دور پرطرفدار است.

او می‌گوید: «ما دریافتیم که زندگی اجتماعی آنچنان مولد نیست. “شما به افرادی که در یک جامعه می شناسید اعتماد دارید، اما اگر همسایه جدید شما فردی است که چند هفته پیش به آنجا نقل مکان کرده است، ممکن است اینطور نباشید.”

با این حال، ریکاردو اورسترازو، کارشناس سرمایه گذاری در گردشگری در دانشگاه مالاگا، معتقد است که کارگران از راه دور می توانند تأثیر مثبتی داشته باشند اگر با جامعه محلی ادغام شوند.

وی می‌گوید: متأسفانه برخی از آنها با جامعه محلی ادغام نمی‌شوند و مانند گردشگران رفتار می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که در جامعه جدید همگون شوند و جامعه چندان دوستانه با آنها نخواهد بود.

تاثیر کارمندان از راه دور بر افزایش قیمت ها

نتایج تحقیقات یورونیوز نشان می دهد که با ورود کارگران از راه دور، اجاره بها در مناطقی مانند Gracia، Pobleno و Barrio Gothico در شهر بارسلون افزایش یافته است.

ریکاردو می‌گوید: «در بسیاری از موارد، آنها بیشتر از مردم محلی درآمد دارند و این می‌تواند به معنای هزینه‌های بالاتر اجاره مسکن باشد. آن وقت است که مردم شروع به کینه توزی از آنها می کنند.

حداقل حقوق برای دریافت ویزا برای کارگران از راه دور در اسپانیا 200 درصد حداقل حقوق ماهانه این کشور است. این مبلغ 2268 یورو در ماه یا حدود 27200 یورو در سال است.

با توجه به ویزای کار از راه دور، اگر کارگران بیش از 60000 یورو در سال به عنوان کارمند درآمد داشته باشند، نرخ مالیات بر درآمد آنها کمتر از میانگین نرخ مالیات در اسپانیا خواهد بود. این به آنها قدرت خرید بیشتری می دهد، که منجر به اجاره بیشتر برای برخی از مالکان مرکز شهر شده است و اجاره چنین خانه هایی را برای ساکنان اسپانیایی تبار دشوارتر می کند.

آنا میکل، 66 ساله، یک بازنشسته از بارسلونا، می خواست به گراسیا، یک منطقه شیک در شهر نقل مکان کند، اما توان پرداخت آن را نداشت.

او که به عنوان مدیر روابط عمومی در یکی از هتل های مجلل شهر کار می کرد، می گوید: «آنها می خواستند ماهیانه 3000 یورو از من بگیرند. گفتم: “من نمی توانم هزینه کنم. اما آنها به من گفتند که این مبلغ خوبی است، زیرا بسیاری از صاحبخانه های دیگر 6 ماه پیش پرداخت می کنند و اجاره ماهیانه حتی بیشتر است.”

مشکلات مشابهی در پرتغال دیده شده است، جایی که کارمندان از راه دور به دلیل افزایش قیمت اجاره بها و تشدید بحران مسکن مقصر شناخته شده اند. این امر باعث افزایش مخالفت ها با ویزای سرمایه گذاری طلایی در این کشور شده است و بعید نیست که اتفاقات مشابهی در اسپانیا نیز مشاهده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *